in

روز جهانی ماما چه روزیست؟ | تاریخ روز جهانی ماما | فلسفه روز جهانی ماما

روز جهانی ماما برای اولین بار در 5 می 1991(معادل 15 اردیبهشت) جشن گرفته شد و از آن زمان به بعد این روز در کشورهای زیادی در سراسر جهان جشن گرفته می شود. ایده این روز برای به رسمیت شناختن به افتخار ماماها از کنفرانس کنفدراسیون بین المللی مامایی سال 1987 در هلند بیرون آمد. این روز در سال 2014 در ایران جشن گرفته شد تا نشانه تقدیر از زحمات ماماها باشد. هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما تقدیر از زحمات آنها و هم چنین افزایش سطح آگاهی و تبادل اطلاعات بین آنها در جهت سلامتی مادر و نوزاد می باشد.

مامایی یا قابلگی رشته‌ای از گروهعلوم پزشکی و بهداشت است که به حاملگی و زایمان و مشاوره می‌پردازد. مامایی یکی از پر طرفدارترین رشته‌های دنیا بویژه برای بانوان است و اولین رشته دارای مجوز مطب در مقطع لیسانس و حق تجویز دارو، آزمایش و سونوگرافی (فقط در حوزه کاری مامایی) است.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۵ گرایش مختلف: مامایی در پزشکی قانونی، بهداشت مادر و کودک، بهداشت باروری، آموزش مامایی و مامایی در بلایا و سوانح بوده و رشته مشاوره در مامایی نیز از رشته‌های ایجاد شده در سال‌های اخیر برای رفع نیازهای مشاوره ای زنان می‌باشد.

در حال حاضر دو رشته دکترای تخصصی مامایی و بهداشت باروری در مقطع PhD وجود دارد و خدمات زنان باردار کم خطر توسط بخش مامایی صورت می‌گیرد. هدف از علم مامایی سلامت مادر و نوزاد است. در گذشته نه چندان دور، اطلاعات دربارهٔ سلامت جنین منحصر به شنیدن صدای قلب جنین و رشد ظاهری رحم بود.

فلسفه روز جهانی ماما

آیا میدانید فلسفه روز جهانی ماما چیست؟ هرچند این دو علایم به نوبه خود دارای اهمیت ویژه‌ای است ولیکن به هر حال بسیار محدود و ناکافی بود . امروزه با پیشرفت فناوری و کاربرد آن در رشته مامایی اطلاعات دربارهٔ حیات جنین تا بدان جا رسیده که قادر هستیم هر لحظه خطرات احتمالی که ممکن است زندگی جنین داخل رحم به مخاطره بیندازد، شناسایی نموده و در صورت لزوم در صدد رفع آن برآییم به طوری که در حال حاضر جنین به مثابه بیمار دوم محسوب می‌شود.

ماما کسی است که بطور خاص درکمک به زنان در هر جنبه ای از بارداری (از  مراقبتهای قبل از زایمان گرفته تا خود زایمان و پس از آن) آموزش دیده و مهارت  دارد .کار یک ماما با زایمان پایان نمی پذیرد.از همه مهمتر این است یک ماما به زن حامله کمک می کند تا تجربه بارداری و زایمان رضایت بخشی را بدست بیاورد.

مامایی بسیاری از جنبه های حاملگی را پوشش می دهد و تا زمانی که همه چیز در دوران بارداری طبیعی است یک ماما می تواند بصورت کامل زن باردار را تا زایمان رضایت بخش همراهی کند و در صورت بروز عوارض (مواردی که احتیاج به جراحی است مانند سزارین)، زن باردار را به یک متخصص هدایت می کند.

یک ماما باید پر از اعتماد به نفس و آرامش (در شرایط پر استرس) باشد و روابط عاطفی خوب و نزدیکی با مادر برقرار کند تا در هنگام زایمان، بیمار از مامای خود آرامش بگیرد. یک ماما با اعتماد به نفس و مهارت ارتباطی خوب خود با بیمار، شرایط پر استرس را بخوبی مدیریت کرده و اعتماد بیمار را جلب می کند.در نتیجه بارداری و زایمان مطلوبی برای زن باردار به ارمغان می آید.

روز جهانی ماما چه روزیست
Happy midwife in front of a young family with a newborn baby

وظایف کلی ماما

تحقیقات ثابت کرده است که زنانی که از آنها مراقبتهای مامایی مداوم صورت می پذیرد بیشتر احتمال دارد که یک تولد طبیعی را تجربه کنند و به نوزادشان شیر بدهند . هم چنین احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در آنها کمتر است.
استخدام ماماها معمولاً به صورت تمام وقت و یا پاره وقت در مراکز بهداشتی، درمانگاهها، بیمارستانها ، کیلینیک ها صورت می گیرد و یا  آنها مطب شخصی دایر می کنند. همچنین یک ماما می تواند به صورت دوره ای و با کسب مجوزهای لازم به عنوان مامای خصوصی و یا مامای همراه استخدام شود.

1)قبل از بارداری:
•    انجام مراقبتهای قبل از بارداری شامل: آموزش، مشاوره ، غربالگری و …
•    مشاوره روشهای پیشگیری از بارداری
•    مشاوره بلوغ آموزش مواجه با بحرانهای روحی و جسمی در این دوره
•    انجام معاینات پستان و پاپ اسمیر
•    مرتفع کردن مشکلات خانمها در زمینه روابط زناشویی
•    همراهی با مادر به عنوان مامای خصوصی و مامای همراه

2)حین بارداری:
•    معاینات مادر و پایش جنین
•    آموزش مواجه با بحران ها در طول دوران بارداری
•    همراهی با مادر و برقراری ارتباط عاطفی برای کاهش استرس در بارداری و زایمان
•    درخواست انواع آزمایشات و سونوگرافی برای مادران
•    مشاوره درخصوص تغذیه، بهداشت فردی، علایم هشدار، مصرف داروها، رفتارهای پرخطر، بهداشت دهان و دندان و مزایای زایمان طبیعی
•    برگزاری کلاسهای آموزشی و ورزشی ( یوگا در بارداری –استخر در بارداری)
•    آموزش روشهای زایمان بی درد و کاهش درد زایمان برای مادر و همراهان او
•    ارزیابی سلامت جنین
•    تجویز داروهای مجاز در بارداری

دیگر وظایف ماما

3)حین زایمان:
•    کمک به مادر در پذیرش بیمارستان
•    کنترل علائم حیاتی مادر و جنین
•    انجام مراحل مختلف زایمان
•    انجام فوریتهای مامایی
•    تجویز داروهای مجاز
•    برقراری روابط عاطفی و روحی با مادر جهت کنترل و کاهش استرس
•    به کاربردن روشهای غیر دارویی کاهش درد زایمان
•    معاینه جفت و بند ناف از نظر ناهنجاری ها

4)پس از زایمان
•    مراقبت اولیه نوزاد در اتاق زایمان
•    اعلام جنسیت و هویت نوزاد و ارزیابی سلامت او
•    کنترل وضعیت مادر و نوزاد
•    تجویز دارو
•    انجام اولین تغذیه پستانی نوزاد
•    شیردهی و برقراری تماس پوستی بلافاصله پس از تولد
•    آموزش تمرینات توانبخشی پس از زایمان
•    آموزش به مادر در مورد مراقبت از خود شامل : نحوه شیردادن ، تغذیه ، استحمام، ورزش های پس از زایمان، ارتباط جنسی، علایم خطر و …
•    آموزش به مادر در مورد مراقبتهای نوزاد شامل: توجه به بند ناف ، علایم خطر در نوزاد (زردی)، پایش کودک و …
•    انجام مراقبتهای پس از سقط جنین

وظایف ماما

تاریخ باستانی روز جهانی ماما

در مصر باستان ، مامایی یک به عنوان شغل زنانه شناخته شده بود. در یک پاپیروس وستکار ( متعلق به 1700 پیش از میلاد)  نوشته های هایی شامل دستورالعملهای محاسبه تاریخ مورد انتظار جهت زایمان و شکل های مختلف چارپایه تولد وجود دارد. نقش های برجسته در اتاق های تولد سلطنتی در Luxor و سایر معبدها نیز حاکی از حضور پررنگ مامایی در این فرهنگ است.

مامایی در دوران باستان یونان و روم  نیز طیف گسترده ای از زنان را شامل می شد . پیرمردانی که سنت های پزشکی محلی در روستاهای امپراطوری روم را ادامه می دادند ، ماماها را آموزش می دادند. این زنان که بسیار خوب  آموزش می دیدند به نوعی پزشک محسوب می شدند. سورانوس ، پزشک قرن دوم میلادی  توصیه می کند که ماما باید دلسوز باشد و برای راحتی مادر و کودک ، دستان خود را نرم نگه دارد. پلینی ، پزشک دیگری در همان زمان ، نجیب و آرام بودن را در یک ماما ارج می نهد.

به نظر می رسد که سه “درجه” از ماماها وجود داشته است: اولین درجه آنها از نظر فنی مهارت داشته اند، دومی ها ممکن است برخی از متون مربوط به زنان و زایمان را می خوانده اند و درجات سوم بسیار ماهر بوده اند و از نظر معقول یک متخصص پزشکی با تمرکز بر مامایی در نظر گرفته می شدند.

وظایف اصلی ماما در دوران باستان عمدتاً کمک به فرایند زایمان بوده است اگرچه ممکن است در صورت لزوم به سایر مشکلات پزشکی در رابطه با زنان نیز کمک کرده باشد. غالباً وقتی پیش بینی می شده که زایمان سخت تری ممکن است پیش بیاید ، ماما خواستار کمک پزشک می شده است.

تاریخچه روز جهانی ماما

در بسیاری موارد ، ماما همراه خود دو یا سه معاون داشت. در دوران باستان ، هم ماماها و هم پزشكان بر این عقیده بودند كه زنی كه در حالت نشسته  قائم قرار دارد ، زایمان طبیعی آسانتری خواهد داشت.

بنابراین ، در حین زایمان ، ماماها یک چارپایه  را به خانه ای که قرار بود زایمان انجام شود می آوردند. در چارپایه مخصوص تولد، یک سوراخ به شکل هلال وجود داشت که از طریق آن نوزاد بیرون می آمد. چارپایه تولد یا صندلی معمولاً دارای بازوهایی بود که مادر در طی زایمان می توانست آنها را بگیرد و فشار دهد.

بسیاری از چارپایه ها یا صندلی های تولد دارای قسمت عقب بودند که بیمار می توانست به آن تکیه دهد و  فشار بیاورد  اما سورانوس می گوید که در بعضی موارد صندلی ها قسمت عقب را نداشتند بودند و یک دستیار در پشت مادر قرار می گرفت تا مواظب او باشد . ماما رو به روی مادر می نشسته و در هنگام تولد او را تشویق و حمایت می کرده است.

شاید توصیه می کرده تا زائو نفس بکشد و بیشتر فشار بدهد و گاهی اوقات هم برای باز شدن واژن، آن را ماساژ می داده و نیز در هنگام زایمان از زائوی خود حمایت می کرده است. دستیاران هم ممکن است با فشار به پایین در بالای شکم مادر به ماما کمک می کرده اند.سرانجام ، ماما بچه را بیرون می آورده ، آن را در تکه های پارچه ای قرار می داده ، بند ناف را می بریده و کودک را تمیز می کرده است.

زایمان در عصر مدرن

خدمات یک ماما ارزان نبوده است. این واقعیت وجود داشته  که زنان فقیر نمی توانسته اند خدمات یک مامای حرفه ای را داشته باشند و  اغلب باید از اقوام زن باتجربه خود کمک می گرفته اند. بسیاری از خانواده های ثروتمند اما ماماهای خاص خود را داشته اند. مانند بسیاری از عوامل دیگر در دوران باستان ، مراقبت های زنان و زایمان با کیفیت اغلب به وضعیت اقتصادی و اجتماعی بیمار بستگی داشته است.

از قرن هیجدهم ، درگیری بین جراحان و ماماها به وجود آمد  زیرا مردان پزشک شروع به ادعا كردند كه فنون جدید علمی آنها برای مادران و نوزادان بهتر از طب سنتی ای است كه توسط ماماها انجام می شود. در حالی که پزشکان و انجمن های پزشکی به دنبال انحصار قانونی در مراقبت های زنان و زایمان بودند ، ماماها در ایالات متحده و کانادا غیرقانونی اعلام شدند و یا به شدت محدود شدند.

در اروپای شمالی و روسیه اوضاع کمی بهتر بود. در روسیه امپریالیستی ، پروفسور کریستین فردریش دویچ یک مدرسه مامایی برای زنان در دانشگاه درپات در سال 1811 تأسیس کرد که تا زمان جنگ جهانی اول وجود داشت.

در پایان برای دانشجویان دختر گواهی صادر می شد. علی رغم اتهاماتی مبنی بر اینکه ماماها “ناسازگار و نادان” هستند ، برخی هم معتقد بودند که جراحان با آموزش کم ، به مراتب خطر بزرگتری برای زنان باردار محسوب می شوند. در سال 1846 ، پزشک با نام Ignaz Semmelweiss مشاهده کرد که تعداد بیشتری از زنان در بخش های زایمان که جراحان مرد به جای ماماهای زن کار می کردند ، فوت کرده اند و این به علت تب های مزمن بود و منشا آن هم به دانشجویان پسری برمی گشت که دستان خود را به خوبی نمی شستند  و توصیه های بهداشتی وی را نادیده گرفته بودند.

روز جهانی ماما در عصر حاضر

این توصیه همچنان نادیده گرفته می شد تا زمانی که نظریه میکروب گسترش پیدا کرد.

این استدلال که جراحان خطرناکتر از ماماها هستند تا رواج مطالعه باکتری شناسی در اوایل دهه 1900  و بهبود بهداشت بیمارستان باقی ماند. زنان در کنار یک کمک کننده و دستیار، احساس آرامش بیشتری از  پزشکان می کردند. دانشمندان آلمانی علوم اجتماعی ،گونار هاینزون و اتو استیگر می گویند که که مامایی به هدفی برای آزار و اذیت و سرکوب توسط مقامات دولتی تبدیل شده بود زیرا ماماها دارای دانش و مهارت بسیار تخصصی نه تنها در کمک به تولد بلکه در پیشگیری از بیماری و سقط جنین نیز بودند.

در اواخر قرن بیستم ، ماماها از پیش به عنوان متخصصان زنان و زایمان شناخته شده بودند. با این حال ، در آغاز قرن بیست و یکم ، درک پزشکی از بارداری و زایمان به عنوان یک آسیب بالقوه هنوز هم بر فرهنگ غربی حاکم است. ماماها که در بیمارستان فعالیت می کنند نیز تحت تأثیر این دیدگاه قرار گرفته اند ، هرچند که به طور کلی آموزش دیده می شوند که تولد را یک روند طبیعی و سالم ببینند.

در حالی که ماماها نقش بسیار بیشتری در مراقبت از مادران باردار در اروپا نسبت به آمریکا دارند ، مدل زایمان پزشکی هنوز هم در این کشورها برجسته است ،حتی با وجود این که سازمان بهداشت جهانی زایمان طبیعی ، عادی و انسانی را توصیه کند.

میزان مرگ و میر

مدل مامایی بارداری و زایمان به عنوان یک روند طبیعی و سالم نقش بسیار بیشتری در سوئد و هلند نسبت به سایر اروپا دارد. ماماهای سوئدی از این نظر ایستادگی می کنند  زیرا آنها 80 درصد مراقبت های دوران بارداری و بیش از 80 درصد خدمات برنامه ریزی خانواده را در سوئد انجام می دهند.

ماماها در سوئد در تمام زایمان های عادی در بیمارستان های عمومی شرکت می کنند و زنان سوئدی تمایل به بودن کمتری در بیمارستان ها نسبت به زنان آمریکایی دارند. میزان مرگ و میر نوزادان هلندی در سال 1992 ، با 6.3 مرگ در هر هزار تولد ، رتبه دهم پایین ترین مرگ و میر نوزاد را داشت  در حالی که ایالات متحده رتبه بیست و دوم را داشت. ماماها در هلند و سوئد بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون سیاست های حمایت دولت هستند.

آیا در اطرفیان خود کسی را سراغ دارید که بخواهید این روز را به او تبریک بگویید؟ برای ما کامنت بگذارید و از احساس خود بنویسید.

بیشتر بخوانید: روز جهانی کارگر چه روزیست.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Midwives%27_Day

https://en.wikipedia.org/wiki/Midwifery

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آماندا سرنی و لی لی پونز

اختلاف آماندا سرنی و لی لی پونز

آماندا سرنی و دوست پسرش

چهره مشهور آماندا سرنی | فیلم ها و سریال های اماندا سرنی