in

روز جهانی زمین چه روزی است | علت نام گذاری روز زمین چیست

روز زمین چه روزی است

معرفی اجمالی روز زمین

 

ما روی این کره خاکی به دنیا می آییم، از منابع این سیاره استفاده می کنیم تا نیازهای اساسی خود را تامین کنیم و سپس روی همین کره خاکی دیده از جهان فرو می بندیم.سالیان درازی است که ما انسان ها از منابع کره زمین استفاده می کنیم و  در طول این سال هایی که ما در حال استفاده کردن از آنها بوده ایم صدمات جبران ناپذیری به آن وارد شده است. برای همین است که کارهایی انجام شده است تا به ما یادآوری کند که باید به کره زمین اهمیت دهیم و قدر آن را بدانیم و در حفظ و مراقبت از آن کوشا باشیم. توضیحات روز جهانی زمین را باهم بخوانیم.

زمین یا همان سیاره آبی همانند مادری است که فرزندان خود را به زیبایی در آغوش گرفته و آنچه را که درون خود دارد در اختیار آنها می گذارد. بنابراین بسیار زیباست که ما نیز قدردان دامان پرمهر این مادر مهربان باشیم. هر کدام از ما نیاز داریم تا صدای این سیاره آبی را شنیده و با او دست دوستی بدهیم تا بتوانیم زمینی پاک را برای آیندگان برجای بگذاریم. ما می توانیم کارهای زیادی در حفاظت از این کره خاکی انجام دهیم مثلا کمتر پلاستیک مصرف کنیم یا سالانه یک درخت بکاریم.

روز زمین یک رویداد سالانه است که در جهان در روز 22 اوریل برگزار می شود . در این روز کارهایی در جهت حمایت از محافظت کره زمین انجام می شود.این رویداد برای اولین بار در سال 1970 جشن گرفته شد و اکنون شامل رویدادهایی است که در سراسر جهان و در بیش از 193 کشور جهان انجام می شود. اجتماعات بی شماری هفته زمین را جشن می گیرند و برای یک هفته کل فعالیت ها بر موضوعات زیست محیطی ای که جهان با آن روبروست متمرکز می باشد.

روز زمین

روز زمین، روزی است که درباره مسائلی همچون آلودگی های پلاستیکی، حفاظت از پوشش های گیاهی و حیوانات در معرض انقراض تصمیم گیری می شود و درباره این موضوعات صحبت و بحث می شود.

در روز زمین برای محفاظت از سیاره مان کارهای زیادی انجام شده است. از کارهایی که در روز زمین انجام شده است، می توان به قرارداد پاریس اشاره کرد. در روز زمین در سال 2016، توافقنامه برجسته پاریس توسط ایالات متحده، چین و حدود 120 کشور دیگر امضا شد. قرارداد پاریس، قراردادی در جهت کاهش تغییرات اقلیمی بود که توسط کشورهای بسیاری امضا شد و این کشورها متعهد شدند تا از میزان مصرف سوخت خود بکاهند.

روز زمین رویدادی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی، گیلورد نلسون به عنوان یک جلسهٔ آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. این روز در ایران معادل دوم اردیبهشت می باشد.

چگونگی نامگذاری روز زمین

در اولین سالگرد نشت نفت یعنی 28 ژانویه 1970، روز حقوق محیط زیست جشن گرفته شد و اعلامیه حقوق محیط زیست هم خوانده شد. این اعلامیه توسط راد نش در هنگام سفر با قایق از طریق کانال “سانتا باربارا” و در هنگام حمل نسخه ای از اعلامیه استقلال توماس جفرسون نوشته شده است.

برگزارکنندگان روز حقوق محیط زیست  به رهبری مارک مک گینز، طی مدت چند ماه با نماینده کنگره “پیت مک کلوزکی” (R-CA) همکاری نزدیک داشتند تا در زمینه ایجاد قانون سیاست ملی محیط زیست به عنوان اولین قانون از قانون های جدید محافظت از محیط زیست، مشورت کنند. این قوانین به دلیل اعتراضات ملی و مردمی در مورد نشت و ریختن نفت و حمایت از محیط زیست بوجود آمدند.

پس از روز حقوق محیط زیست، حالا نوبت روز زمین بود. اولین جشن های روز زمین در دو هزار دانشکده و دانشگاه و تقریباً ده هزار مدرسه ابتدایی و متوسطه و صدها اجتماع در سراسر ایالات متحده برگزار شد . به گفته دنیس هایز (یکی از بنیاگذاران روز زمین)،  روز زمین اکنون بزرگترین تعطیلات سکولار در جهان است که هر ساله بیش از یک میلیارد نفر آن را جشن می گیرند و به کره زمین ادای احترام می کنند.

روز زمین در طول سالهای 1990 تا 1999

فعالیت های روز زمین در سال 1990 با بسیج 200 میلیون نفر در 141 کشور جهان و بالا بردن میزان اهمیت موضوعات زیست محیطی در صحنه جهانی توانست فعالیت های بازیافتی را در سراسر جهان را تقویت کند و به هموار کردن راه برای اجلاس سران سازمان ملل در سال 1992 در ریودوژانیرو کمک کرد. بر خلاف اولین رویداد روز زمین در سال 1970، بیستمین سالگرد این روز با ابزارهای تبلیغاتی قوی تر، دسترسی بیشتر به تلویزیون و رادیو و بودجه های چند میلیون دلاری برگزار شد.

زمین سرسبز

دو گروه جداگانه برای حمایت از رویدادهای روز زمین در سال 1990 تشکیل شدند:

بنیاد روز زمین در بیستمین سالگرد، تاسیس شده توسط ادوارد فوریا (مدیر پروژه هفته زمین در 1970) و بنیاد روز زمین 1990 که توسط دنیس هایز (هماهنگ کننده ملی روز زمین در سال 1970) تاسیس شد.

سناتور گایلورد نلسون، بنیانگذار اصلی روز زمین، رئیس افتخاری هر دو گروه بود. این دو به دلیل اختلاف نظرها در مورد رهبری سازمان و ساختارها و استراتژی های نتوانستند با هم یکی شوند و ترجیح دادند کارهای خود را در دو گروه مختلف پیش ببرند.

اختلافات بین گروها

یکی از اختلاف های بین این دو گروه بر سر شرکت Hewlett-Packard بود که در آن زمان دومین نشردهنده بزرگ کلروفلوئوروکربن در دنیا بود. اعضای گروه روز زمین 20 اعتراض داشتند که چرا برخی از اعضای روز زمین 1990 عضو هیئت مدیره این شرکت هستند. کمپانی برادران وارنر در سال 1990 یک ترانه با موضوع روز زمین منتشر کرد که “جهان فردا” نام داشت این آهنگ در زمان خودش جزء آهنگ های برتر بود.

با نزدیک شدن به سال 2000، هایز موافقت کرد که یک کارزار دیگر را آغاز کند و این بار تمرکز بر روی موضوعات گرم شدن کره زمین و انرژی پاک باشد. روز زمین در سال 2000، اتفاقات بسیار زیادی توسط گروه های حامی و دوستدار زمین انجام شد تا توجه جهانیان به سوی مسئله کره زمین جلب شود.

روز زمین از سال 2000 تا 2019

روز زمین در سال 2000،  روح بلند پروازانه اولین رویداد روز زمین را با فعالیت بین المللی روز زمین در سال 1990 درهم آمیخت. این اولین سالی بود که روز زمین از اینترنت به عنوان ابزار اصلی سازمان خود استفاده کرد و این کار در سطح ملی و بین المللی بسیار ارزشمند بود. کلی ایوانز که یک سازمان دهنده سیاسی حرفه ای بود به عنوان مدیر اجرایی کمپین سال 2000 عمل کرد.

در پایان این رویداد، بیش از پنج هزار گروه حامی زیست محیطی در خارج از ایالات متحده به ثبت رسید که تعدادشان در 183 کشور جهان به صدها میلیون نفر می رسید. لئوناردو دی کاپریو میزبان رسمی این رویداد بود و حدود چهارصد هزار نفر شرکت کننده در طول روز در زیر باران سرد ایستادند تا مراسم به خوبی انجام شود.

برای تبدیل روز زمین به یک رویداد پایدار سالانه به جای رویدادی که هر 10 سال یک بار اتفاق می افتد، نلسون و بروس اندرسون روز زمین را در آمریکا تشکیل دادند. روز زمین در سال  2007 یکی از بزرگترین رویدادهای روز زمین تا به امروز بوده است و بسیاری از مردم در هزاران مکان از جمله کیف اوکراین، کاراکاس ونزوئلا،  مانیل فیلیپین، مادرید اسپانیا و لندن و و نیویورک در این رویداد شرکت داشتند.

شبکه مربوط به روز زمین، از برنامه ها و ابزارهای زیادی برای افزایش سواد مردم در جهت محافظت از محیط زیست استفاده می کند.

روز زمین در سال 2020

روز زمین در سال 2020، پنجاهمین سالگرد روز زمین است. این جشن ها شامل فعالیت هایی مانند پاکسازی بزرگ جهانی، علوم شهروندی، تبلیغات، آموزش و هنر خواهد بود.روز زمین بیش از یک میلیارد نفر را برای رشد و پشتیبانی از نسل بعدی فعالان محیط زیست آموزش می دهد و آنها را برای انجام فعالیت هایی در حمایت از کره زمین و محیط زیست بسیج می کند.

پنج مولفه اصلی برای رویداد روز زمین در سال 2020:

دانش شهروندی: روز زمین در حال بهره برداری از علوم شهروندی و فناوری های نوظهور برای درگیر کردن یک میلیون شهروند جهانی در پنجاهمین سالگرد “چالش زمین 2020” می باشد. این چالش برای جمع آوری یک میلیارد داده جهت اندازه گیری کیفیت هوا، کیفیت آب، آلودگی و سلامت انسان است. این کار با همکاری ده ها شریک اصلی در جوامع علمی و بهداشت و همچنین شرکتهای برتر فناوری در حال توسعه انجام می شود.

دفاع : اکنون زمان بسیج و اقدام ما برای نجات سیاره است. روز زمین، میلیون ها حرکت شهروندی را در همه 190 کشور دنیا خلق می کند و با تصمیم سازان جهانی(مانند سیاستگذاران، دولتمردان محلی، منطقه ای و ملی) در ارتباط است تا شبکه متنوعی را در سراسر جهان بنا کند.

 

رویدادهای روز جهانی زمین در سال 2020

داوطلب شدن: روز زمین داوطلبانی را در سراسر جهان و به مدت یک ماه جهان تحت برنامه “پاکسازی بزرگ جهانی” هدایت می کند. ما انتظار داریم 100 میلیون نفر در برنامه های عمومی مربوط به روز زمین شرکت کنند تا میلیون ها قطعه زباله را از محله هایمان، ساحل ها و پارک ها پاک کنند. این رویداد هم چنین تصمیم دارد تا 7.8 میلیارد درخت را در سراسر جهان بکارد تا برای هر انسان در سال 2020، یک درخت کاشته شود.

آموزش: رویداد روز زمین، در حال آموزش و سواد محیط زیستی در سراسر جهان است. EDN به معلمان، دانش آموزان، مبتکران و اندیشمندان آموزش می دهد تا بتواند نسل جدیدی از رهبران محیط زیستی را در سراسر جهان را تربیت و آماده کند.

رویدادها: هم اکنون روز زمین به عنوان مهمترین رویداد مشارکت مدنی در هر سال شناخته می شود. پنجاهمین سالگرد روز زمین با ده ها هزار راهپیمایی و رویدادهای اجتماعی در همه کشورهای جهان برگزار می شود . رویدادهای بزرگ در واشنگتن دی سی و سایر پایتخت های جهان برگزار می شود.

هنرمندان برای زمین: ما در حال نزدیک شدن به پنجاهمین سالگرد روز زمین در آوریل 2020 هستیم. ما اکنون با مشکلات بزرگی روبرو هستیم. طبیعت و محیط زیست با چالش های گوناگونی مانند از بین رفتن تنوع زیستی، آلودگی، تخریب اکوسیستم ها  تغییرات آب و هوایی و مسائل دیگر روبرو می باشد. هنر در این میان می تواند به کار بیاید و این چالش ها را به جهان معرفی کند و ما را از این خطرات آگاه کند.

طبیعت زیبای زمین

روش هایی برای جشن گرفتن روز جهانی زمین

1.کمتر پلاستیک مصرف کنید: ما می توانیم با مصرف کمتر پلاستیک به نوبه خود روز زمین را جشن بگیریم. پلاستیک ها موادهایی هستند که تا سال ها در طبیعن می مانند و تجزیه نمی شوند. با مصرف کمتر پلاستیک می توانیم به زیباتر و پاک تر شدن طبیعت کمک کنیم.

2.کمپوست درست کنید زمین یک بازیافت کننده نهایی است و با استفاده از کمی نور خورشید از همه چیزهایی که ایجاد می کند دوباره استفاده می کند. کمپوست کردن مواد غذایی و مواد زیست تخریب پذیر، روش بسیار خوبی برای تغذیه خاک، ارگانیسم های موجود در خاک و عمر گیاهان و هم چنین کاهش ضایعات است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک گلدان کمپوست را در حیاط خلوت خود درست کنید و یا تمام سبزیجات، میوه و سایر مواد پس مانده طبیعی خود را در یک کیسه پلاستیکی در فریزر خود ذخیره کنید و سپس آنها را به کمپوست تبدیل کنید.

  1. یک خانه پرنده بسازید یا یک مزرعه زنبور عسل راه اندازی کنیدساخت یک خانه پرنده در اینجا قطعاً گزینه آسان تری است. تمام چیزهایی که شما نیاز دارید یک تکه چوب است که پرندگان بتوانند روی آن بایستند و مکانی برای تهیه غذای پرندگان باشد. با این کار می توانید روز زمین را گرامی بدارید و نشان دهید که برای طبیعت و محیط زیست ارزش قائل هستید.

4.از طبیعت لذت ببرید حتماً برای لذت بردن از طبیعت در روز زمین زمان زیادی را کنار بگذارید. به پیاده روی بروید، به ساحل بروید یا فقط در یک پارک بنشینید و برای لحظه ای از طبیعت قدردانی کنید. شکرگذار این باشید که طبیعت برای شما نعمت های زیادی را فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید: انتخاب کیف مناسب

منابع:

https://www.globalcitizen.org/en/content/8-ways-to-celebrate-earth-day/

https://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Day

https://farsi.euronews.com/2019/04/22/what-is-earth-day-what-can-you-do-to-help-protect-the-environment

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

استفاده از کیف مناسب

انتخاب کیف مناسب | نحوه صحیح کیف انداختن و آموزش حمل آن

همه چیز درباره چهره مشهور لی لی پونز