in

مفید بودمفید بود برگام !برگام ! تعجبتعجب عاشقشمعاشقشم اشکم درومداشکم درومد مردم از خندهمردم از خنده

تست شخصیت شناسی DISC چیست و چگونه کار می کند؟

تست شخصیت شناسی DISC 3

امروزه برای درک بهتر شخصیت خود تست ها و آزمون های زیادی وجود دارد. بسیاری از این تست ها اعتبار چندانی ندارند اما بعضی از این آزمون ها دارای صحت و اعتبار مناسبی هستند. یکی از این تست های سنجشی معتبر ، سنجش روانشناسانه DISC یا به اصطلاح همان تست شخصیت شناسی DISC می باشد.

تست ارزیابی DISC ابزاری برای بررسی و ارزیابی رفتار انسان است. به عبارت ساده تر ، این تست اندازه گیری می كند كه انسان به طور طبیعی ترجیح می دهد چگونه كارهایش را انجام دهد و با دیگران تعامل داشته باشد. DISC به منظور تبدیل شدن به وسیله امروزی ، تحقیقات گوناگونی را پشت سر گذاشته است و بسیار توسعه یافته است.

تست شخصیت شناسی DISC چیست؟

سنجش های DISC وسیله هایی برای ارزیابی خود هستند. آنها ابزارهای ساده اما قدرتمندی هستند که رفتارهای طبیعی و ساده ما را اندازه گیری و بررسی می کنند. این ابزارها براساس تئوری DISC است که چهار سبک رفتاری را طبقه بندی می کنند. چهار سبک رفتاری به س با حروف ، D ، I ، S و C مشخص می شوند.
در مرحله اول ، این ابزار می تواند به ما کمک کند تا آگاهی بیشتری نسبت به اینکه ترجیح می دهیم چگونه روز را بگذارانیم داشته باشیم. ما یک شیوه رفتاری طبیعی یا یک روش ارجح و غالب برای انجام کارها داریم. اما به همان اندازه باید بتوانیم سبک مورد نظر دیگران را نیز مشخص کنیم. وقتی این اطلاعات را در اختیار داشته باشیم ، به راحتی رفتارهای خود را تنظیم می کنیم.

ما می توانیم روی این موضوع تمرکز کنیم که دیگران ترجیح می دهند چگونه با آنها رفتار شود. به همین خاطر ، ارزیابی DISC روشهای روشنگرانه ای برای آگاهی بیشتر از سبک رفتاری خودمان ، شناسایی سبک دیگران و نکاتی برای اصلاح رفتارهایمان به ما ارائه می دهد.
سنجش DISC میزان هوش ، وضعیت ، ارزش ها یا توانایی ها را اندازه گیری نمی کند. در عوض ، این ابزار بر روی رفتار متمرکز شده است زیرا ما می توانیم در رفتارها تغییراتی مؤثر ایجاد کنیم. ابزارهای DISC بسیاری وجود دارد که بر اساس مدل DISC ساخته شده اند. با این حال ، همه ابزارهای DISCمثل هم عمل نمی کنند و چیز یکسانی را اندازه گیری نمی کنند.

اما چگونه این ابزار DISC که به ظاهر بسیار ساده است ، چنین داده های معتبر و قدرتمندی را ارائه می دهد؟ جواب اینست که سنجش DISC بر اساس سالها تحقیق و اعتبار پیوسته بنا شده است.

تست شخصیت شناسی DISC 1

تاریخچه مختصری از پیدایش تست شخصیت شناسی DISC و ریشه های آن

در اوایل دهه 1920 ، کارل گوستاو یونگ ( روانشناس) ، چهار نوع رفتار را برای انسان توصیف کرد. این مدل ساده از رفتار انسان زمینه ساز ابزارهای DISC است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. اندکی پس از آن ، ویلیام موولتون مارستون بر پایه کارهای یونگ یک مدل چهارگانه از سبک های رفتاری DISC ایجاد کرد. مارستون یک روانشناس ، حقوقدان و مخترع بود. او همچنین نویسنده کتاب های تصویری و خالق ابر قهرمان طنز ، Wonder Woman بود. مارستون می خواست با اندازه گیری احساسات “افراد عادی” ، خودآگاهی را افزایش دهد و کمک کند چگونه افراد دیگر را بهتر درک کنیم. با این حال ، او در واقع ابزارهایی برای سنجش افراد ایجاد نکرد.

در سال 1956 ، والتر کلارک (روانشناس صنعتی) اولین ابزارها را با استفاده از تئوری DISC مارستون تهیه کرد. این سنجش های اولیه DISC در مشاغل برای پشتیبانی در زمینه اشتغال و استخدام مورد استفاده قرار گرفت.
Jukka Sappinen ، یک مشاور در زمینه تجارت ، از سال 1991 شروع به توسعه ابزارهای پیشرفته DISC کرد. او از پیش با ابزارهای مختلف موجود در آن زمان آشنا بود. با این حال ، او می خواست ابزاری قدرتمندتر و مبتنی بر نیازهای خاص مشتری بسازد. ابزار توسعه یافته DISC ، یک سیستم ساده است که هم بر روی افراد و هم بر روی تیم ها تمرکز می کند. علاوه بر این ، این ابزار در سطح سازمانی نیز می تواند مفید و کمک کننده باشد.

مدل DISC چیست- معرفی مدل DISC

مدل DISC ابزاری برای خودآگاهی است. علاوه بر این ، مدل DISC به ما این امکان را می دهد تا سبک های رفتاری دیگران را شناسایی کنیم. وقتی سبک رفتاری خود و سبک رفتاری دیگران را بدانیم ، می توانیم رفتارهای خود را برای بهبود تعامل با دیگران تغییر دهیم. DISC به چهار مجموعه اصلی از سبک های رفتاری اشاره دارد. حرف اول هر یک از سبک ها به سادگی کلمه ای اختصاری را به در ذهن متبادر می کند : D ، I، S و . C ترکیب های مختلف از این چهار سبک رفتاری ، سبک DISC طبیعی ما را تعیین می کنند. هیچ ترکیبی بهتر از دیگری نیست.

هر سبک رفتاری یک روش ارجح برای انجام کارها دارد. هر سبکی دارای رفتارهایی است که انرژی و انگیزه ایجاد می کند و رفتارهایی هم دارد که نیازمند انرژی است. سبکهای رفتاری DISC اختلافاتی دارند ، اما شباهت هایی نیز به هم دارند. به خاطر داشته باشید که هیچ سبک رفتاریDISC بهتر یا بدتر از دیگری نیست. همه آنها نقاط قوتی دارند و همگی نواحی ای برای رشد دارند.

ویژگی های مدل شخصیت شناسی DISC

ربع های DISC به دو نیم تقسیم می شوند تا تشخیص سبک های DISC آسان تر شود. سبکهای D و C سبک های وظیفه گرا هستند بر خلاف سبک های I و S که بیشتر مبتنی بر افراد هستند. سبک های S و سبک C درونگرایی بیشتری دارند در حالی که سبک های D و I فعال تر و اکتیوتر هستند.

مدل DISC به ما کمک می کند تا با ارائه یک چارچوب مشخص و روشن در مورد چگونگی رفتار در هنگام تعامل با دیگران تصمیم گیری کنیم و در این زمینه موفق شویم. مدل DISC قدرتمند است زیرا یادگیری ، درک و استفاده از آن بسیار آسان است. یک روش ساده برای درک مدل DISC این است که به یاد داشته باشید که این یک نقشه است. جایی که محل شما روی نقشه است ، مشخصه DISC طبیعی شما را مشخص می کند.

معرفی پروفایل های تست شخصیت شناسی DISC

سبک های رفتاری و شعارهای آنها چیستند؟

استایل D اغلب به عنوان مسلط یا هدایتگر گفته می شود. استایل I گاهی اوقات تاثیرگذار و گاهی اوقات تعامل گر نامیده می شود. استایل S با عنوان استایل پایدار یا ثابت در نظر گرفته می شود در حالی که استایل C اغلب با عنوان سازگار یا صحیح برچسب گذاری می شود. استفاده از حروف D ، I ، S یا C این اطمینان را به وجود می آورد که مردم خود را با سبک DISC متمایز و تفکیک نکنند ، زیرا آنها به طور قوی با توصیف کننده های کلمه ای مجزا تطبیق ندارند.

افراد سبک D وظیفه محور و فعال هستند. آنها قدرت را می خواهند و دوست دارند کنترل گر باشند. آنها جسور و بی پرده هستند. سبک D متمرکز بر حرکت و تصمیم گیری سریع است. تحت فشار ، آنها می توانند به دیگران بی توجهی و بی محلی کنند. نکات تعاملی با افراد سبک D شامل پاسخ سریع ، تمرکز روی کارها و نتایج است اما به آنها اجازه دهید تا احساس کنترل امور را هم داشته باشند.

تست شخصیت شناسی DISC 2

 

انواع سبک های تست شخصیت شناسی DISC

سبک I دارای افرادی با تمایل به مردم و فعال هستند. آنها پرانرژی و پرتحرک هستند و دوست دارند مرکز توجه باشند. افراد سبک I خوش بین و کاریزماتیک هستند. آنها تصویر کلی را به جزئیات ترجیح می دهند تا بتوانند سازمان نیافته و تکانشی باشند. این افراد دوست دارند تا دیگران از آنها خوششان بیاید. آنها در معاشرت اجتماعی توانایی و مهارت دارند. نکات تعاملی برای معاشرت با افراد سبک I شامل اختصاص زمان جداگانه برای چت ، مثبت بودن و جزئی نگر نبودن است.

افراد سبک S درونگرا و مردم محور می باشند. آنها دارای ثبات هستند و ترجیح می دهند که چیزها بدون تغیرر باقی بمانند. این افراد ثبات و امنیت را می خواهند. هر چند آنها مانند مردم رفتار می کنند اما آنها ترجیح می دهند با افرادی که می شناسند تعامل و نزدیکی داشته باشند. افراد سبک S قابل اعتماد و در کار تیمی و گروهی قوی هستند. نکاتی برای تعامل با یک فرد با سبک Sرفتاری شامل ایجاد اعتماد متقابل است اما سرعت خود را کند کنید و از تغییرات ناگهانی خودداری کنید.

افراد سبک های C درون گرا و وظیفه محور هستند. آنها تحلیلی ترین و درونگرا ترین افراد در این چهار سبک رفتاری هستند. آنها پیروان قانون هستند و روی جزئیات تمرکز می کنند. این اشخاص منطقی و محتاط هستند. دیگران ممکن است از آنها خوششان نیاید. نکاتی برای تعامل با اشخاص دارای سبک رفتاری C شامل پاسخگویی به تمام سؤالات آنها می باشد اما از وراجی و زیاد صحبت کردن زیاد با آنها بپرهیزید و در ضمن سعی نکنید برای گرفتن تصمیم به آنها فشار بیاورید

حرف های نهایی در مورد سنجش DISC

سنجش و ارزیابی DISC بر اساس مدل DISC است. مردم از ارزیابی DISC بهره می برند تا به افراد ، تیم ها و سازمان ها در تصمیم گیری بهتر کمک می کنند. بعلاوه ، آنها از این اطلاعات برای انجام اقداماتی جهت بهبود عملکرد خود استفاده می کنند. وقتی رفتار طبیعی خود را درک کنیم ، می توانیم با تمام سبک های رفتاری DISC بهتر ارتباط برقرار کنیم. اگر دوست دارید می توانید این تست را به صورت اینترنتی انجام دهید تا سبک رفتاری خود را بشناسید و در تعامل با دیگران بهتر عمل کنید.

منابع:

blog.extendeddisc.org

discprofile

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تست شخصیت شناسی MBTI 4

تست MBTI چیست و چگونه کار می کند؟

ترس ناشی از کرونا 3

چگونه بر ترس ناشی از کرونا غلبه کنیم و آرامش خود را حفظ کنیم؟