in

نحوه صحیح شستن دست ها و مزیت های آن

نحوه شستن دست ها

این روزها جهان درگیر یک بیماری است. بیماری ای که به سرعت در حال پخش شدن است و بحران های اقتصادی و سیاسی گوناگونی را آفریده است. بسیاری از مردم دنیا به این بیماری یعنی کویید 19 مبتلا شده اند و متاسفانه درصدی از مبتلایان هم جان خود را از دست داده اند. شستن دست ها یکی از روش های جلوگیری از مبتلا شدن به ویرووس کروناست.

دانشمندان در حال بررسی این ویروس و انجام آزمایش های گوناگون برای ساخت واکسن و درمان آن هستند چون این بیماری هنوز درمان و واکسن مشخصی ندارد و همین موضوع ، کار مبارزه با این ویروس و بیماری را سخت تر کرده است.

به همین جهت فعلا رعایت توصیه های بهداشتی در اولویت است تا زنجیره های شیوع این بیماری قطع شود و به افراد دیگر منتقل نشود. شوخی گرفتن این بیماری می تواند منجر به تلفات بیشتری شود پس باید همه ما به توصیه های بهداشتی عمل کنیم تا همگی بتوانیم از این مرحله سخت در سطح جهانی هم عبور کنیم.

شستن دست ها بسیار مهم است

یکی از توصیه ها رعایت فاصله اجتماعی و ماندن در خانه است. این کار باعث می شود تا افراد جدید به این بیماری مبتلا نشوند. سرعت انتشار این بیماری زیاد است و بنابراین در صورت حضور در مکان های شلوغ، عده زیادی ممکن است به این ویروس مبتلا شوند. از این رو دولت ها قوانینی را در دستور کار خود قرار داده اند تا رفت و آمدها تا آنجایی که ممکن است کم شود و افراد زیاد در بیرون از خانه تردد نکنند. بسیاری از اماکن عمومی مانند ورزشگاه ها، پارک ها و رستوران ها ، کافه ها و حتی مدرسه ها و دانشگاه ها تعطیل شده است.

توصیه بسیار مهم دیگر، پاک کردن سطوح تماس با ماده های ضدعفونی کننده و الکل می باشد. دست زدن به سطوح تماس می تواند ویروس را به شما منتقل کند بنابراین همواره جاهایی که زیاد به آنها دست می زنید را همیشه با مواد ضدعفونی کننده پاک کنید .

اما توصیه بسیار بسیار مهمی که در اینجا می خواهیم به آن بپردازیم شستن دست ها می باشد. شستن دست ها از اهمیت زیادی برخوردار است چون ما همه کارهایمان را با دستهایمان انجام می دهیم و دستهایمان با سطوح مختلفی در ارتباط است.

شستشوی دست یکی از بهترین راه های محافظت از خود و خانواده در برابر بیماری است. شما باید یاد بگیرید چه موقع و چگونه دست های خود را بشویید تا سالم بمانید و به این بیماری مبتلا نشوید.

برای سالم ماندن ، دست های خود را در اکثر مواقع بشویید

شما می توانید با شستن مرتب دست های خود ، به خصوص در مواقع کلیدی ای که احتمالاً میکروب ها را می گیرید و گسترش می دهید ، به خود و عزیزان خود کمک شایانی کنید و در قطع زنجیره شیوع این بیماری مفید و موثر باشید.

 • قبل ، حین و بعد از تهیه غذا : به دلیل دست زدن به وسایل زیاد برای تهیه غذا باید در حین تهیه غذا مواظب بود. دست خود را پیش از شروع کار آشپزی بشویید چون ممکن است دست شما آلوده باشد. در حین آشپزی اگر مجبور شدید دستتان رو به چیزی بزنید حتما پس از آن دستان خود را بشویید. بعد از تمام شدن کار آشپزی هم برای اطمینان خاطر دستان خود را بشویید.
 • قبل از خوردن غذا : قبل از خوردن غذا دستان خود را بشویید. هر چند این توصیه ای است که از قدیم الایام به ما می شود. در فرهنگ ما این توصیه بوده است که باید دستان خود را قبل از غذا خوردن شست و در ایام ویروس کرونا اهمیت این کار بیشتر شده است.
 • قبل و بعد از مراقبت از شخصی در خانه که از استفراغ یا اسهال بیمار است:فرد بیمار می تواند حاوی ویروس و بیماری باشد. بنابراین پس از تماس با او و کمک به او دستان خود را بشویید.
 • قبل و بعد از درمان برش یا زخم
 • بعد از استفاده از توالت: توالت جای کثیفی است و چون افراد خانواده به طور مشترک از آن استفاده می کنند لازم است پس از آن به خوبی دستان خود را بشویید. فقط به مایع دستشویی اکتفا نکنید و به طور کامل دستان خود را با صابون بشویید.

طریقه شستن دست ها

نکات ضروری در خصوص نحوه شستن دست ها

 • بعد از تعویض پوشک یا تمیز کردن کودکی که از توالت استفاده کرده است
 • بعد از دمیدن بینی ، سرفه یا عطسه: این کار ضرورت زیادی دارد. هر چند ممکن است خسته کننده باشد چون ممکن است در طول روز چندین بار عطسه یا سرفه کنید اما احتیاط شرط عقل است. دستان خود را بشویید چون ذرات ناشی از عطسه یا سرفه روی دستان شما قرار گرفته است و دستان شما را کثیف کرده است.
 • پس از تماس با حیوانات یا زباله های حیوانات: هر چند فعلا مشخص شده است که این ویروس خطری برای حیوانات خانگی ندارد اما این حیوانات می توانند ناقل ویروس باشند و این ویروس را به شما انتقال دهند. پس حتما پس از لمس حیوان خانگی خود دستانتان را به خوبی با صابون بشویید.
 • بعد از دست زدن به غذای حیوانات خانگی
 • بعد از لمس زباله: زباله ها هم به دلیل این که کثیف هستند محل مناسبی برای رشد ویروس هستند. پس از لمس کیسه های زباله یا خود زباله دستانتان را با دقت با صابون بشویید.

پنج مرحله را برای شستن دست های خود به روش صحیح دنبال کنید

شستن دست ها آسان است و یکی از موثرترین راه های جلوگیری از شیوع میکروب ها است. دست های تمیز می تواند مانع از انتشار میکروب ها از یک شخص به فرد دیگر و در کل جامعه شود ( از خانه و محل کار شما تا مراکز مراقبت های کودکان و بیمارستان ها).

هر بار این پنج مرحله را دنبال کنید

دستان خود را با آب تمیز و گرم (گرم یا سرد) مرطوب کنید ، شیر آب را ببندید و به دستان خود  صابون بزنید.

با مالیدن آنها به همراه صابون ، دستان خود را بهم بزنید. قسمت پشتی دست ها ، بین انگشتان دست و زیر ناخن های خود را کاملا دست بکشید و خوب با صابون بمالید.

دستان خود را برای حداقل 20 ثانیه با صابون تمیز کنید و مالش دهید. اگر یک دور آهنگ “تولدت مبارک” را بخوانید کار تمام شده است. توجه کنید 20 ثانیه برای این نیست که شما همه جای دستتان را شسته باشید بلکه برای این است که صابون روی ویروس اثر کند. برای این که مواد درون صابون روی ویروس اثر کند و آن را از بین ببرد حداقل به 20 ثانیه زمان نیاز است.

پس از آن دستان خود را به خوبی در زیر آب و به صورت تمیز بشویید.

دستان خود را با استفاده از یک حوله تمیز خشک کنید یا از طریق هوا آنها را خشک کنید.

چرا؟ علم پشت توصیه ها را بخوانید.

نحوه عملکرد ضدعفونی کنندهای دست

وقتی نمی توانید از صابون و آب استفاده کنید ، از ضدعفونی کننده دستی استفاده کنید

اگر صابون و آب در دسترس نباشد ، می توانید از یک ضدعفونی کننده دستی با الکل استفاده کنید که حداقل 60٪ الکل داشته باشد.

شستن دست ها با آب و صابون بهترین راه برای خلاص شدن از میکروب ها در بیشتر مواقع است. اگر صابون و آب به راحتی در دسترس نیست ، می توانید از یک ضدعفونی کننده دستی با الکل استفاده کنید که حداقل 60 درصد الکل داشته باشد. با مراجعه به برچسب محصول می توانید بفهمید که ضد عفونی کننده حداقل 60٪ الکل دارد.

ضد عفونی کننده ها در بسیاری از مواقع می توانند به سرعت تعداد میکروب های دست را کاهش دهند. با این حال ضد عفونی کننده ها همه انواع میکروب ها را از بین نمی برند.

ضد عفونی کننده دست ممکن است در مواقعی که دستها به وضوح کثیف یا چرب هستند، موثر نباشد و به خوبی دستان شما را تمیز نکنید پس به این موضوع توجه کنید.

ضد عفونی کننده های دستی ممکن است مواد شیمیایی مضر مانند سموم دفع آفات و فلزات سنگین را از بین نبرند.

احتیاط: بلعیدن مواد ضد عفونی کننده دست الکلی در صورت خوردن بیش از دو قلپ، می تواند باعث مسمومیت با الکل شود. آن را دور از دسترس کودکان خردسال نگه دارید و بر استفاده از آنها نظارت کنید.

استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست ها

 • محصول ژل را روی کف دست خود بمالید (برچسب را بخوانید تا مقدار صحیح آن را یاد بگیرید).
 • دستان خود را با هم مالش دهید.
 • ژل را روی تمام سطوح دست و انگشتان خود مالش دهید تا خشک نشود. این باید حدود 20 ثانیه طول بکشد.

کمپین جدید شستشوی دست: زندگی با دست های تمیز بهتر است

برای جشن گرفتن روز جهانی شستشوی دست در 15 اکتبر ، سازمان جهانی بهداشت کمپین زندگی با دست های پاک بهتر است را راه اندازی کرده است. این کمپین، بزرگسالان را تشویق می کند تا شستن دست را به بخشی از زندگی روزمره خود را تبدیل کنند و والدین را ترغیب به شستن دست ها کنند تا نمونه خوبی برای فرزندان خود باشند. برای دریافت منابع به منظور ارتقاء کیفیت شستشوی دست در جامعه ، از صفحه مبارزات زندگی با زندگی بهتر استفاده کنید.( Life is Better with Clean Hands).

در زیر می توانید فیلمی از چگونگی انجام درست شستشوی دست با صابون را ببینید:

https://www.youtube.com/watch?v=d914EnpU4Fo

 

منابع:

https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html

https://www.cdc.gov/handwashing/show-me-the-science-handwashing.html

 

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حیوانات خانگی و قرنطینه 3

حیوانات خانگی و قرنطینه | حیواناتی که در قرنطینه همه کار می کنند

تصویری ازبازی رزیدنت اویل 3

تاریخ عرضه بازی رزیدنت اویل 3 نمسیس