in

مفید بودمفید بود عاشقشمعاشقشم برگام !برگام ! اشکم درومداشکم درومد تعجبتعجب مردم از خندهمردم از خنده

تست MBTI چیست و چگونه کار می کند؟

تست شخصیت شناسی MBTI 4

در دنیا تست های شخصیت شناسی زیادی وجود دارد. آیا تا به حال شنیده اید که شخصی خود را به عنوان یک INTJ یا ESTP توصیف کند و از خود سؤال کنید که این حروف رمزگونه دیگر چیستند؟ آنچه این افراد می گویند در واقع نوع شخصیت آنها بر اساس شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز (MBTI) می باشد. در این مقاله به صورت مفصل به تست MBTI پرداخته شده است.

شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز یک فهرستی است که خود افراد گزارش می دهند و برای شناسایی نوع شخصیت ، نقاط قوت و اولویت های شخصی آنها طراحی شده است. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز و  بر اساس کارشان روی تئوری کارل یونگ در مورد انواع شخصیت تهیه شده است.

امروزه فهرست  MBTI یکی از پرکاربردترین ابزارهای روانشناختی در جهان است و بسیاری از افراد هر ساله از آن برای شناخت بیشتر شخصیت خود استفاده می کنند.

توسعه آزمون مایرز-بریگز

هر دو آنها یعنی ایزابل مایرز و مادرش کاترین شیفته نظریه تیپ های روانشناسانه یونگ بودند و تشخیص دادند که این تئوری می تواند  در دنیای واقعی کاربردهایی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم ، مایرز و بریگز تحقیق و توسعه یك شاخصی را انجام دادند كه می تواند برای شناخت تفاوتهای فردی به كار رود. مایرز و بریگز معتقد بودند که می توانند با کمک به مردم در درک خود  به آنها کمک کنند تا مشاغلی را انتخاب کنند که متناسب با تیپ شخصیتی شان بوده  و در نتیجه زندگی سالم تر و شادتری داشته باشند.

مایرز اولین نسخه کاغذی فهرست موجود را در دهه 1940 ایجاد کرد و این دو زن آزمایش ارزیابی را روی دوستان و خانواده خود آغاز کردند. آنها همچنان در دو دهه آینده به تدوین کامل این موضوع پرداختند.

بررسی اجمالی تست MBTI

بر اساس پاسخ سوالات این لیست و فهرست ، افراد به عنوان یکی از 16 تیپ شخصیتس شناخته می شوند. هدف تست MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد شخصیت های خود را از جمله چیزهای مورد علاقه ، چیزهای مورد تنفر  ، نقاط قوت ، نقاط ضعف ، اولویت های شغلی ممکن و سازگاری با افراد دیگر را بیشتر کشف و درک کنند.

هیچ تیپ شخصیتی “بهترین” یا “بهتر” از شخصیت های دیگر نیست. این وسیله ای نیست که برای دنبال کردن اختلال عملکرد یا ناهنجاری طراحی شده باشد. در عوض ، هدف آن فقط کمک به شما در یادگیری بیشتر در مورد خودتان است.

خود پرسشنامه از چهار معیار مختلف تشكيل شده است :

برونگرایی (E) – درونگرایی (I)

دوگانگی برونگرایی-درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری تیپ شخصیتی خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است ، شیوه استفاده از آنها در اینجا تا حدودی با کاربرد رایج آنها متفاوت است.

برونگراها “بیرونی” هستند و تمایل به عمل گرا بودن دارند ، از تعامل اجتماعی مداوم لذت می برند و پس از گذراندن وقت با افراد دیگر احساس انرژی می کنند. درون گرا ها “به سمت درون” هستند و تمایل دارند که به افکار خود بپردازند ، از تعامل های اجتماعی عمیق و معنی دار لذت می برند و بعد از گذراندن وقت در تنهایی احساس نیروی مجدد شوند. همه ما تا حدودی برون گرایی و درون گرایی را به نمایش می گذاریم ،اما بیشتر ما تمایل به ارجحیت دادن به یکی از آنها داریم.

سنجش (S) – شهود (N)

این معیار شامل بررسی چگونگی جمع آوری اطلاعات از دنیای اطراف خود است. درست مانند برونگرایی و درونگرایی ، همه افراد با توجه به موقعیت خود ، مدتی را صرف حس کردن و مشاهده می کنند. براساس تست MBTI ، مردم تمایل دارند روی یک منطقه یا دیگر مناطق مسلط باشند. افرادی که احساس را ترجیح می دهند توجه زیادی به واقعیت دارند  به ویژه به آنچه می توانند از حواس خود بیاموزند. آنها تمایل دارند که روی واقعیت ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه در دسترس و چیزهای واقعی لذت ببرند. کسانی که شهود را ترجیح می دهند بیشتر به مواردی مانند الگوها و برداشت ها توجه می کنند. آنها از تفکر درباره امکانات ، تصور آینده و نظریه های انتزاعی لذت می برند.

تفکر( (T  – احساس (F)

این معیار روی نحوه تصمیم گیری افراد براساس اطلاعاتی که از عملکردهای سنجش یا شهودشان جمع آوری می شود ، متمرکز شده است. افرادی که تفکر را ترجیح می دهند بیشتر بر واقعیت ها و داده های عینی تأکید می کنند. آنها هنگام وزن کردن و ارزیابی یک تصمیم سازگار ، منطقی و غیر شخصی هستند. کسانی که ترجیح می دهند احساس کنند بیشتر هنگام نتیجه گیری ،  افراد و احساسات را در نظر می گیرند.

قضاوت (J) – ادراک (P)

معیار نهایی شامل نحوه تمایل مردم به مقابله با جهان خارج است. کسانی که بر قوه قضاوت خود تکیه می کنند ، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می دهند. افرادی که به درک تمایل دارند  گشاده تر ، انعطاف پذیر و سازگارتر هستند. این دو گرایش با معیارهای  دیگر در تعامل است. به یاد داشته باشید ، همه مردم حداقل مدتی را صرف برونگرایی می کنند. معیار قضاوت-ادراک به شما کمک می کند تا در هنگام گرفتن اطلاعات جدید (سنجش و شهود) یا هنگام تصمیم گیری (تفکر و احساس) برونگرایی کنید.

سپس هر تیپ شخصیتی با کد چهار حرفی خود لیست می شود:

ISTJ –  : بازرس

-ISTP  : سازنده

ISFJ –  : محافظ

ISFP – : هنرمند

INFJ –  : وکیل مدافع

INFP –  : واسطه گر

INTJ – : معمار

INTP – : متفکر

-ESTP  : ترغیب کننده

ESTJ –  : مدیر

ESFP – : مجری

ESFJ –  : مراقب و بامحبت

ENFP –  : قهرمان

ENFJ – : بخشنده

ENTP –  : سخنران

ENTJ –  : فرمانده

دادن تست شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز می تواند بینش و درک زیادی در شخصیت شما ایجاد کند و  به همین دلیل این وسیله  بسیار رایج شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه رسمی ، احتمالاً می توانید بلافاصله برخی از این گرایش ها را در خود تشخیص دهید.

تست شخصیت شناسی MBTI 1

تیپ های مختلف در تست MBTI

طبق گفته موسسه مایرز و بریگز ، لازم است به یاد داشته باشید که همه تیپ های شخصیتی برابر هستند و هر کدام دارای ارزش است. به عنوان مثال ، هنگام کار در موقعیت های گروهی در مدرسه یا محل کار ، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید ، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاصی ماهر و با استعداد هستند. با شناختن این اختلافات ، گروه می تواند وظایف بهتری ر ا انجام دهد و در دستیابی به اهداف با هم به خوبی همکاری کند.

چگونه شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز از سایر ابزارهای شخصیت شناسی متفاوت است

اول  این که تست MBTI در واقع یک “تست” نیست. پاسخ صحیح یا غلطی در این پرسشنامه وجود ندارد و یک تیپ شخصیتی بهتر از دیگر تیپ های شخصیتی نیست. هدف از این شاخص ارزیابی و درک سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نمی باشد.

همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی های روانی ، نتایج شما با هیچ هنجار دیگری مقایسه نمی شود. هدف این وسیله به جای جستجو در نمره خود و مقایسه آن با نتایج سایر افراد ، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود است.

قابلیت اطمینان و صحت در تست MBTI

براساس بنیاد مایرز و بریگز ، MBTI استانداردهای پذیرفته شده ای برای قابل اطمینان بودن و صحیح بودن را رعایت می کنند. اگر چه ، مطالعات دیگری نشان داده اند که قابلیت اطمینان و صحیت این وسیله به اندازه کافی اثبات نشده است.

مطالعات نشان داده است که بین چهل  تا هفتاد و پنج درصد از پاسخ دهندگان پس از تکمیل پرسش ها و فهرست برای بار دوم نتیجه متفاوتی دریافت می کنند. کتابی در سال 1992 توسط کمیته تکنیک های تقویت عملکرد انسانی و شورای تحقیقات ملی نشان می دهد که “… تحقیقات کافی و طراحی شده برای توجیه استفاده از MBTI در برنامه های مشاوره شغلی وجود ندارد. بسیاری از شواهد موجود براساس روش شناسی های ناکافی است. ”

تست MBTI امروزه چگونه است؟

از آنجا که شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز نسبتاً آسان است ، به یکی از محبوب ترین و رایج ترین ابزار روانشناختی تبدیل شده است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً دو میلیون بزرگسال آمریکایی هر سال این فهرست را تکمیل می کنند.

در حالی که نسخه های زیادی از تست MBTI به صورت آنلاین در دسترس است ، لازم به ذکر است که هر یک از پرسشنامه های غیررسمی که ممکن است در اینترنت بیابید ، فقط تقریبی از چیز واقعی است. MBTI واقعی باید توسط یک فرد متخصص و مجرب انجام شود که شامل پیگیری نتایج نیز می باشد. امروزه پرسشنامه می تواند از طریق ناشر ابزار و به صورت آنلاین اداره شود که شامل یک تفسیر حرفه ای از نتایج شما هم می شود.

نسخه حال حاضر شاخص تیپ شخصیتی مایرز بیگرز شامل 93 سؤال اجباری در نسخه آمریکای شمالی و 88 سوال اجباری در نسخه اروپایی آن می باشد. برای هر سوال ، دو گزینه متفاوت وجود دارد که مخاطب باید از یکی از آنها را انتخاب کند.

منبع:

https://www.verywellmind.com/the-myers-briggs-type-indicator-2795583

شما چی فکر میکنید ؟

55 Points
Upvote Downvote

یک دیدگاه

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشکاران کرونایی

ورزشکاران معروفی که کرونا گرفتند | قهرمانان با کوید 19

تست شخصیت شناسی DISC 3

تست شخصیت شناسی DISC چیست و چگونه کار می کند؟