in

مرور کلی فیلم جان ویک 3 | تاریخ عرضه و داستان فیلم

عکس فیلم جان ویک 3

اگر دنبال کننده فیلم های جان ویک باشید حتما از دیدن صحنه های اکشن و بی نظیر آن حسابی لذت برده اید. این فیلم در دو قسمت قبلی خود، یک قاتل حرفه ای را نشان می دهد که وارد ماجراهایی پر از خون و خشونت می شود. در قسمت اول جان ویک، او از دنیای قتل و خشونت فاصله گرفته و با سگ خود در حال گذراندن زندگی آرامی است اما حوادثی در فیلم جان ویک 3 اتفاق می افتد که خوی وحشی او را دوباره بیدار می کند و حس انتقام او را شعله ور می کند. او دوباره تبدیل به همان قاتل بیرحم پیشین می شود و البته این بار ماجراهایی پیچیده تر برای او پدید می آید و او با شبکه ها و جهانی مافیایی و پیچیده قتل روبرو می شود.

ماجرای فیلم جان ویک 3 و تاریخ عرضه

پارابلوم، یک فیلم هیجان انگیز و اکشن آمریکایی است که در سال 2019 و با بازی کیانو ریوز به عنوان شخصیت اول عرضه شد. این سومین قسمت از مجموعه فیلم های جان ویک است که به دنبال جان ویک 1 (2014) و جان ویک 2 (2017) قرار دارد. این فیلم به کارگردانی چاد استالسکی می باشد و توسط درک کلستاد، شای هاتن، کریس کالینز و مارک آبرامز و بر اساس داستانی از کلستاد نوشته شده است. در این فیلم بازیگران دیگری مثل هالی بری، لورنس فیبربن، مارك داكاسكوس، اسیا كیت دیلون، لنس ردیك، آنجلیكا هاستون و ایان مك شین بازی می كنند.

در این فیلم که با نشان دادن دقایقی پس از پایان فیلم قبلی شروع می شود، جان ویک را می بینید که در حال فرار است چون بخاطر کارهای اخیرش برای سرش یک جایزه 14 میلیون دلاری تعیین شده است.

ساخت قسمت سوم در ماه ژوئن سال 2017 اعلام شد. بیشتر بخش بازیگران و کارکنان در فوریه 2018 تایید شدند و اعضای جدید در ماه می به پروژه فیلم ملحق شدند. فیلمبرداری در همان ماه آغاز شد و تا نوامبر به طول انجامید. فیلمبرداری در شهرهایی مانند نیویورک، مونترال و مراکش برگزار شد.

پاربلوم در سینما در تاریخ 17 مه 2019 در ایالات متحده منتشر شد. شرکت صاحب امتیاز آن در سراسر جهان 326 میلیون دلار بدست آورده است و این فیلم توانست تنها در 10 روز به پرفروش ترین فیلم تبدیل شود. جان ویک توانسته انتقادهای مثبتی را به خاطر صحنه های اکشن آن، کارگردانی، جلوه های بصری و بازی کیانو ریوز دریافت کند. قسمت چهارم جان ویک در حال ساخت است و قرار است در 21 می سال 2021 به سینما عرضه شود.

تصویر فیلم

داستان فیلم جان ویک

«جان ویک ۳» از چند دقیقهٔ آخر فیلم قبل آغاز می‌شود؛ جایی که شخصیت کیانو ریوز مورد بی‌انصافی واقع شده است. حالا او به یک فراری بزرگ تبدیل شده و همکاران سابقش به دنبال شکارش هستند. جایزه‌ای که برای جان در نظر گرفته شده ۱۴ میلیون دلار است که او را به فردی تبدیل کرده که هیچ دوستی در اطرافش ندارد. هرچند از ابتدا نیز دوستان زیادی نداشته است. اولین جنجالی که در این فیلم وجود دارد مربوط به تنبیه احمقانهٔ پرهیجانی است که از اینجا به بعد پردردسرتر می‌شود.

چیزی که این جنجال‌ها را معرکه می‌کند، تنها استفاده از نورپردازی یا تصویربرداری‌های نزدیک از دعواهایی که هنر رزمی آسیایی را به تصویر کشیده نیست. هیجان‌انگیز بودن آن به حس تماشاچی باز می‌گردد که هر ضربه را با صدا و جزئیات حس می‌کند.

چیزی که تمام فیلم‌های جان ویک را در مقایسه با دیگر فیلم‌های به‌شدت خشن متمایز می‌کند دنیای بیزانس-طوری است که دریک کولستاد نویسنده در فیلم اول آن را خلق کرده است. شخصیت جدیدی که در «جان ویک ۳» معرفی شده، نقش Adjudicator با بازی آسیا کیت دیلون است.

در این فیلم مشخص شد که دنیای آن درحال گسترش و کامل شدن است تا جایی که ریسک تبدیل شدن به دنیایی باروک و عجیب را با خود دارد. با این وجود، هنوز چاشنی درایت و وقار در چنین فیلمی یافت می‌شود. به عنوان مردی بی‌سرزمین، شخصیت ریوز در «جان ویک ۳» که قهرمانی زخم‌خورده و آسیب‌دیده است، تنها مجبور است از دو فرد بااعتبار که برایش باقی مانده کمک بگیرد. اولین آنها مراجعه به شخصیت مادر روسی در دنیای تبهکاران با بازی آنجلیکا هیوستون است که به جان کمک می‌کند به کازابلانکا فرار کند.

ماجرای فیلم جان ویک 3 چیست

کمتر از یک ساعت پس از وقایع پایان فیلم جان ویک 2، جان ویک(هیتمن سابق) اکنون در منهتن در حال فرار است. هزاران قاتل حرفه ای به دلیل جایزه ای که برای سر او در نظر گرفته شده است به دنبال او هستند و دلیلش هم این است که یکی از اعضای میز بزرگ به نام سانتینو دوانتینو را کشته است. او بر اثر درگیری با یک قاتل غول پیکر به نام ارنست مجروح می شود. ویک برای معالجه به سراغ پزشک می رود، اما فرصت یک ساعته او به پایان رسیده و مبارزه پیش از اتمام کار پزشک شروع می شود.

ویک خودش آسیب دیدگی را پانسمان می کند اما توسط یک باند در یک انبار عتیقه دنبال می شود که منجر به درگیری خونین بین ویک و باند مربوط به سلاح های عتیقه می شود.

جان پس از این به “دیرکتور”، رئیس روسکا روما می رسد و از وی درخواست کمک می کند تا به کازابلانکا برود. “دیرکتور” با اکراه به او کمک می کند زیرا حالا همه به دنبال کشتن جان هستند و این کار او نقض صلح با میز برگ است.

یکی از اعضای میز بزرگ با وینستون با مدیر نیویورک و بوئری کینگ، رهبر شبکه اوباش ها دیدار می کند. او هر دو را به دلیل کمک به جان مجازات می کند و به آنها هفت روز فرصت می دهد تا از سمت خود استعفا دهند و به جای آنها  یک نینجای ژاپنی با نام زیرو را استخدام می کند. زیرو و شاگردانش مدیر را پیدا می کنند، همه نگهبانان او را می کشند و دست های او را به عنوان مجازات کمک به جان قطع می کنند.

ادامه غصه فیلم جان ویک 3

در کازابلانکا، جان با سوفیا، دوست سابق و مدیر کانتیننتال مراکش دیدار می کند. جان از او می خواهد تا او را پیش اِلدر(Elder) (تنهامقام بالاتر از میز بزرگ) ببرد تا کفاره گناه خود را بدهد. سوفیا جان را پیش بِرادا، رئیس پیشین خود می برد. برادا به او می گوید ممکن است الدر را پیدا کنی اگر آنقدر در بیابان راه بروی که دیگر توان برداشتن قدمی نداشته باشی.

در عوض، برادا یکی از سگهای سوفیا را می خواهد و  هنگامی که سوفیا قبول نمی کند  او به سگ شلیک می کند ول سگ توسط جلیقه ضد گلوله نجات می یابد. در جواب این کار، سوفیا می خواست که برادا را به قتل برساند اما با هشدار جان فقط او را مجروح کرد. سوفیا و جان از آنجا بیرون می آیند و به بیابان می روند و  سوفیا، جان را ترک می کند.

Adjudicator (عضو میز بزرگ) و زیرو با بوئری کینگ روبرو می شوند که از کنار گذاشتن سمت خود امتناع می ورزد. شاگردان زیرو تقریباً همه دزدان او را می کشند. زیرو به خاطر کینه ای که از جان دارد، با واکیزاشی(شمشیر سنتی ژاپنی) هفت بار به بوئری کینگ ضربه می زند.

پس از حال رفتن در بیابان، جان به نزد اِلدر آورده می شود. جان می گوید او داست دارد زنده بماند تا با یاد عشق همسرش خوش باشد. اِلدر موافقت می کند که جان را ببخشد به شرطی که وینستون را ترور کند و تا زمان مرگش به کار برای میز بزرگ ادامه دهد. برای نشان دادن تعهد خود، جان انگشتی که حلقه در آن قرار دارد را بریده و حلقه عروسی خود را به الدر تقدیم می کند.

ماجرای فیلم

داستان فیلم جان ویک

جان دوباره به شهر نیویورک می آید و توسط زیرو و شاگردانش دنبال می شود . زیرو تقریباً جان را قبل از دستیابی به حفاظت از کانتیننتال، می کشد. چارون، دربان هتل، به زیرو یادآوری می کند که هیچ فعالیتی در محدوده هتل انجام نمی شود، جان با وینستون ملاقات می کند. او جان را ترغیب می کند که به عنوان یک قاتل به بردگی گرفته شده نمیرد بلکه به عنوان مردی که همسرش را دوست داشت و همسرش هم او را دوست داشت بمیرد.

در این میان Adjudicator وارد می شود  اما وینستون از انصراف از دفتر خود امتناع می ورزد و جان نیز از کشتن وینستون امتناع می ورزد.Adjudicator  به زیرو خبر می دهد و نیروهای بسیار مسلح و زره پوش را به عنوان نسخه پشتیبان می فرستد. وینستون، جان را با سلاح مجهز می کند و در کنار چارون و سایر کارکنان هتل، جان از کانتیننتال آمریکا دفاع می کند. او همه شاگردان زیرو را ب به جز دو شاگرد اصلی می کشد و سرانجام خود زیرو را نیز زخمی می کند.

Adjudicatorدر این میان با وینستون سازش می کند که در ازای پست مهم، جان را بکشد. بعد از رسیدن جان،  وینستون بارها و بارها به او شلیک می کند و جان از پشت بام به خیابان می افتد. حال دوباره کانیننتال احیا شده  است اما Adjudicator به وینستون اطلاع می دهد که جسد جان ناپدید شده است و این تهدیدی برای هر دوی آنها می باشد.

جان که به شدت زخمی شده همراه با سگش به بوئری کینگ تحویل داده می شوند. او به جان می گوید که حسابی از “میز بزرگ” عصبانی است. از جان می پرسد که آیا او هم همینقدر عصبانی است؟ فیلم با گفتن “آره” جان ویک به پایان می رسد.

بازیگران فیلم جان ویک 3

کیانو ریوز : جان ویک

هالی بری : سوفیا، قاتل سابق، دوست سابق جان و مدیر هتل کانتیننتال در کازابلانکا

یان مک شین : وینستون

لورنس فیشبورن : بوئری کینگ

مارک داکاسکوس : زیرو

آسیا کیت دیلون : Adjudicator

لنس ردیک : چارون، دربان  هتل کانتیننتال

توبیاس سگال : ارل

آنجلیکا هاستون : مدیر

سعد تقویایی : بزرگتر

جروم فلین : برادا

راندال دوک کیم : دکتر دوک کیم

مارگارت دالی : اپراتور

رابین لرد تیلور : مدیر

سوزان بلومرت :کتابدار

نقدی بر فیلم جان ویک 3

این فیلم از راتن تمیتوز، امتیاز 7.47 از 10 را دریافت کرده است که بر اساس 329 نقد می باشد. در متاکریتیک هم این فیلم توانسته از 100، امتیاز 73 را کسب کند. سینمااسکور هم به این فیلم بر اساس نظرسنجی ها به این فیلم A- داد( بر اساس مقیاس A+ تا F).

پیتر سوبچینسکی از RogerEbert.com به این فیلم از 4 ستاره همه 4 ستاره را داد و  آن را  “اثری زیبا از سینمای پاپ دانست که وحشیانه و سرگرم کننده می باشد و وقتی بعد از دیدن این فیلم، از سینما بیرون می آیید حتی نسبت به همسایگان خود احساس ناراحتی و نفرت دارید”. کریس نشاواتی از هفته نامه سرگرمی درجه ” A- “را به این فیلم بخشید و نوشت:” فیلمبرداری بسیار زیبا انجام شده است و این فیلم، یک هنر ناب است “.

بیشتر بخوانید: نقد وبررسی فیلم هری پاتر

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Wick:_Chapter_3_%E2%80%93_Parabellum

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع رمان های عاشقانه کدام است

انواع رمان های عاشقانه | رمان های عاشقانه چه انواعی دارند

مشاهده گوشی اپل 11

گوشی های سال 2020