in ,

انگیزه در بی حوصلگی | راه های انگیزشی در بی حوصلگی

 

بی حوصلگی به طور معمول نوعی حس روحی ناخوشایند است که در طی آن، فرد توانایی انجام کارهای روزمره را به صورت مطلوب ندارد و نمی تواند قدرت تمرکز کافی در انجام امور داشته باشد. داشتن انگیزه در بی حوصلگی واقعا دشوار است.

حس بی حوصلگی تقریبا  یک تجربه فراگیر است که تقریبا همه افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند. برآورد های نظرسنجی موجود نشان می دهد که بین 30 تا 90 درصد بزرگسالان در برخی از مراحل زندگی روزمره خود، حس بی حوصلگی و خستگی را تجربه می کنند و این درصد در نوجوانان 91 تا 98 درصد است.

تحقیقات نشان داده است که زنان از نظر روحی  عموما بیشتر از مردان دچار بی حوصلگی می شوند. همچنین رابطه مثبت بین میزان تحصیلات و حس بی حوصلگی و خستگی وجود دارد.

معمولا به دنبال حس بی حوصلگی، حس خستگی، تنهایی، خشم، ناراحتی و نگرانی هم مشاهده می شود. بی حوصلگی یک نیروی انگیزشی است که فرد را در حالتی ناخوشایند قرار می دهد. افراد بی حوصله به طور معمول بیشتر در معرض خطر اعتیاد به مواد مخدر، الکل و دیگر کارهای ناخوشایند هستند.

انگیزه در بی حوصلگی

بی حوصلگی : چیزی شایع

برای همه ما پیش آمده که بی حوصله شویم و احساس بیهودگی و تلف کردن وقت را داشته باشیم. این احساسی طبیعی است که بر اثر تکرار کارهای روزانه بوجود می آید و برای همه افراد پیش می آید.بی حوصلگی اما همیشه چیز بدی نیست و گاهی می تواند وسیله رشد ما باشد و ما را تکان بدهد به شرط آنکه با دقت مواظب آن باشیم و بتوانیم به آن درست پاسخ دهیم.

این روزها بسیاری از ما در خانه های خود بسر می بریم و کمتر بیرون می رویم. کرونا باعث شده تا بسیاری از تجمعات و بیرون رفتن ها کنسل شود. در خانه ماندن ممکن است این روزها بیشتر از گذشته حوصله خیلی از ما را سر ببرد و احساس خستگی و بیهودگی کنیم . اما سوال اینجاست که ما چگونه می توانیم از این بی حوصلگی برای خود انگیزه ایجاد کنیم؟ آیا واقعا بی حوصلگی می تواند الهام بخش ما باشد و به ما برای انجام کاری انگیزه بدهد؟ اگر دنبال پاسخ این سوالات هستید مطلب زیر را با دقت بخوانید.

 

بی صبری و بی حوصلگی : یک فضیلت

یکی از خصوصیات انسان تنوع طلبی و نیاز به تغییر مداوم در شکل و نوع محرکات بیرونی است. سازگاری حسی سبب می شود ما از فعالیتهای تکراری به ستوه آییم. سازگاری حسی یعنی: کاهش حساسیت حواس زمانی که در معرض مداوم یک عامل محرک ثابت و تغییر ناپذیر قرار می گیرند.

مثلا پس از خرید یک تلفن همراه نو شوق و ذوق فراوانی داریم اما پس از گذشت یک یا دو ماه همان تلفن همراه برایمان تکراری و ملال آور می شود.

ما می دانیم که صبر یک فضیلت است  اما بی حوصلگی نیز می تواند یک فضیلت باشد. این موضوع زمانی می تواند صحیح باشد که بی صبری و یب یحوصلگی بتواند چیزی به ما یاد دهد و اطلاعاتی برای انتقال دادن به ما داشته باشد یا بتواند سطح خودآگاهی ما را بالا ببرد در غیر این صورت بی صبری و بی حوصلگی چیزی مضر می باشد که می تواند منجر به افسردگی و موارد دیگر شود.

سه درس ارزشمند وجود دارد که ما می توانیم از لحظه های بی تاب و بی حوصله زندگی خود بیاموزیم:

  1. بی حوصلگی به ما صبر می آموزد

صبور بودن و حوصله داشتن برای افرادی که صبر و حوصله ما را آزمایش نمی کنند بسیار آسان می باشد. صبور بودن و حوصله برای این افراد نمی تواند برای شما یک آزمایش واقعی باشد. آزمایش واقعی زمانی است که احساس کنیم بی حوصلگی و بی حسی در وجود ما اقزایش می یابد و ما را احاطه می کند. در آن لحظات ، هرچه اتفاق می افتد معلم صبر شما است. این لحظات بی حوصلگی و بی صبری، فرصتهایی برای ایجاد عادت صبر است  . شما بی تاب و بی حوصله هستید زیرا هنوز صبر و حوصله ای به خرج نداده اید.

ما تمایل داریم تا برای بی حوصلگی خود بهانه ای بیاوریم و شخص ، مکان و هر چیز دیگری را سرزنش کنیم تا عکس العمل منفی خود را تبرئه کنیم . به این امر تعصب در خدمت خویشتن می گویند که تعریف آن، نسبت دادن موفقیت ها و رفتار خوب به توانایی های ذاتی مان و نسبت دادن ناکامی ها و رفتارهای بد خود به عوامل بیرونی می باشد. شما باید بتوانید زمانی که بی حوصلگی و بی صبری وجود شما را در بر می گیرد آن را تشخیص دهید. این خودآگاهی و شناخت از خود باعث کاهش رنج و تقویت نیروی صبر و حوصله شما خواهد شد.

  1. بی حوصله و بی صبر بودن یک چیز انگیزه بخش است

بی حوصلگی و انگیزه مثل دو طرف یک سکه می باشند. بدون کمی بی حوصلگی و بی صبری ممکن است هرگز کاری را شروع نشویم. انگیزه باعث ایجاد آرزو و خواسته می شود و بی حوصلگی باعث می شود که برای رسیدن به آن خواسته دست به فعالیت و  عمل کنید. ممکن است شما بی حوصلگی را متضاد رضایت داشتن از خود معنا کنید. اگر خود را عموماً بی حوصله و بی صبر می بینید ، ممکن است علامت آن باشد که شما در درون خود یک انرژی خلاقانه و مبتکر دارید که باید آزاد شود و کاری را انجام دهد. شما باید این نیرو و این انرژی را رها کرده تا شما را رشد دهد.

انگیزه در بی حوصلگی

بی حوصلگی می تواند انگیزه ای برای تغییر وضعیت باشد. شما در موقعیتی هستید و حوصله شما سر رفته است و با خود فکر می کنید که برای تغییر این وضعیت چه کاری باید انجام دهم. در اینجاست که قوه ابتکار و خلاقیت شما فعال می شود و باعث می شود تا شما به ایده های ذهنی خود فکر کنید و به سوی آنها حرکت کنید.

بی حوصلگی مدام به شما نهیب می زند که بلند شو و برای رهایی از این وضعیت کاری انجام بده حتی اگر کاری کوچک مانند تعمیر یک وسیله ساده یا خواندن یک کتاب باشد. بی حوصلگی ، ندای درونی شما می باشد که به شما می گوید از این وضعیت خسته است و دوست دارد تجربه ای جدید داشته باشد. بنابراین شما را وادار به تحرک و فعالیت رو به جلو می کند تا وضعیت را اندکی تغییر دهید . این موضوع باعث می شود تا شما رشد کرده و جلو بروید.

  1. بی حوصلگی در درون خود اطلاعات رمزگذاری شده دارد

بی حوصله بودن می تواند چیزهایی را به شما یادآوری کند و یاد دهد. به عنوان مثال ، شما ممکن است جلسه‌ای را در زمان نامناسب برنامه ریزی کنید. جلسه شروع می شود و شما ناگهان احساس ناخوشایندی پیدا می کنید زیرا کارهای مهم تری برای حضور در آن دارید. در این حالت بی حوصلگی شما به شما می گوید تا منظم باشید و از وقت خود مراقبت و محافظت کنید.

انتظار داشتن از افراد و موقعیت ها غالباً می تواند به بی حوصلگی منجر شود. شما می خواهید کسی یا چیزی به گونه ای رفتار کند و وقتی اوضاع این گونه پیش نمی رود احساس می کنید اوضاع تحت کنترل شما نیست. بی حوصلگی در اینجا پای خود را باز می کند و درون شما نفوذ می کند .همین موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد و به شما می گوید که شاید شما نیاز به تغییر و تنظیم انتظارات خود از دیگران یا موقعیت ها داشته باشید.

ما باید احساسات خودمان را تحت کنترل در آوریم تا دچار بی حوصلگی نشویم و با خود احساس غریبگی نکنیم. دقیقاً مانند هر احساسی ، بی حوصلگی بودن ذاتاً بد نیست و بدی و خوبی آن به نوع پاسخ شما وابسته است.

بررسی کنید که چرا برخی موقعیت ها باعث بی حوصلگی شما نسبت به سایرین می شوند. محرک ها چیستند؟ ببینید که آیا بینشی وجود دارد که بتوانید آن را استخراج کنید. این یک راه خوب برای اطمینان از عدم تکرار این گونه تجربه ناخوشایند است.

بی حوصلگی و انگیزه

در مورد دوم در مطلب بالا به این اشاره کردیم که بی حوصلگی می تواند باعث انگیزه دادن به ما شود. در اینجا می خواهیم دلایل این که چرا بی حوصلگی می تواند الهام بخش و انگیزه بخش باشد را بررسی کنیم. دلایل زیر باعث می شوند تا بی حوصلگی در ما انگیزه ایجاد کند :

خستگی از وضعیت وجود :

بسیاری از اختراعات به دلیل این انجام شده اند که آدم ها از وضعیت فعلی خسته شده بودند و می خواستند تا چیزی تازه را تجربه کنند که کار آنها را ساده تر می کند. بی حوصلگی در خیلی از اوقات می تواند نشانه خستگی از وضعیت موجود باشد. همین خستکی از وضعیت موجب آن است که شما انگیزه پیدا کنید و بلند شوید تا کاری جدید انجام دهد و حرکتی جدید را شروع کنید.

انگیزه در بی حوصلگی

بی برنامگی و نداشتن نظم: زمانی که نظم در کارهایتان نداشته باشید بی حوصله می شوید و در واقع شما احساس شلختگی می کنید چون تمام کارها را پشت گوش انداخته اید. احساس بی حوصلگی در اینجا به کمک شما می آید و به شما انگیزه می دهد تا برای خود برنامه ریزی کنید و کارهایتان را طبق برنامه پیش ببرید.

قرار گرفتن در شرایط سخت:

در بسیاری از اوقات بی حوصلگی و بی صبری ناشی از قرار گرفتن در شرایط سخت می باشد. این مسئله باعث می شود تا شما احساس کنید اوضاع از کنترل خارج شده است و نمی توانید کاری انجام دهید. در بسیاری از این موارد بی حوصلگی باعث می شود تا شما انگیزه پیدا کنید تا این شرایط را تغییر دهید و این موقعیت سخت را پشت سر بگذارید.

نداشتن روابط نامناسب:

بی حوصلگی در خیلی از موارد می تواند نشانه این باشد که شما نمی توانید با اطرافیان خود ارتباط مناسبی برقرار کنید و به همین دلیل بی حوصله می شوید. در اینجا بی حوصلگی و بی صبری می تواند انگیزه ای برای تقویت روابط اجتماعی شود و شما می توانید سعی کنید تا روابط خود را با دیگران بهتر کنید تا دیگر حوصله تان در میان جمع سر نرود.

نگرش منفی:

خیلی از اوقات ما نگرش های منفی زیادی به زندگی و خودمان داریم و همین موضوع باعث می شود احساس کنیم که بی حوصله هستیم و انرژی نداریم. بی حوصلگی در اینجا از یک سو زنگ خطری برای افراد است و از سوی دیگر انگیزه ای برای آنها تا این نگرش های منفی را پاک کرده و به جای آن به زندگی نگرش مثبت به زندگی داشته باشند.  بی حوصلگی بر اثر نگرش های منفی ما را به فکر فرو می برد و می تواند به ما انگیزه بدهد تا از جملات مثبت تر استفاده کنیم ، آدم های منفی را از خود دور کنیم و اهداف مثبتی برای خود ترسیم کنیم .

راه های انگیزه گرفتن از بی حوصلگی

همانطور که گفته شد بی حوصلگی میتوانند الهام بخش و انگیزه بخش جهت رشد و حرکت رو به جلوی ما باشد به شرط آن که ما درست عمل کنیم وگرنه بی حوصلگی می تواند روز به روز ما را افسرده تر کند و یا ما را کم تحرک تر و ناامید تر کند. در زیر به به دو راه برای گرفتن انگیزه از دل بی حوصلگی اشاره می شود:

1.شناخت کافی از بی حوصلگی و ریشه های آن

اگر بتوانید ریشه های بی حوصلگی خود را به خوبی تشخیص دهید به راحتی برای شما انگیزه هایی پیدا خواهد شد تا برای رفع آن قدم بردارید . برای مثال اگر بی حوصلگی شما به خاطر تنهایی است ، این موضوع  می تواند به شما انگیزه بدهد تا به دنبال یک دوست خوب و مورد اعتماد بگردید یا اگر مجرد هستید به فکر ازدواج بیفتید یا اگر بی حوصلگی شما به خاطر نداشتن انرژی جسمانی است این مسئله می تواند به شما انگیزه دهد تا رژیم غذایی سالمتری را برای خود در نظر بگیرید و یا در روز ساعتی را به تمرین و ورزش اختصاص دهید.

2.دیدن بی حوصلگی به عنوان یک چیز مثبت

اگر نگرشتان به بی حوصلگی منفی باشد نمی توانید از آن انگیزه بگیرید. باید این را در ذهن خود داشته باشید که بی حوصلگی می تواند شما را وادار به حرکت کنید اگر ریشه آن را بفهمید.

وقتی حوصله شما به اصطلاح سر می رود چکار می کنید؟ آیا بی حوصلگی موجب بی انگیزگی شما می شود و یا از آن برای حرکت و تغییر وضعیت خود انگیزه می گیرید؟ نظر خود را برای ما کامنت کنید.

منابع:

https://thinkgrowth.org/how-impatience-makes-you-more-successful-bc8f01d6ee86

https://www.wired.com/2017/01/clive-thompson-7/

https://thoughtcatalog.com/daniel-dipiazza/2016/09/this-is-how-boredom-ignites-inspiration/

https://letsgrowleaders.com/2013/08/22/impatience_as_a_virtue/

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازی هیلو اینفینیتی | جزییات و معرفی بازی هیلیو اینفینیتی

همواره خوش تیپ بودن | نکاتی برای خوش تیپی شما