in

توصیه هایی برای در امان بودن از کرونا

انتقال ویروس کرونا از طریق دهان

راههای شکست ویروس کرونا

ویروسهای کرونا یک گونه از ویروس ها هستند که  انواع مختلفی از آن وجود دارد و برخی از آنها باعث بیماری می شوند. نام ویروسی که اکنون در جهان شیوع پیدا کرده است کویید 19 می باشد. این بیماری اولین بار در شهر ووهان در چین دیده شد و به سرعت تمام جهان را فرا گرفت. تا کنون بیش از یک میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند و عده ای هم جان خود را از دست داده اند. به توصیه هایی برای در امان بودن  از کرونا میپردازیم.

بسیاری از مراسم و رویدادهای بزرگ به خاطر این ویروس لغو شده اند و در بسیاری از کشورها وضعیت اضطراری اعلام شده است. مدرسه و دانشگاه ها در بسیاری از کشورها تعطیل می باشد و بسیاری از مردم در خانه هستند. این بحران خیلی از کشورها را نگران کرده است چون عواقب اقتصادی شدیدی را در پی داشته است و بسیاری از شغل ها را در معرض خطر قرار داده است.

کمبود وسایل بهداشتی هم از یک سو باعث دامن زدن به این نگرانی و ترس در بین دولتها و مردم شده است.اول از همه باید بدانید داشتن احساس استرس و نگرانی درباره شایع شدن این ویروس چیزی طبیعی است. این ویروس می تواند کشنده باشد پس کاملا عادی است که ما احساس ترس کنیم. ما باید اطلاعات خوب و درستی درباره این ویروس داشته باشیم و بدانیم که باید چه کار کنیم. کاری که ما مردم عادی می توانیم انجام دهیم این است که تا آنجایی که می توانیم مسائل بهداشتی را رعایت کنیم چون این مسئله با جان آدم ها سروکار دارد.

ممکن است خود ما بر اثر ابتلا به ویروس با مشکل خاصی روبرو نشویم اما افرادی که سیستم ایمنی آنها ضعیف تر هستند به مشکلاتی جدی ای بربخورند و با خطر مرگ روبرو شوند.

توصیه هایی برای در امان بودن از کرونا و پاسخ به سوالات متداول

در این قسمت می خواهیم شرح مختصری از ویروس کرونا و ماهیت آن را برای شما بگوییم تا بدانید با چه چیزی روبرو هستید.

1.ویروس کرونای جدید چگونه گسترش می یابد؟

هم اکنون ، محققان می دانند كه این ویروس جدید با قطرات رها شده توسط عطسه و سرفه در هوا پخش می شود. قطرات به طور کلی بیش از چند متر نمی توانند جلو بروند و در عرض چند ثانیه به زمین (یا روی سطوح) می افتند. اگر این قطرات وارد بدن افراد دیگر شود آنها را مبتلا خواهد کرد.

2.دوره نهان بودن برای COVID-19 چقدر می باشد؟

به نظر می رسد علائم در طی 14 روز پس از ابتلای افراد به ویروس بروز می کند. البته برای بسیاری از افرادی که مبتلا شده اند ممکن است هیچ علائمی دیده نشود. اما به طور کلی حداکثر تا چهارده روز پس از ورود ویروس به بدن شخص علائم آن ظاهر می شود.

نحوه درست دست شستن

و اما برخی سوالات دیگر

3.علائم بیماری COVID-19 چیست؟ علائم COVID-19 شامل این موارد است: سرفه کردن، تب ، تنگی نفس، دردهای عضلانی ، گلو درد، از بین رفتن غیر قابل توضیح حس چشایی و بویایی و آبریزش بینی. علائم این بیماری بسیار مشابه علائم بیماری آنفولانزا می باشد.در موارد اندکی ، COVID-19 می تواند منجر به مشکلات شدید تنفسی، نارسایی کلیه و مرگ شود و به همین علت است که باید این بیماری را جدی گرفت.

4.کوئید 19 چگونه درمان می شود؟ آیا واکسنی برای آن وجود دارد؟ هم اکنون، درمان خاصی برای این ویروس وجود ندارد. افرادی که مبتلا به بیماری کووید 19 می شوند باید با اقدامات حمایتی درمان شوند: آنهایی که علائم را تسکین می دهند. در موارد شدید، ممکن است گزینه های دیگری برای درمان وجود داشته باشد ، از جمله داروهای تحقیقاتی و درمانی.

هنوز واکسنی برای این ویروس ساخته نشده است. البته محققان و دانشمندان زیادی در سراسر دنیا مشغول آزمایش هستند تا بتوانند هر چه سریع تر واکسن این ویروس را بسازند ولی این پروسه ای زمان بر خواهد بود و در طول این مدت ما باید وظایف بهداشتی خود را به خوبی انجام دهیم.

رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

همه ما وظیفه داریم تا بهداشت و نکات بهداشتی که مربوط به مهار و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باشد را رعایت کنیم. کارهایی را می توان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا انجام داد که در زیر به آنها اشاره می شود:

1.رعایت فاصله اجتماعی: یکی از کارهایی که بسیار در کاهش تعداد افراد مبتلا به این ویروس موثر است، رعایت فاصله اجتماعی می باشد. در حد امکان باید هنگام صحبت کردن از اشخاص دیگر فاصله گرفت. از دست دادن، بوسیدن یا در آغوش کشیدن دیگران هم باید خودداری شود چون همگی این کارها می توانند خطر شیوع کرونا را افزایش دهد.

2.شستن مرتب دست ها: شستن دست ها یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام شود. هر بار پس از تماس سطوح مختلف دست های خود را با صابون و به شکل مناسب بشویید. یادتان باشد حداقل زمان شستشوی شما با صابون باید 20 ثانیه باشد. این زمان برای این است که ویروس کاملا توسط صابون از بین برود.

صابون به خوبی می تواند این ویروس را از بین ببرد. اگر اب و صابون در دسترس نیست از محلول ضدعفونی کننده با حداقل 60 درصد الکل می باشد. الکل می تواند به میزان خوبی در از بین این ویروس ها موثر باشد. هر بار پس از لمس اشیاء و سطوح تماس با مایع ضدعفونی کننده دستهای خود را تمیز کنید.

3.پوشاندن دهان و بینی خود در هنگام عطسه یا سرفه کردن: هنگامی که عطسه می کنید از دستمال کاغذی استفاده کنید و اگر دستمال کاغذی در آن لحظه در دسترس نیست از آرنج خود بهره بگیرید و بر روی آرنج خود عطسه کنید. یادتان باشد که راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی می باشد. شما حتما به افرادی که این موارد را رعایت نمی کنند تذکر دهید چون این موضوع بسیار مهم می باشد.

و دیگر مراقبت ها

4.اجتناب از تجمعات و شلوغی ها: تا جایی که می توانید از حضور در جاهای شلوغ و تجمعات پرهیز کنید چون میزان ویروس در این موقعیت ها بسیار بیشتر می باشد.

  1. زدن ماسک: عده ای ماسک زدن برای افراد عادی و سالم را کاری غیر ضروری می دانند و می گویند که ماسک فقط برای افراد مریض باید استفاده شود تا از انتقال ویروس توسط آنها جلوگیری شود. عده ای دیگر البته می گویند زدن ماسک برای همه خوب است چون بهر حال خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا حدی کاهش می دهد. پس اگر می توانید از ماسک استفاده کنید.

6.استفاده از دستکش های یکبار مصرف: دستکش های یکبار مصرف بسیار مفید هستند. هر بار که از خانه بیرون می روید می توانید برای لمس وسایل و اشیاء از این دستکش ها استفاده کنید و سپس آنها را دور بیندازید. یادتان باشد که دستکش ها را حتما درون سطل آشغال بیندازید چون رها کردن دستکش ها در فضای آزاد می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

6.از دست زدن به چشمان، بینی و دهان خود خودداری کنید: این ویروس ممکن است از طریق تماس چشم و بینی به شما منتقل شود. پس از دست زدن به صورت و بینی و  چشم خود خودداری کنید مگر آنکه مطمئن باشید آنها را با صابون به خوبی شسته اید.

مراقبت های بهداشتی برای در امان بودن از کرونا

7.سطوحی و وسایلی را که لمس می کنید تمیز کرده و ضدعفونی کنید: وسایلی مانند گوشی، کنترل های تلویزیون، دستگیره درها، وسایل حمام، کیبوردها  و جاهایی مانند توالت را به خوبی تمیز کنید و با مواد ضدعفونی کننده به خوبی آنها را ضدعفونی کنید.

8.در خانه بمانید: خانه امن ترین و پاکیزه ترین مکان می باشد. پس تا جایی که می توانید در خانه بمانید و از آن خارج نشوید. البته این روزها عده زیادی از مردم در قرنطینه خانگی بسر می برند و این بسیار خوب است. در خانه خود را سرگرم کنید و به کارهای مفید مشغول شوید تا حوصله تان سر نرود.

برخی دیگر از نکات شکست کرونا

) با هم در خانه می‌مانیم.
۲) کار‌های بانکی و اداری را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهیم.
۳) با رعایت بهداشت فردی مانند استفاده از ماسک و دستکش هنگام خروج از خانه و شست و شوی مرتب دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه از آلوده شدن دست‌ها و انتقال آلودگی به بدن خود جلوگیری می‌کنیم.
۴) برای خرید‌های ضروری خانه به بازار‌ها و فروشگاه‌های سرپوشیده و شلوغ نمی‌رویم.
۵) در تجمعات عمومی حاضر نمی‌شویم.
۶) در مراسم‌های عروسی، عزاداری و دیگر مراسم‌ها که افراد در آن جا تجمع می‌کنند، حضور پیدا نمی‌کنیم.
۷) مهمانی نمی‌رویم.
۸) سفر نمی‌کنیم.
۹) به جای دید و بازدید از تماس تلفنی و تصویری استفاده می‌کنیم.
۱۰) هنگام دیدن دوستان و نزدیکانمان از در آغوش کشیدن و بوسیدن آن‌ها خودداری می‌کنیم.
۱۱) فقط برای خرید اقلام ضروری از خانه خارج می‌شویم.
۱۲) تا حد امکان خریدهایمان را به صورت اینترنتی انجام می‌دهیم.
۱۳) رفتن به رستوران، کافه، باشگاه‌های ورزشی، استخر، سینما و آرایشگاه تا اطلاع ثانوی ممنوع.
۱۴) تنها در مواقع ضروری از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنیم.
۱۵) از ورود افراد دیگر به داخل خانه تا حد امکان جلوگیرمی کنیم.
۱۶) در صورت داشتن علائمی مانند سرفه، عطسه و تنگی نفس برای اطمینان از سلامت خود با ۱۹۰ یا ۴۰۳۰ تماس گرفته و به راهنمایی‌های آن‌ها توجه می‌کنیم.
۱۷) در صورتی که به ویروس کرونا مبتلا شدیم، با زدن ماسک و در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی می‌رویم.
۱۸) با امید و هشیاری محیط خانه و خانواده را سالم و شاد نگه می‌داریم.
پس نباید نقش و مسئولیت خودمان را در مقابله با این ویروس نادیده بگیریم و به توصیه‌های پزشکان و متخصصان با دقت عمل کرده و از پخش شایعات و توجه به آن‌ها جلوگیری کنیم.

مراقبتهای ویژه دربرابر کرونا

سخن آخر درباره در امان بودن از کرونا

دنیا ، امروز با یک بحران مواجه شده است. بحرانی که زندگی همه ما از پیر و جوان، زن و مرد، کود و بزرگسال را درگیر خود کرده است. بسیار طبیعی است که نگران باشیم و بترسیم. اما ما می توانیم با رعایت مسائل بهداشتی که به آنها در بالا اشاره شد ازاین نگرانی و استرس بکاهیم. یادمان باشد که فعلا درمانی برای این ویروس منحوس وجود ندارد. پس رعایت نکات بهداشتی مهم ترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. با رعایت نکات بهداشتی هم خود را از ابتلا به این ویروس حفظ می کنیم و هم خطر مبتلا شدن دیگران را کاهش می دهیم. جامعه انسانی باید با کمک هم و همیاری از این بحران عبور کند و به نقطه امنی برسد.

بشریت تا به حال از بحران های سخت تر از این هم عبور کرده است و با یاری خداوند و هوشیاری خودمان از این مشکل هم به سلامت عبور خواهیم کرد. بیایید به خاطر زندگی اطرافیان و زندگی کسانی که حتی آنها را نمی شناسیم مسائل بهداشتی را جدی بگیریم و با انجام آنها از تعداد مبتلایان به این بیماری بکاهیم.

منابع:

https://www.un.org/en/coronavirus/wellness

https://www.redcross.org/about-us/news-and-events/news/2020/coronavirus-safety-and-readiness-tips-for-you.html

https://www.nytimes.com/article/prepare-for-coronavirus.html

 

 

 

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط ویروس کرونا و چشم

ویروس کرونا و انتقال آن از طریق چشم | کرونا و چشم

شرکت در مهمانی

چگونه جذاب باشیم