in

مفید بودمفید بود عاشقشمعاشقشم

بهترین رمان عاشقانه ایرانی در سال 98

مقدمه

 بهترین رمان عاشقانه ایرانی موضوع مورد بحث ما در این مقاله می‌باشد. رمان و داستان از دیرباز همدم فرهنگ و آداب ایرانی بوده است. ایرانیان که از تمدنی برجسته برخاسته اند، همیشه به داستان و داستان خوانی خود داشته اند و این کشور همیشه خاستگاه داستان ها و رمان هایی عاشقانه بوده است.

داستان هایی که گاه برگرفته از ذهن های زیبای نویسندگان ایرانی بوده اند و گاهی نیز منشعی حقیقی و بر اساس واقعیت زندگی های متفاوت نوشته شده اند. این داستان ها بر هر اساسی می توانند ساعت ها و زمان های زیادی از زندگی خوانندگان را به خود اختصاص داده و برای مدت زمانی با روح آن ها عجین شود.

رمان های عشقی در بسیاری از زمان ها بخش عمده ای از زندگی مردم را تشکیل می دهند و بسیاری از خوانندگان آن ها در این داستان ها پر کشش و زیبا غرق می شوند. زیبایی و جذابیت این داستان های عاشقانه است که می تواند رنج وسیعی از خوانندگان جلب خود نماید.

اما سبک ها و روش های نوشتن رمان های عاشقانه به تدریج با گذر زمان تغییر کرده است و این داستان ها غالبا بر اساس زمان حال آن ها نوشته می شوند. البته که خوانندگان رمان های عاشقانه نیز به نوبه خود متمایل به خواندن رمان هایی بر اساس واقعیت روز زندگی شان هستند.

همین امر هر سال در تعیین بهترین رمان های عاشقانه ایرانی موثر است و تعیین بهترین رمان از دید خوانندگان و داوران و نویسندگان بر اساس معیار هایی مشخص می شود که اساس و شرایط اجتماعی آن زمان در این معیار ها تاثیر گذار خواهد بود.

مشخصات کلی یک رمان عاشقانه خوب چیست؟

برای ارائه یک تعریف جهانی از این که چه چیزی باعث می شود تا یک رمان عاشقانه بتواند به عنوان بهترین، جذاب ترین و پر مخاطب ترین رمان سال انتخاب شود در ابتدا باید بدانیم که ادبیات عاشقانه چیزی است که در واقع زندگی را همان طور که می خواهد وجود داشته باشد نشان دهد و در مقابل آن نیز ادبیات واقع گرایانه قرار دارد که زندگی را همان گونه که جریان دارد و هست، به تصویر می کشد.

این جمله به بهترین شکل ممکن می تواند تصویر روشنی از یک داستان عاشقانه را ارائه دهد که می تواند در ادامه به ما برای ارائه تصویری روشن از مشخصات بهترین رمان عاشقانه ایرانی کمک کند. داستان های عاشقانه مخاطبان خود را به نقطه ای که دوست دارند باشند می کشاند.

یک داستان عاشقانه خوب مخاطبان خود را با سیری از فراز و نشیب های مختلف مواجه می سازد که این لحظه ها مخلوطی از لحظه های شاد و هیجان انگیز و همچنین لحظاتی ساکت و پر از غم مطلق است. مخاطب یک داستان عاشقانه نباید در یک موقعیت مطلق ثابت بماند.

یک نویسنده خوب داستان های عاشقانه باید احساسات مخاطب را از نزدیک لمس کند. او باید با کفش های مخاطبان خود قدم برداشته تا درست از دید آن ها به داستان خود بنگرد. با لمس نزدیک نیاز امروز جامعه، نویسنده باید داستانی مبتنی بر عشق های این روز های خوانندگان را ارائه دهد.

در بسیاری از مواقع رمان هایی که نویسندگان آن ها از قلب جامعه برخواسته اند و نوشته آن ها رنگ و بویی از جنس مردم دارد، بیش ترین مخاطبان را جلب می کند. نوشته ای که به بهترین شکل ممکن بتواند در قلب و روح خوانندگان آن ها نفوذ کند.

مخاطبان ایرانی به دنبال چه رمان های عاشقانه ای هستند؟

بهترین رمان عاشقانه ایرانی

در وهله نخست یک خواننده ایرانی به نام نویسنده رمان عاشقانه توجه می کند. نویسندگان معروفی که سابقه درخشانی در نوشتن بهترین رمان های عاشقانه دارند. در این میان برخی از نویسندگان تازه کار و معاصر نیز هستند که توانسته اند به خوبی مخاطبان مختص خود را جلب نماید.

نویسندگانی همچون تکین حمزه لو و فهیمه رحیمی از جمله نویسندگان معاصر رمان های عاشقانه ایرانی هستند که توانسته اند با نوشته ها و داستان های جذاب خود جایگاه به خصوصی را در میان مخاطبان و خوانندگان ایرانی داشته باشد.

کتاب های عاشقانه ای همچون رمان عاشقانه مهر و مهتاب و تاوان عشق از جمله رمان هایی هستند که مخاطبان زیادی را جذب کرده است. رمان هایی که پیچ و خم های زندگی را نشان می دهد و عشق را همچون پرتگاهی که گاه باید از آن حذر کرد و گاه نیز باید از آن پرید تا به غایت خوشبختی رسید، نشان می دهد.

داستان باید از دل جامعه برگرفته شده باشد

خوانندگان ایرانی داستان هایی برگرفته شده از دل جامعه ای ایرانی را می پسندند و به دنبال خواندن داستانی هستند که آینه روزمرگی آن ها باشد و به خوبی لحظه لحظه زندگی آن ها را نشان دهد، به گونه ای که خواننده گاه بتواند خودش را به جای قهرمان های داستان گذاشته و احساس و لحظه های شخصیت های داستان را به خوبی درک کنند.

گاه داستان برگرفته شده از داستان های واقعی است که نویسنده خود آن را تجربه کرده یا این که یکی از نزدیکان نویسنده این داستان را پشت سر گذاشته است. این لمس نزدیک و داستانی که رویکردی واقع گریانه دارد نیز در بسیاری از موارد مورد پسند طیف عظیمی از خوانندگان خواهد بود.

با این حال، با وجود همه این ها داستان ها و رمان ها با توجه به تنوع داستان و موضوع، طیف گسترده ای از مخاطبان وجود دارند که هر کدام احساس و سلیقه ای متفاوت دارند. در نتیجه شاید انتخاب بهترین رمان عاشقانه ایرانی، تا حدود زیادی امری سلیقه ای نیز باشد.

با این حال بر اساس بیش ترین میزان رتبه بندی رمان ها از دید مخاطبان و خوانندگان می توان این جمع بندی کلی را در خصوص بهترین رمان عاشقانه سال انجام داد. با این وجود این نکته قابل ذکر است که داستان ها بخشی از زندگی مخاطبان را تشکیل می دهند و از همین رو نیز انتخاب بهترین رمان بسیار مهم است.

سن مخاطب یک پارامتر مهم در انتخاب بهترین رمان های عاشقانه ایرانی

البته نکته دیگری که در انتخاب یک رمان عاشقانه خوب تاثیر دارد، سن مخاطب است. در رده های سنی متفاوت با توجه به روحیه های مختلف و درگیری های احساسی که هر سن دارد، هر داستان و رمانی به نوبه خود می تواند طیف به خصوصی از خوانندگان را به خود جذب نماید.

نویسندگان بزرگ رمان های عاشقانه با داستان های مشهوری که دارند شاید بیش تر خوانندگان بزرگسال را به خود جذب کنند، در حالی که داستان های نویسندگان معاصر و جوان تر گاهی بیش تر مورد توجه گروه سنی نوجوان و جوان قرار می گیرد و شاید دلیل آن نیز نزدیک تر بودن طرز تفکر نویسنده و مخاطب است.

بهترین رمان های عاشقانه ایرانی سال 98

بهترین رمان های عاشقانه از دید خوانندگان ایرانی بیش تر آن دسته از رمان  هایی هستند که ادبیاتی عامه پسندانه دارند. در حال حاضر پر فروش ترین داستان های عاشقانه ایرانی، نوشته هایی با ادبیاتی ساده و خودمانی هستند.

از طرف دیگر داشتن یک قهرمان در داستان های عاشقانه ایرانی حرف اول را می زند. خوانندگان ایرانی معمولا داشتن شخصیت های قهرمانانه را در داستان ها بسیار دوست دارند. قهرمان عاشق پیشه ای که برای رسیدن به معشوق خود فراز و نشیب های زیادی را پست سر می گذارد و حاضر است در این مسیر از هر سختی و مانعی عبور کند.

چیزی که شاید به وفور در داستان نویسندگان معاصری چون رمان های عاشقانه م. مودب پور و فهمیه رحیمی می تواند دید. داستان های آن ها هنوز هم در لیست پر فروش ترین و پر مخاطب ترین رمان های عاشقانه ایرانی قرار دارد. درست مشابه داستان های عاشقانه خارجی، مانند نوشته رز و سرخدار آگاتا کریستی که در آن عاشق با وجود هراس بیشماری که از مرگ دارد، اما برای نجات معشوق خود از مرگ نیز هراسی ندارد.

در نتیجه در داستان های عاشقانه معمولا مخاطب به دنبال یک عشق واقعی می گردد و در بسیاری از مواقع این حقیقت و باور عشقی را در یک از خود گذشتگی بزرگ می بیند، حتی اگر به قیمت جان عاشق تمام شود.

گاهی ماورای زندگی عادی

معمولا در داستان های عاشقانه، آن هایی بهترین اند که شخصیت های برجسته داستان چیزی فراتر از زندگی معمولی باشند. در واقع گاهی اغراق در شخصیت پردازی های قهرمان های داستان می تواند تاثیر به سزایی در جذب مخاطبان داشته باشد.

از طرف دیگر، عشق های امروزی، چیزی که در جریان های روزمره خوانندگان با آن مواجه شده اند – برای مثال خود خواننده حتی شاید در دوره ای از زندگی آن را تجربه کرده باشد یا حتی در حال تجربه کردن یک داستان عاشقانه در زندگی حقیقی است – نیز به نوبه خود به شدت توانایی جذب مخاطب را دارد.

در نتیجه ممکن است داستان های نویسندگانی تازه کار که به تازگی وارد دنیای نویسندگی شده اند نیز بتواند طیف گسترده ای از مخاطبان ایرانی را خصوصا رنج سنی نوجوان و جوان را به خود جذب کند. داستان های جذابی همچون بی تو یک روز از این فاصله ها خواهم مرد یا داستان آسمان مشکی از جمله رمان های عاشقانه معاصری هستند که از دید مخاطبان بیش ترین رتبه بندی را داشته اند.

اما مشخصه اصلی این رمان ها شاید این باشد که در زمان حال جریان دارند و نویسنده گویا با قدم زدن در کوچه و خیابان های شهر روایتی از زندگی روزمره خواننده را ارائه می دهد و با حضور در قلب و روح مردم، نقشی از زندگی آن ها را قلم زده است .

بهترین رمان های عاشقانه ایرانی آن هایی هستند که توانسته اند با زبانی که مخاطب دوست دارد، عاشق بودن و روابط عاشقانه را تعریف کند. چیزی که به وفور در داستان های معروفی همچون بامداد خمار، تاوان عشق و  رمان شیدایی، آخرین رمان فهیمه رحیمی دیده می شود.

درون مایه طنز می‌تواند باعث جذابیت بیشتر شود

برخی از رمان ها نیز با وارد شدن کمی چاشنی طنز در کنار ماهیت عاشقانه ای که دارند می توانند مخاطبان بیش تری را به خود جلب نمایند. رمان اشرافی شیطون بلا، از جمله رمان های معاصر با ادبیاتی عامه پسند است که با ژانری طنز و عاشقانه سیر جذابی از داستان را به مخاطبان خود ارائه می دهد. نویسنده سعی دارد تا با مقابله کردن قدرت عشق در برابر ثروت، قدرت مند بودن هر یک از آن ها را در قالبی عاشقانه و طنز به نمایش بگذارد. در این تقابل در واقع همان ضرب المثل معروف نشان داده می شود که آیا عشق برتر است یا ثروت؟ کدام یک می تواند در این نبرد برنده شود.

ژانر هیجانی نیز در متن داستان های عاشقانه طرفداران مختص به خود را دارد. مخاطبان این دست از داستان ها می توانند با روند بالا و پایینی که داستان دارد همراه شده و به این ترتیب علاوه بر داشتن تجربه ای عاشقانه با رمان، چاشنی هیجان را نیز به لحظه های خود وارد کنند.

داستان هایی که با رمزآلود کردن داستان، و ایجاد کردن هزاران علامت سوال در ذهن مخاطب، آن ها را تا انتها با خود همراه می سازد. از این دست می توان به رمان هایی اشاره کرد که به انتخاب کاربران به عنوان رمان های برتر انتخاب شده اند. رمان های تقاص و افسونگر که از جمله رمان عاشقانه ایرانی معاصر است.

نوشته‌های نادر ابراهیمی همچنان معروف، تازه و خواندنی

بهترین رمان عاشقانه ایرانی

اما در این میان داستان های عاشقانه نویسنده های معروف داستان های عاشقانه نیز همچنان حرف اول را می زند. داستان های نادر ابراهیمی که یکی از معروف ترین نویسنده رمان های عاشقانه است در این میان هنوز هم مخاطبان زیادی را دارد.

بعد از رمان معروف یک عاشقانه آرام، هم اکنون نیز یکی از رمان های پیشنهادی از این نویسنده معروف، رمان بار دیگر شهری که دوستش داشتم است، که این رمان نیز داستانی عاشقانه دارد و با ورود به جهانی که آن را پشت سر گذاشته ایم، باز هم عاشقی را نشان می دهد که با موانعی که در راه عاشقی اش وجود دارد به دنبال معشوق می دود.

باز هم قابل ذکر است که انتخاب بهترین رمان عاشقانه ایرانی کار دشواری است. رمان ها هر کدام مشخصه و ابعادی را دارند که مورد توجه گروه خاصی از مخاطبان قرار می گیرد و در این جا به صورت خلاصه تنها مروری بر آن چه از دید کاربران و مخاطبان مختلف در نظر گرفته شده است، صورت گرفته است.

منبع

angelinakalahari.com

www.enotes.com

www.goodreads.com

www.vogue.com

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چگونه می توانم ضدعفونی کننده دستی را در خانه بسازیم؟

کرونا و کودکان

آیا کرونا بر کودکان تاثیر گذار است یا از آن مصون هستند؟