in

روز جهانی کارگر چه روزی است | فلسفه روز جهانی کارگر | روز کارگر در کشورهای مختلف

روز جهانی کارگر 2

کارگر همان کسی است که همواره چرخ های صنعت و اقتصاد بر شانه های او چرخیده است اما هیچ وقت دیده نشده و به چشم نیامده است. کارگر همان کسی است که ستون های اقتصاد بر شانه های او قرار دارد و به اصطلاح معروف سنگ زیرین آسیاب تولید و بازار و اقتصاد می باشد. معنی ساده کارگر می شود کسی که کار می کند اما این کلمه بیشتر به افرادی گفته می شود که متحمل کارهای جسمانی می شوند.در زیر در خصوص روز جهانی کارگر سخن می رانیم.

کارگری به نسبت دیگر شغل ها زحمت بیشتری دارد اما حقوق کمتری دارد. البته این چیزی نیست که تازگی ها بدست آمده باشد و از قدیم الایام همین روال ادامه داشته است.

همه ما به محض شنیدن نام کارگر ، چیزهایی مانند ساختمان و یا حمل بار به ذهن مان خطور می کند اما کارگر شامل شغل های زیادی می شوند. از نظر حقوقی ، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

کارگر کیست؟

بحث بر سر مسائل مربوط به کارگری فقط به مباحث اقتصادی ختم نمی شود و حتی شامل موضوعات سیاسی و نظریه ها و مکتب ها نیز می شود. برای مثال ، در مارکسیسم این اعتقاد وجود دارد که دو طبقه بیشتر وجود ندارد: طبقه کارگر و طبقه سرمایه دار و کشاکش بین این دو طبقه تاریخ را رقم می زند. این مکتب فکری اعتقاد دارد که باید نظام سرمایه داری از بین رفته و مالکیت های خصوصی از بین بروند تا دوباره انسان به خود واقعی اش برگردد.

بحث بر سر موضوعاتی مانند جامعه کارگری و جامعه سرمایه داری همواره وجود داشته است و این قدمتی تاریخی دارد. به هر حال چیزی که وجود دارد این است که عده ای کارفرما هستند و عده ای هم کارگر هستند که به ازای گرفتن دستمزد کار می کنند.

فلسفه روز جهانی کارگر

روز جهانی کارگر که با نام روز کارگر در بعضی کشورها شناخته می شود ، هر ساله در اول ماه می برگزار می شود( در ایران این روز معمولا مصادف با 11 یا 12 اردیبهشت می باشد). کارگران و طبقات کارگری در این روز برای خودشان جشن می گیرند . این روز توسط جنبش جهانی کارگری حمایت و برجسته می شود تا به همگان ، اهمیت کارگران را یادآوری کند.

ده‌ها سال است که به این مناسبت در کشورهای مختلف (به استثنای آمریکا ، کانادا و چند کشور کوچک) مراسم ویژه ای در این روز برگزار می‌شود. ایالات متحده و کانادا نخستین دوشنبه ماه سپتامبر هر سال(شهریور ماه) را به عنوان «روز کارگر» جشن می گیرند. در این روز بر اهمیت کارگران در چرخه تولید و صنعت و اقتصاد تاکید می شود و به همگان یادآوری می شود که چرخ اقتصاد بدون وجود کارگر نمی چرخد پس باید بیشتر به حقوق آنان توجه نمود.

روز جهانی کارگر 1

ریشه روز جهانی کارگر

نام گرفتن اول می به عنوان روز کارگر به این دلیل بوده است که در روز چهارم ماه می سال ۱۸۸۶ و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به سمت آنان تیراندازی کرد. در این تیراندازی پلیس ،عده ای کشته شدند و عده‌ای دیگر نیز مجروح شدند. بعدها نیز چهار نفر از افراد دستگیر شده اعدام شدند. دلیل اعتصاب کارگران ، بهبود و تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از 10 ساعت به ۸ ساعت بود که به آن اتفاقات تلخ انجامید.

پیش تر قرار بود که در روز اول ماه می ۱۸۸۶ در آمریکا ، ساعات کار به هشت ساعت در روز کاهش یابد اما این موضوع اجرایی نشد . به همین خاطر ، کارگران در گوشه های زیادی از این کشور دست به تظاهرات زدند . در یک‌هزار و دویست کارخانه و کارگاه، اعتصاب شکل گرفت. تعداد کارگرانی که به قانون کار و اجرایی نشدن کاهش ساعات کار معترض بودند ، در شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار نفر بود.

داستان روز جهانی کارگر

در روز چهارم اعتراضات در شهر شیکاگو، کارگران ناراضی و طرفدارانشان در میدان Haymarket گرد هم می آیند و از آنجا حرکت اعتراضی خود را آغاز می کنند. سخنرانان و لیدرهای آنان بر یک گاری بزرگ سوار بوده اند و شعارهای اعتراضی سر می‌داده اند. پس از طی مسافتی، پلیس اطراف این گاری را می گیرد و از تظاهرکنندگان می خواهند تا متفرق شوند که ناگهان انفجاری صورت می گیرد و یک مامور پلیس کشته شده و چند کارگر و پلیس نیز مجروح می شوند.

بر اثر این حادثه ، پلیس آتش خود را به سوی جمعیت می گشاید و عده ای از کارگران را میکشد. آمار دقیق کشته‌شدگان مشخص نیست اما چیزی که معلوم است این است که عده ای زیادی در آن روز کشته می شوند. پلیس با تیراندازی و خشونت موفق می شود تا جمعیت را متفرق و پراکنده کند.

در این حادثه عم انگیز و تلخ، هشت تن به عنوان مسبّبین ماجرا دستگیر می شوند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم می کند و بقیه محکومین را نیز به حکم اعدام می سپارد که فرماندار ایالت، مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد کاهش می دهد. یکی از محکومین به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی می کند و چهار نفر دیگر نیز به دار آویخته می شوند.

با پخش شدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به دیگر کشورها، در نقاط بسیاری از جهان مراسم های یادبودی برگزار شد و هر سال هم این مراسم تکرار شد تا این که به مرور ، روز اول ماه می، روز جهانی کارگر نام گرفت. چون اعدام‌شدگان شیکاگو عمدتاً آلمانی بودند، در سال ۱۹۳۳ حزب نازی آلمان روز اول ماه می را روزی ملی و آن را تعطیل عمومی اعلام کرد.

روز جهانی کارگر در برخی کشورها

روز جهانی کارگر در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی ، روز کارگر به عنوان یک روز تعطیل عمومی ملی در تاریخ اول ماه می هر سال و از سال 1995 برگزار می شود. روز می در سال 1928 مورد توجه بیشتر کارگران آفریقایی قرار گرفت و در این روز ، هزاران کارگر در یک راهپیمایی گسترده شرکت کردند. در سال 1950 ، حزب کمونیست آفریقای جنوبی در پاسخ به سرکوب قانون کمونیسم که توسط دولت غیر قانونی اعلام شد، در روز 1 می خواستار اعتصاب شد. خشونت پلیس باعث مرگ 18 نفر در سراسر سووتو شد. این روز ریشه در مبارزات تاریخی کارگران و اتحادیه های صنفی آنها در سطح بین المللی برای همبستگی بین افراد شاغل در مبارزات خود و برای به دست آوردن معیارهای عادلانه اشتغال و مهمتر از همه ، ایجاد فرهنگ حقوق انسانی و کارگری دارد و اینکه این معیارها و حقوق باید در قوانین ملی و بین المللی گنجانده شوند.

کنگره اتحادیه های کارگری آفریقای جنوبی (COSATU) در سال 1986 ، در صدمین سالگرد اتفاق میدان Haymarket ، خواستار ایجاد تعطیلات رسمی در تاریخ 1 می شد. همچنین آنها از کارگران خواستند تا آن روز را در خانه بمانند و سرکار نروند.

بررسی روز کارگر در حهان

COSATU به تعدادی از سازمانهای برجسته ضد آپارتاید از جمله کمیته ملی بحران آموزش و پرورش و جبهه دموکراتیک متحد (آفریقای جنوبی) ملحق شد. این فراخوان همچنین توسط تعدادی از سازمانهای معتبر محافظه کار ، مانند انجمن معلمان آفریقا ، اتاق بازرگانی فدراسیون ملی آفریقا و فدراسیون صنایع فولاد و مهندسی آفریقای جنوبی (سازمانی که نماینده کارفرمایان در صنایع فلزات بود) پشتیبانی شد. بیش از 150000 کارگر این فراخوان را مشاهده کردند و در خانه ماندند و هم چنین هزاران دانش آموز ، راننده تاکسی ، فروشندگان ، مغازه داران ، کارگران محلی و افراد خود اشتغالی نیز در این حرکت حضور داشتند.

در سال های بعد ، 1 می به یک روز تعطیل رایج تبدیل شد هر چند هنوز این روز تعطیل رسمی نبود . در نتیجه قتل روز اول ماه می در سال 1950 و موفقیت فراخوان COSATU در سال 1986 ، 1 می با مقاومت در برابر دولت آپارتاید همراه شد. پس از اولین انتخابات جهانی در سال 1994 ، روز یک می به عنوان یک تعطیلات عمومی پذیرفته شد و برای اولین بار در سال 1995 جشن گرفته شد. شهر دوربان در وبسایت خود اظهار می کند که این روز تعطیل “نقشی را که توسط اتحادیه های کارگری و سایر جنبش های کارگری در مبارزه با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی ایفا شد” ، جشن می گیرد.

روز جهانی کارگر در آرژانتین

در آرژانتین ، روز کارگر یک تعطیلات رسمی است و اغلب با اتحادیه های کارگری در ارتباط است. جشن های مربوط به کار ، از جمله تظاهرات در شهرهای بزرگ برگزار می شود. اولین جشن روز کارگران در آرژانتین در سال 1890 بود هنگامی که اتحادیه های آرژانتین (که در آن روزها توسط سوسیالیست ها و آنارشیست ها کنترل می شدند) چندین جشن مشترک را در بوینس آیرس و سایر شهرها ترتیب و در همان زمانی که جنبش کارگری بین المللی برای اولین بار آن را جشن گرفت، ترتیب دادند. این روز در سال 1930 و در زمان ریاست جمهوری هیپولیتو یریگوین ، به عنوان یک روز تعطیل رسمی ثبت شد.

روز جهانی کارگر در کانادا

در کانادا ، روز کارگر در ماه سپتامبر جشن گرفته می شود. در سال 1894 ، دولت جان اسپارو دیوید تامپسون(نخست وزیر) اولین دوشنبه در ماه سپتامبر را به عنوان روز رسمی کارگر در کانادا اعلام کرد. روز کارگر در ایالات متحده نیز در همین روز است.

با این حال ، روز اول می نیز توسط اتحادیه ها و چپگراها جشن گرفته می شود. روز می، یک روز مهم اعتراض اتحادیه های صنفی و انجمن ها در استان کبک می باشد (هرچند که یک تعطیلات ایالتی نیست). جشن روز جهانی کارگر (یا “روز بین المللی کارگران” ؛ فرانسوی: Journée internationale des travailleurs) در مونترال به سال 1906 برمی گردد. در زمان اعتصاب گسترده در سال 1972 ، این سنت به زمان رنسانس و سال 1973 بر می گردد که اولین تظاهرات معاصر توسط کنفدراسیون های اصلی اتحادیه های کارگری برگزار شد. بیش از سی هزار اتحادیه صنفی در این تظاهرات شرکت کردند. علاوه بر این ، این یک تاریخی است که در آن حداقل دستمزدها افزایش می یابد.

روز جهانی کارگر در شیلی

رئیس جمهور کارلوس ایبوئز دل کامپو ، 1 می سال 19311 را در جهت گرامیداشت کارگران، یک تعطیلات ملی اعلام کرد.کلیه فروشگاه ها و خدمات عمومی باید برای کل روز تعطیل شوند و اتحادیه های اصلی کارگری شیلی که در سازمان ملی کارگران متحد شیلی (واحد مرکزی مرکزی دی تراباجادورس) نمایندگی می شوند ، در ساعات صبحگاهی راهیپیمایی انجام می شود و در اواخر روز نیز جشن و آشپزی انجام می پذیرد. در طی این راهپیمایی ها ، نمایندگان احزاب بزرگ سیاسی چپ درمورد موضوعات روز و در مورد حقوق کارگران صحبت می کنند.

روز جهانی کارگر در چین

1 می یک تعطیلات قانونی در جمهوری خلق چین است. قبل از سال 2008 ، این یک تعطیلات سه روزه بود اما اکنون فقط یک روز تعطیل است. روز جهانی کارگر همچنین در مناطق ویژه اداری چین جشن گرفته می شود. در هنگ کنگ ، یکم ماه می به عنوان روز کارگر شناخته می شود و از سال 1999 به عنوان یک روز تعطیل عمومی در نظر گرفته می شود. در ماکائو نیز این روز یک تعطیلات عمومی است و رسما با عنوان Dia do Trabalhador (به پرتغالی : “روز کارگران”) شناخته می شود.

 روز جهانی کارگر 3

روز کارگر در هند

روز اول ماه می در سرتاسر هند به افتخار الهه بهار و به عنوان روز باروری، جشن گرفته می‌شود. این روز همچنین یادآور روز بین‌المللی کارگر هست که اهمیت تاریخی دارد و روز معترضان سیاسی نیز می باشد.
اولین جشن روز اول ماه می در هند در مدرس و توسط حزب کارگر کیسان هندوستان در سال ۱۹۲۳ برگزار شد. هم چنین در این تاریخ اولین بار، پرچم سرخ در هند مورد استفاده قرار گرفت.روز اول ماه می یک تعطیلی رسمی در هند است. این تعطیلات به جنبشهای کارگری برای احزاب سیاسی کمونیستی و سوسیالیستی گره خورده‌است.

روز جهانی کارگر در ژاپن

روز اول ماه می به طور رسمی توسط دولت ژاپن به عنوان یک تعطیلات ملی تعیین نشده است اما در بین تعطیلات ملی دیگر ، یک روز مرخصی برای اکثریت قریب به اتفاق کارگران ژاپنی است. بسیاری از کارفرمایان در این روز به کارگرتن مرخصی می دهند. کارگران در این روز در راهپیمایی های خیابانی و یا تجمعات اتحادیه های کارگری شرکت می کنند.

روز کارگر در ایران

در ایران ، نیز یک می به عنوان روز جهانی کارگر شناخته می شود اما یک تعطیلی رسمی محسوب نمی شود. هر چند بر اساس قانون کار جمهوری اسلامی ایران ، روز کارگر باید تعطیل رسمی باشد.

بیشتر بخوانید: روز جهانی زمین

منابع:

en.wikipedia.org

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فاینال فانتزی 7 : بازسازی 4

فاینال فانتزی 7 : بازسازی (Final Fantasy VII ) 2020 و هر آنچه باید بدانید

کرونا و حاملگی 1

کرونا و حاملگی | مشکلاتی که کرونا برای زنان باردار ایجاد می کند چیست؟