in

شیوه های خوش صحبت بودن

چگونه خوش صحبت باشیم

خوش صحبتی: عاملی برای جذاب بودن

در هر رابطه، شیوه ای است که مردم به یکدیگر واکنش نشان می دهند و ارتباط برقرار می کنند نقش بسیار مهمی دارد. دو راه اساسی ارتباط چهره به چهره وجود دارد: زبان بدن و ارتباط کلامی. هر دو بهم پیوسته و به هم وابسته هستند، اما از زبان بدن همیشه برای کمک به ارتباط کلامی فرد استفاده می شود. روش های خوش صحبت بودن را باهم بخوانیم.

اگر واژگان، هدف و سبک صحبت کردن شما خوب و مناسب باشد، در این صورت می توانید در هر جنبه ای از زندگی خود یک فرد موفق باشید. خوش صحبتی و توانایی جذب افراد در گفتگوها امری بسیار کمک کننده برای موفقیت در شغل، ارتباطات کاری و ارتباطات عاطفی است. در صورتی که بتوانید خوش صحبت باشید شما می توانید دوست های زیادی داشته باشید.

مردم همواره از صحبت با یک فرد خوش صحبت لذت می برند و به سوی او جذب می شوند. خوش صحبت بودن یک جذابیت فوق العاده طبیعی است. بیشتر ارتباطات ما انسانها کلامی می باشد و کلام در زندگی ما نقش مهمی ایفا می کند و برای همین است که تسلط در کلام و خوب صحبت کردن می تواند امتیازی خاص برای هر کسی باشید.

در تاریخ همواره ، افرادی که توانایی صحبت کردن به صورت قوی و مناسب داشته اند رهبران سیاسی و اجتماعی ملت ها و جوامع بوده اند. البته ما نمی خواهیم که رهبری یا آدم مهمی شویم ولی دوست داریم که بتوانیم با خوش صحبتی خودمان، افراد را به سوی خود جذب می کنیم و روابط خوب و عالی ای را با دیگران برقرار کنیم. در این مطلب ما می خواهیم تا برای شما به شرح شیوه های خوش صحبت بودن در میان جمع بپردازیم.

زبان بدن: عاملی مهم در خوش صحبت بودن

اولین موردی که باید در مورد خوش صحبتی بدانید، زبان بدن می باشد. شاید بپرسید مگر بدن هم زبان دارد؟ باید بدایند که بدن دارای زبانی است که با صدایی بلند حرف می زند. موقعی که ناراحت هستید بدن شما به طور کامل آن را نشان می دهد و موقعی که هم شاد هستید بدنتان با شکلی که می گیرد به همگان می گوید که شما شاد هستید. تمام احساسات شما در بدنتان نمایان است و به دیگران سیگنال ارسال می کنند. اما ربط زبان بدن به خوش صحبت بودن در میان عده ای از افراد چیست.

بهتر است بدانید که داشتن زبان بدن مناسب برای خوش صحبتی و خوب صحبت کردن یک چیز ضروری و واجب می باشد. شما نمی توانید در یک زمان هم خوش صحبت باشید و هم ژست بدی گرفته باشید و زبان بدن نامناسبی داشته باشید. خوش صحبتی فقط به استفاده از کلمات زیبا و جذاب نیست بلکه باید طرز حرکات و تکان خوردن های شما هم مناسب باشد. لبخند زدن را فراموش نکنید.

سعی کنید تا حرف ها و صحبت های خود را با لبخند و آرامش بیان کنید. البته این نکته را هم باید بدانید که خیلی اوقات زبان بدن چیزی است که به طور ناخودآگاه انجام می شود اما شما باید سعی کنید با تمرین و آگاهی بخشی از آن را تحت کنترل خود درآورید تا بتوانید در میان یک جمع بدرخشید و خوش صحبت دیده شوید. پس روی زبان بدن خود کار کنید.

حس شوخ طبعی: این توانایی شما را به فردی خوش صحبت تبدیل می کند

همه ما از آدم های شوخ طبع و سرزنده خوشمان می اید. آنها لحظه های شادی برای ما می آفرینند و برای خوشی به ارمغان می آورند. همه ما در جمع هایمان این گونه فردی را می شناسیم که شوخ و بانمک است.

ما می توانیم از حس شوخ طبعی برای خوش صحبت بودن در میان یک جمع استفاده کنیم. استفاده از شوخی های مناسب، کلمات بامزه و جملات خنده دار می تواند به جذابیت گفتاری ما بیفزاید. یادمان باشد که شوخی و مزاح با بی ادبی و توهین و تمسخر فرق دارد و ما باید به این نکته دقت کنیم. گاهی اوقات ما شوخی ای در میان صحبت هایمان انجام می دهیم که موجب آزردگی خاطر شخصی می شود و بعدا معلوم می شود که ما در واقع آن شخص را مسخره کرده ایم .

شوخ طبعی در صحبت کردن تا حدودی ذاتی است و تا حدودی هم اکتسابی. شما می توانید با استفاده از جملات خنده دار، جوک و لطیفه، شوخی های مشهور و دیگر چیزها صحبت هایتان را برای دیگران جذاب کنید و در میان جمع دیده شوید. وقتی افراد ببینند با شما شاد و سرحال هستند به طور ناخوداگاه به صحبت های شما گوش خواهند داد و صحبت های شما برای آنها خوشایند خواهد بود.

هدف بیشتر ما از صحبت کردن در میان جمع و با دیگران یا دریافت اطلاعات است و یا گرفتن یک حس خوب. شوخ طبعی می تواند حس دلپذیر بودن صحبت های شما را به دیگران منتقل کند. پس حتما از این موضوع استفاده کنید تا در میان یک جمع خوش صحبت باشید.نکاتی درباره زبان بدن

خوب گوش دهید تا بتوانید خوب صحبت کنید

متکلم وحده بودن اصلا چیز جالبی نیست. همان گونه که شما دوست دارید افراد دیگر به صحبت های شما گوش دهند، دیگران هم دوست دارند تا شما به حرف های آنها گوش دهید. با دقت به سخنان بقیه گوش دهید و با لبخند به او واکنش نشان دهید. خوش صحبتی در میان جمع و شنونده خوبی بودن مکمل یکدیگر هستند.

شما نمی توانید صحبت های خوب و درستی درباره یک موضوع در یک جمع دوستانه داشته باشید مگر آن که با دقت به حرفهای آنان گوش دهید. شلوغ کردن و سعی د ر متکلم وحده بودن برای دیگران جذابیتی ندارد.

حتی اگر شما فردی خوش صحبت و سخندان هستید باید به دیگران میدان و فضا بدهید تا نظرات و حرفهای خود را با آرامش بیان کنند. این کار هم فضای دلپذیری برای صحبت و ایجاد ارتباط فراهم می کند هم شما را به عنوان فردی خوش صحبت و مبادی آداب در معاشرت نشان می دهد.

یادتان باشد خوش صحبتی فقط به معنای خوب صحبت کردن و استفاده از کلمات زیبا نیست و عوامل زیادی در خوش صحبت بودن یک فرد موثر هستند. یکی از آنها خوب گوش کردن و توجه کردن است. رفتارها ، لحن ها ، زبان بدن ، بیان های چهره و نحوه ارتباط آنها با دیگران را مشاهده کنید. از همدلی استفاده کنید تا سعی کنید آنچه را که در مورد آن صحبت می کنند تجربه کنید. انجام این کار همچنین به شما کمک می کند تا در مکالمه و صحبت ها حضور بیشتری داشته باشید و توانایی پاسخگویی مناسب را داشته باشید.

سوال و جواب: راهی برای خوش صحبتی در میان جمع

سوال پرسیدن یکی از رایج ترین شیوه ها برای صحبت کردن و ارتباط گرفتن با دیگران می باشد.بسیاری از ما در شروع مکالمات خود از سوال استفاده می کنیم. دوست دارید خوش صحبت باشید پس به آرامی به میان جمع رفته و سوال خود را در کمال آرامش بپرسید. به جواب آنها خوب گوش دهید و صحبت را ادامه دهید.

می توانید سوال های با پایان باز بپرسید. سوالهای با پایان باز، سوال هایی هستند که می توانند جواب های گوناگونی داشته باشند و به این ترتیب می توانید گفتگویی گرم را رقم بزنید. یادتان باشد اگر بحثی صورت گرفت سعی نکنید حتما در آن بحث پیروز شوید. این کار شما را فردی لجباز نشان می دهد.

خوش صحبت بودن

خوش صحبتی همان پیش بردن گفتگو می باشد

خیلی ها می گویند که سر صحبت را باز کردن گاهی اوقات کار بسیار سختی می باشد. عده ای از ما نمی توانیم به خوبی سر صحبت را در یک جمع یا با یک فرد دیگر باز کنیم. برای این کار نیاز به تمرین کردن داریم تا بتوانیم همیشه حرفی برای شروع کردن یک گفتگو و صحبت دوستانه داشته باشیم.

خیلی ها اما قادر هستند تا سر صحبت را باز کنند اما قادر به ادامه دادن آن نیستند و برای همین هرگز نمی توانند فرد خوش صحبتی باشند. در میان یک جمع شما باید بتوانید مسیر صحبت خود را جلو ببرید و گفتگو را گرم نگه دارید.

ـ احترام بگذارید، تحمیل نکنید، انتقاد یا قضاوت نکنید.

همان‌طور که دوست دارید دیگران به عقاید شما احترام بگذارند شما نیز باید با دیگران همین برخورد را داشته باشید. هنگام صحبت با دیگران مراقب باشید لحن بدی به کار نبرید و اگر موضوعی را قبول ندارید و می‌خواهید نظری مخالف ارایه دهید مراقب باشید از کلمات مناسب استفاده کرده و مراقب طرز صحبت‌تان باشید و هرگز در هیچ شرایطی عقاید فرد مقابل را به سخره نگیرید.

– واضح صحبت کنید.

وقتی مشغول صحبت با دیگران هستید باید میزان بلندی و کمی صدایتان را تنظیم کنید. نه آنقدر بلند حرف بزنید که گوش فلک را کر کند و نه آنقدر آهسته که دیگران صدایی به جز زمزمه نشنوند. ۱۵ نکته برای خوش صحبت بودن

ـ درست صحبت کنید.

سعی کنید هنگام صحبت کردن آرامش‌تان را حفظ کنید و روی آرام تر صحبت کردنمتمرکز شوید. روزانه زمانی را به تمرین این کار اختصاص دهید تا کم‌کم بر نحوه گفت‌وگویتان مسلط شوید. به خاطر بسپارید همیشه برای گفتن عقایدتان فرصتی مناسب پیدا می‌کنید و دیگران حتما گوش خواهند داد.

وقتی شخص دیگری با اشخاص دیگری با شما در حال صحبت هستند ، سرنخ هایی درباره موضوعات دیگری که می توانید در مورد آنها صحبت کنید ، به شما ارائه می دهند. اگر شما با دقت گوش دهید ، می توانید راه های مختلفی برای پیشبرد مکالمه و صحبت خود شناسایی کنید.

سخن آخر

اگر در میان یک جمع هستید و در حال یک بحث سیاسی هستید مثلا سعی کنید با گفتن نظرات جدید سیاسی ، صحبت را به پیش ببرید. یادتان باشد همواره سعی کنید گفتگو و صحبت دوستانه باشد و حالت بسیار جدی به خود نگیرد.

اگر کسی بگوید : دیروز ، با فلانی رفتم رستوران. بر اساس این حرف ، می توانید در مورد رستوران ، فعالیت های دیگرفلان شخص سؤال کنید و به این ترتیب صحبت خود را جلو ببرید.

در آخر این که خوش صحبت بودن همواره زمانی اتفاق می افتد که شما از هم صحبتی با دیگران لذت ببرید و برای کسانی که در حال صحبت با شما هستند ارزش قائل شوید. مطمئن باشید اگر صحبت کردن با دیگران و در میان جمع برای شما لذتبخش باشد شما با تلاش فردی خوش صحبت خواهید شد.

https://www.wikihow.com/Be-More-Talkative-and-Less-Shy

https://medium.com/@dunski101/5-ways-a-chatty-person-can-be-very-successful-without-any-education-86dc1b1b9288

https://www.psychologytoday.com/us/blog/open-gently/201302/you-can-be-better-conversationalist

https://www.wikihow.com/Be-a-Good-Talker

 

 

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت در مهمانی

چگونه جذاب باشیم

مراقبت از پوست با ماسک

مراقبت از بدن و توصیه های پزشکی