in

مفید بودمفید بود برگام !برگام ! اشکم درومداشکم درومد مردم از خندهمردم از خنده عاشقشمعاشقشم تعجبتعجب

زندگی مجازی | تاثیرات زندگی مجازی

تکنولوژی های قرن جدید زندگی همه ما را دگرگون کرده است و این چیزی است که اصلا نمی شود آن را انکار کرد. سرعت انجام کارها چندین برابر شده است و ارتباطات انسان ها به طرز وسیعی افزایش یافته و تغییر پیدا کرده است و دیگر خبری از نامه نوشتن ها و تلویزیون های بزرگ سیاه و سفید نیست. اکنون دنیا به دهکده ای کوچک تبدیل شده است و هر اتفاقی به سرعت در همه جا دیده می شود. در این میان سر و کله چیزی به نام زندگی مجازی بر اثر این اتفاقات پیدا شده است.

وسایلی مانند گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها و رایانه های شخصی در زندگی ها حضوری موثر دارند و در حال تاثیر گذاری بر روابط اجتماعی ما هستند. قرن جدید با خودش چیزهای زیادی را آورده است. شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها حالا به بخشی ضروری از زندگی انسان تبدیل شده اند.

این تکنولوژی های نو در قرن جدید فواید زیادی داشته است. سرعت تبادل اطلاعات بسیار افزایش یافته است و کارها آسان تر و سریع تر انجام می شود. از راهی دور می توانید به راحتی با هر کسی که دوست دارید ارتباط بگیرید و به راحتی با او صحبت کنید و چهره او را هم ببینید. اوقات فراغت و تفریحات زیادی هم بر اثر این تکنولوژی ها حاصل شده اند که در نوع خود جالب می باشند. اما نباید فراموش کرد که این امکانات و تکنولوژی ها ضررهای زیادی را هم به همراه داشته اند و اثرات منفی زیادی روی جامعه داشته اند.

تعریف زندگی مجازی

زندگی مجازی اصطلاح جالبی است که در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زندگی مجازی همان زندگی ای است که ما از طریق فضای مجازی در حال گذران آن هستیم. اسمش این است چون مانند واقعیت ، ملموس و حقیقی نمی باشد و تنها در قالب یک فضا و چارچوب اینترنتی انجام می شود(البته گاهی اوقات باید گفت که زندگی مجازی حتی از زندگی واقعی هم واقعی تر است).

زندگی مجازی ما می تواند با حیات واقعی ما بسیار متفاوت باشد. ما می توانیم به زندگی مجازی شادی داشته باشیم در حالی که در زندگی واقعی فردی غمگین هستیم و یا بالعکس. فضای غیر حقیقی اینترنت، محیطی را آفریده است که تشخیص حقیقت ها و احساس های واقعی را دشوار کرده است.

شما می توانید در این فضا هر کسی باشید که دوست دارید. با داشتن یک پروفایل در این فضا شما صاحب هویتی مجازی هستید. حالا می توانید در فضای مجازی فعالیت داشته باشید و با دیگران ارتباط بگیرید. این که این سبک از زندگیتان به چه صورت باشد کاملا به خود شما بستگی دارد.

چیزی که واضح هست این که افراد بسیار زیادی در این فضا ، شخصیتی متفاوت از خود به نمایش می گذارند و این ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود. تکنولوژی فضای مجازی چیزی بسیار هیجان انگیز است که باعث ایجاد مسائل بسیاری شده است.

زندگی مجازی به عبارت ساده همان کارها و رفتارهایی است که ما در فضای مجازی از خود نشان می دهیم. استفاده روزانه از فضای مجازی برای خیلی از مردم دنیا به یک اعتیاد تبدیل شده است و زندگی مجازی دیگر بخشی از زندگی واقعی ما شده است.

بیشتر بخوانید : تست شخصیت شناسی نئو

تاثیرات زندگی مجازی

زندگی مجازی تاثیرات عمیقی روی ما دارد و تحقیقات گوناگونی این موضوع را ثابت کرده است. اکنون شبکه های اجتماعی به بخشی از هویت اجتماعی ما تبدیل شده اند و برای ما بسیار مهم هستند.

زندگی بسیاری از ما در فضای اینترنت زیبا و جذاب است. ما بهترین تصاویر و شادترین لحظات خود را در فضای مجازی به اشتراک می گذاریم تا به دیگران نشان دهیم که زندگی خوبی داریم. خیلی از ما ترجیح می دهیم تا لحظات ناراحتی خود را به دیگران نشان ندهیم چون دوست داریم تا زندگی اجتماعی مان زیبا و شاد باشد. همین موضوع نوعی دوگانگی و مخفی کاری را در ما نهادینه می کند و باعث می شود تا ما احساسات واقعی مان را از دیگران مخفی کنیم. خیلی از روانشسان می گویند این موضوع می تواند موجب افسردگی و اضطراب شود و احساس تنهایی را در شما تشدید کند.

یک تحقیق طولانی مدت از اثرات رسانه ها و شبکه های اجتماعی و به تبع آن زندگی اجتماعی نشان داده است که واژه “خود” به میزان زیادی در فضای مجازی دیده می شود. اساس زندگی مجازی بر خود می باشد. در واقع زندگی مجازی ، زندگی ای خودمحور می باشد. عکس های سلفی ، نوشته های شخصی و استوری های روزانه از اتفاقات شخصی همگی بر روی خود تمرکز دارند. همین موضوع باعث می شود تا خودخواهی به صورت کلی در افراد تقویت شود. فرد فقط خود و لذت های خود را می بیند.

ارتباطات

شاید بگویید اما ما در زندگی مجازی با صدها نفر در ارتباط هستیم. درست است که شما در زندگی مجازی ای که در فضای مجازی دارید با صدها و یا حتی هزاران نفر در ارتباط هستید اما این ارتباطات بسیار سطحی و غیر عمیق هستند. شما تنها عکس ها یا فیلم هایی از خود می گذارند و آنها آن را لایک می کنند و از شما تعریف می کنند. تمام هدف این کارها گرفتن تایید و تشویق از جانب فالوئرها و دوستانتان در فضای مجازی می باشد.

حقیقتی تلخ در پشت این گوشی ها وجود دارد و آن هم اینست که ما تبدیل به موجوداتی جدا از هم تبدیل شده ایم. هر چند به نظر می رسد که ما با هم ارتباط بیشتری داریم اما حقیقت ماجرا این گونه نیست. اثرات فضای مجازی و زندگی های مجازی بسیار جدی هستند. باید در استفاده از فضاهای اجتماعی بسیار دقت کرد.

چیزهایی که تابحال گفته شد اثرات منفی زندگی اجتماعی بود اما بهرحال زندگی مجازی و فضای مجازی فواید بسیاری نیز دارند. برقراری ارتباط آسان با هر کسی که دوست دارید یکی از فواید زندگی مجازی می باشد. زندگی مجازی یعنی زندگی کردن در خیل بسیار عظیمی از اطلاعات که می تواند از آنها استفاده شود. این بستگی به شما دارد که از زندگی مجازی خود چگونه استفاده کنید و بخواهید دنبال چه چیزهایی بروید. آگاهی از تازه ترین خبرها و اطلاعات و داشتن سرگرمی های جالب از مزایای دیگر زندگی کردن در مجاز می باشد.

دلیل جذابیت این سبک زندگی چیست؟

چرا فضای مجازی و به دنبال آن زندگی مجازی اینقدر برای افراد جذابیت دارد؟ چه دلایلی باعث می شوند تا افراد ساعات زیادی را در این فضا بچرخند و با آن انس بگیرند؟ در جواب این سوال ها چیزهای زیادی می توان گفت.

اولین دلیلی که می توان برای جذابیت زندگی مجازی عنوان کرد نبود مشکلات دنیای واقعی در آن می باشد. وقتی شما در فضای مجازی حضور دارید دیگر دردسرها و مشکلاتی که در دنیای واقعی را دارید فراموش می کنید و به موضوعاتی توجه می کنید که در فضای مجازی وجود دارد. در واقع در بسیاری از موارد ، زندگی مجازی مانند نوعی مسکن عمل می کند که ما را از درد تحمل جهان واقعی می رهاند.

زندگی مجازی

دلیل دیگر تمایل شدید به زندگی های مجازی ، پیدا کردن افرادی شبیه بخود در این زندگی است. در زندگی واقعی شما با افکار و عقاید مختلفی از افراد روبرو هستید که ممکن است با خیلی از آنها موافق نباشید. در زندگی مجازی اما مجبور به تحمل عقاید مختلف نیستید و براحتی فقط با کسانی ارتباط می گیرید که شبیه شما فکر می کنند. همین موضوع این سبک زندگی را به چیزی شیرین و دلخواه برای عده زیادی تبدیل می کند.

مهم ترین دلیل

مهم ترین دلیل جذابیت زندگی مجازی اما دیده شدن و مورد توجه قرار گرفته شدن می باشد. حتما شما هم عده ای افراد را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام  می شناسید که برای دیده شدن دست به هر کاری می زنند. دیده شدن در شبکه های اجتماعی برای عده زیادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شما در زندگی مجازی می توانید حتی ساده ترین اتفاقات زندگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و دیده شوید. برای خیلی ها این دیده شدن در شبکه های اجتماعی به نوعی اعتیاد خطرناک تبدیل شده است. این دلیل بدون شک مهم ترین جذابیت زندگی در مجاز می باشد. واکنش های مثبتی که افراد از مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی می گیرند به آنها حس خوبی می دهد و زندگی مجازی را برای آنها شیرین می کند.

ابزار و سرگرمی هایی که در این فضا وجود دارد نیز از دلایل جذابیت زندگی مجازی می باشند. افراد می توانند ساعت ها با برنامه ها یا بازی هایی که در مجاز و سایبر وجود دارند سرگرم شوند و لحظات سرگرم کننده ای را سپری کنند.

آزادی بیش از اندازه

آزادی بیش از حد و حصری که در این فضا وجود دارد از دیگر دلایل جالب بودن این سبک از زندگی می باشد. شما می توانید هر کسی که دوست دارید باشید و به راحتی خود را متفاوت از شخصیت واقعی تان نشان دهید. اگر دیده باشید می بینید که افراد در فضای از کلماتی استفاده می کنند که در فضای واقعی بسیار کمتر استفاده می کنند و دلیل این موضوع آنست که در زندگی مجازی کنترلی بر روی افراد وجود ندارد و افراد می توانند به راحتی و در آزادی کامل هر کاری که مطابق میلشان هست انجام دهند. افراد در زندگی های مجازی خود مسئولیت خاصی ندارند و برای همین است که به این نوع زندگی غیرواقعی علاقه زیادی پیدا می کنند و بسیار به آن وابسته می شوند.

فرهنگ مجازی 

تکنولوژی آمده است تا در خدمت انسان باشد نه این که او را برده خود کند. چیزی که این روزها در جهان مجازی شاهد آن هستیم نوعی بردگی می باشد. افراد دیگر کنترلی روی امیال خود در زندگی مجازی ندارند و فضای مجازی روی آنها تاثیر زیادی گذاشته است.

زندگی مجازی مشکلات بسیاری را پدید آورده است. یکی از این مشکلات القای حس تنهایی است که همه ما آن را احساس کرده ایم. گوشی ها ما را به هم نزدیک کرده و در عین حال از هم دور کرده است.

برای هر چه کمتر کردن ضررهای زندگی های مجازی نیاز به تعریف چیزی به نام فرهنگ مجازی داریم. تکنولوژی اگر چه کار انسان را راحت تر و سریع تر کرده است اما باید قوانینی مدنی برای آن تعریف شود. رهاسازی این فضای بی در و پیکر می تواند خطرناک باشد.

فرهنگ مجازی فرهنگ نوظهوری است که برای استفاده از شبکه های کامپیوتری و اجتماعی در زمینه ارتباطات و سرگرمی و کار می باشد. مشخص کردن دقیق مرزهای فرهنگ مجازی کاری دشوار است و بنابراین اصطلاح فرهنگ مجاری دارای انعطاف پذیری زیادی می باشد. واژه “فرهنگ مجازی” اولین بار توسط دانشنامه اکسفورد در سال 1963 میلادی بکار رفت.

فرهنگ مجازی فرهنگ جوامع آنلاینی است که در حال استفاده از اینترنت هستند و فرهنگی است که با کامپیوتر پیوند خورده است و با آن پیش می رود.

مولفه های فرهنگ مجازی

فرهنگ مجازی دارای چندین مولفه می باشد . هویت یکی از این مولفه ها می باشد که در فضای مجازی حالت پیچیده ای به خود گرفته است. هویت مجازی چیزی است که توسط خود کاربر فضای مجازی تعیین می شود و برخلاف هویت واقعی می تواند تغییر پیدا کند.

مولفه دیگر فرهنگ مجازی نظم و هنجار است. فضای مجازی بر خلاف فضای حقیقی چارچوب منظمی ندارد و آنارشی زیادی بر آن حاکم است. البته دولت ها با قوانینی که اعمال کرده اند سعی کرده اند تا حدودی این فضای وحشی را تحت کنترل خود درآورند. هر چند حتی با وجود قوانین این چنینی باز هم فضای مجازی فضایی ولنگار است .

مولفه دیگر فرهنگ مجازی ، آموزش می باشد. آموزش در راستای استفاده صحیح از فضای مجازی و داشتن زندگی درست مجازی چیزی الزامی می باشد. این کار باید از دوران کودکی و نوجوانی آغاز شود تا به خوبی در افراد نهادینه شود.

سخن آخر 

داشتن زندگی مجازی در این دوران انفجار اطلاعات به امری اجتناب پذیر تبدیل شده است. همه ما دارای زندگی مجازی مختلفی از دیگران هستیم. این نوع زندگی می تواند هم برای ما مضر باشد و هم مفید و این موضوع به نحوه استفاده ما از ابزارهای مجازی برمی گردد. ما باید برای  خود محدودیت ها و قوانینی تعیین کنیم تا بهترین استفاده از این فضا نصیب ما شود. باید سعی کنیم که از این فضا  بهترین استفاده ها را ببریم و نگذاریم زندگی غیر حقیقی اینترنتی بر استرس و نگرانی های ما بیفزاید و آرامش زندگی واقعی ما را کم نکند.

منابع:

https://www.iranhoshdar.ir/Default.aspx?PageName=News&ID=2147&Language=1

https://www.thechicagoschool.edu/insight/from-the-magazine/a-virtual-life/

https://article.tebyan.net/290146/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF_%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C

 

 

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کینگ بچ | بیوگرافی کینگ بچ

توان کایپر | بیوگرافی twan kuyper