in

ویروس کرونا و انتقال آن از طریق چشم | کرونا و چشم

ارتباط ویروس کرونا و چشم

گزارشات مربوط به ویروس کرونای جدید (که به آن COVID-19 نیز گفته می شود) برای اولین بار در اواخر دسامبر سال 2019 در ووهان چین ظاهر شد. ویروس کرونا گروهی از ویروسهای رایج هستند. براساس گفته های كتابخانه ملی آمریكا، بعضی از آنها فقط حیوانات را تحت تأثیر قرار می دهند (مانند خفاش ها، گربه ها، شترها و گاوها) و برخی دیگر روی افراد نیز اثر می گذارند. در این مقاله به به موضوع ویروس کرونا و انتقال آن ازطریق چشم میپردازیم.

علائم کرونا و چشم

کویید 19 می تواند علائمی به شدت یک سرماخوردگی ساده داشته باشد و یا این که شدت آن بیشتر باشد و علائمی مانند برونشیت، ذات الریه و نارسایی کلیه داشته باشد. موارد خیلی شدید حتی منجربه مرگ می شوند. براساس سازمان جهانی بهداشت، این هفتمین نوع شناخته شده از ویروس های کرونا می باشد.

در حال حاضر کاملا دقیق مشخص نشده است که این ویروس چگونه به راحتی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود اما گردهمایی ها و رویدادهای بزرگ به عنوان یک اقدام بهداشتی عمومی برای مهار شیوع ویروس کرونا لغو شده است.

لیگ های ورزشی به حالت تعلیق درامده اند ، رستوران ها و کافه ها به طور موقت بسته شده اند یا فقط برای جابجایی و تحویل باز هستند  و خدمات مذهبی نیز متوقف شده است. فاصله اجتماعی، پناه بردن به خانه و کار از خانه به بخشی از واژگان ما تبدیل شده اند. مدارس کلاس ها را لغو کرده و به دوره های آنلاین روی آورده اند .

موزه ها، سینماها و پارک های تفریحی به عنوان احتیاط برای جلوگیری از گسترش ویروس بسته شده اند. در هفته های اخیر، همه ما مادران، پدران و دانش آموزان مدرسه در خانه اقامت داشته ایم. تام هنکس و نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون، فقط دو نفر از افراد مشهوری هستند که به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

علائم ویروس کرونای جدید چیست؟ آیا واکسن یا درمانی برای ویروس کرونای جدید وجود دارد؟

علائم COVID-19 شامل بیماری تنفسی خفیف تا شدید همراه با تب، سرفه و مشکلات تنفسی است. علائم دیگر شامل آبریزش بینی، گلودرد و سردرد است. برخی ها از بین رفتن حس بویایی یا چشایی را نیز به عنوان نشانه اولیه گزارش کرده اند (حتی قبل ازاینکه علائم دیگری از کرونا گزارش داده شود).

بیشتر افراد فقط علائم خفیف دارند. اما برخی از افراد، معمولاً افراد مسن یا  کسانی که بیماری های زمینه دیگری دیگری دارند، علائم شدیدتری از جمله ذات الریه را نشان می دهند که می تواند کشنده باشد. پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، این علائم معمولاً پس از دو تا چهارده روز بروز می کند.

تاکنون هیچگونه واکسن یا درمانی ضد این ویروس مشخص نشده است، اگرچه چندین دارو برای اثربخشی آنها در برابر کورونا در حال آزمایش شدن می باشند. بهترین راهکار برای محدود کردن شیوع این ویروس، جداسازی سریع افرادی است که به آن مبتلا شده اند (یا تصور می شود که در معرض ابتلا به آن قرار داشته اند) و رسیدگی به آنها پیش از مبتلا کردن دیگران می باشد.

برای جلوگیری از شیوع ویروس، فاصله خود را حفظ کنید، دستان خود را خوب بشویید  و در خانه های خود بمانید.

واکسن کرونا

رابطه بین ویروس کرونای جدید با چشمان شما چگونه است؟ آیا ویروس کرونا می تواند از راه چشم منتقل شود؟

پزشکان چشم و کارشناسان بهداشت می گویند، چشم ما ممکن است نقش مهمی در گسترش و هم چنین پیشگیری از شیوع ویروس کرونای جدید در سراسر جهان داشته باشد.

برای کاهش خطر ابتلای شخصی به این ویروس خطرناک جدید از لمس چشم، بینی و دهان خود با دست های نشسته خودداری کنید چون این غشاهای مخاطی مستعدترین راه برای انتقال ویروس هستند. برای جلوگیری از آلوده کردن ناخوشایند دیگران به ویروس کرونا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری  توصیه می کنند که در مکان های عمومی از ماسک صورت استفاده کنند.

ماسک صورت می تواند باعث کاهش شیوع ویروس کرونا توسط افرادی شود که علائمی از ویروس را ندارند اما ناقل این ویروس هستند.

ارتباط بین انتقال کرونا و چشم شما پیچیده می باشد. تصور می شود كه ویروس کرونا از طریق “قطرات تنفسی” موجود در هوا پخش می شود و دقیقاً مانند ویروس آنفولانزا وقتی فرد مبتلا، سرفه یا عطسه می كند از شخصی به شخص دیگر، گسترش می یابد. این قطرات می توانند در دهان یا بینی افرادی که در همان نزدیکی هستند، فرود بیایند و احتمالاً وارد ریه ها آنها شوند.

این قطرات همچنین می توانند به چشم های شما پخش شوند وقتی که شما صورت و سپس چشمانتان را با دست های شسته نشده لمس می کنید. کارشناسان پزشکی هنوز مطمئن نیستند که آیا افراد می توانند با لمس کردن یک سطح یا شیء مانند یک میز یا دستگیره در که روی آن ویروس کرونا وجود دارد و سپس لمس دهان، بینی یا احتمالاً چشمانشان به این ویروس مبتلا شوند.

آیا احتمال انتقال کرونا از طریق چشم وجود دارد؟

مثلا به طور قطع نمی توان گفت اگر یه فرد مبتلا به ویروس کرونا دستگیره یک در را لمس کند و بعد شما هم آن را لمس کنید و بعد از آن چشمان خود را بخارانید این ویروس می تواند به شما منتقل شود. اما بهر حال رعایت بهداشت ضروری می باشد. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که دستان خود را به مدت 20 ثانیه یا بیشتر با آب گرم و صابون بشویید. عینک ممکن است از انتقال ویروس کرونا محافظت کند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می کند که استفاده کنندگان لنزهای تماسی به طور موقت به سمت عینک بروند و به عنوان روشی برای کاهش خطر ابتلا به ویروس خطرناک کرونا، (ویروسی که می تواند کشنده باشد )از آن بهره ببرند. گروه چشم پزشکی می گوید که پوشیدگان لنزهای تماسی بیشتر از آن که کسانی که عینک ورزشی می زنند، چشم خود را لمس می کنند.

اگرچه انجمن اپتومتریک آمریكا می گوید لنزهای تماسی تا زمانی كه فرد استفاده کننده از راهنمایی های مربوط به مراقبت از لنزها پیروی كند، ایمن هستند. عینک و عینک آفتابی مانع کاملی از قطرات تنفسی نیست که در جهت شما پاشیده می شود. کارشناسان مراقبت های بهداشتی می گویند، عینک ایمنی، که از قسمت های در معرض و ناحیه اطراف چشم شما محافظت می کند، ممکن است محافظت بهتری داشته باشد.

سازمان جهانی بهداشت، عینک ایمنی را به طور خاص به افرادی که به طور مرتب از افراد مبتلا به  کویید 19 مراقبت می کنند ، توصیه می کند.

کرونا و چشم

رابطه ویروس کرونا و ورم ملتحمه چشم

بیمارانی که به ویروس کرونای جدید مبتلا شده اند ممکن است علائم چشمی هم داشته باشند. ملتحمه، التهاب غشای چشم می باشد. اغلب اوقات به آن “چشم صورتی” گفته می شود. ملتحمه اغلب موارد به عنوان یک چشم آلوده شده، قرمز، “مرطوب و گریان” مشاهده می شود.

ملتحمه ویروسی با عفونتهای تنفسی فوقانی (سرماخوردگی، آنفولانزا و غیره) شناخته شده است و ممکن است نشانه ای از ویروس COVID-19 باشد. یک مطالعه جدید در بیمارستانهای سراسر چین، که در مجله پزشکی درانگلستان منتشر شده است، گزارش کرده است که  در 9 بیمار از 1099 بیمار مبتلا به کویید 19  تایید شده (8/0٪)،  “انباشتگی ملتحمه” یا چشم قرمز آلوده وجود دارد.

یک مطالعه در مجله ویروس شناسی پزشکی نشان داد از 30 بیمار بستری مبتلا به COVID-19، فقط یک بیمار مبتلا به ملتحمه وجود دارد. بر اساس این اطلاعات، احتمال بروز ملتحمه در افراد دارای بیماری کویید 19 کم است.

علاوه بر این، طبق مطالعه جدیدی که در یک ژورنال چشم پزشکی منتشر شده است، خطر انتقال ویروس کرونای جدید از طریق اشک کم است. محققان نمونه های اشک جمع آوری شده از بیماران مبتلا به COVID-19 در سنگاپور را آزمایش کردند.

رابطه کرونا با چشمان چیست

کرونا ویروس مانند ویروس آنفلوآنزا از طریق تماس فیزیکی یا محیطی از سوی فرد ناقل به افراد سالم منتقل و آن‌ها را دچار بیماری می‌کند؛ اما آیا کرونا ویروس از طریق چشم هم منتقل می‌شود؟ در صورتی که فرد در تماس مستقیم با ناقل ویروس باشد و سپس چشم خود را با دست لمس کند ویروس کرونا منتقل خواهد شد.

انتقال ویروس کرونا به صورت بالقوه می‌تواند با لمس کردن چشم ممکن باشد؛ بنابراین ویروس از طریق دست دادن به آسانی از فرد بیمار به فرد سالم می‌رسد و همچنین مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا لمس کردن بینی و دهان یکی دیگر از راه‌های انتشار ویروس و گسترش بیماری کرونا است. گزارش‌هایی حکایت از آن دارد که آئروسل‌های ویروس کرونا می‌تواند از راه ملتحمه انتقال یابد و علاوه بر آن سبب ورم ملتحمه (قسمت سفید چشم) شود.

بیماران مبتلا به کرونا ویروس، علائم بیماری تنفسی از جمله تب، سرفه، تنگی نفس و ورم ملتحمه را دارند و در موارد شدیدتر با ذات الریه روبه رو می‌شوند؛ مقاله‌ای در لنست منتشر شده است که نشان می‌دهد، این علائم ممکن است سریع یا تدریجی ظاهر شود؛ بنابراین در حال حاضر بهترین و ساده‌ترین راه پیشگیری از بیماری محافظت از دهان، بینی و چشم است. استفاده از ماسک تنفسی با استاندارد N ۹۵، عینک‌های محافظت چشم و شست و شوی صحیح دست‌ها شانس ابتلا به کرونا ویروس را کاهش می‌دهد و گسترش آن را متوقف می‌کند.

بهداشت چشم ها در دوران ویروس کرونا

همانطور که دیدید احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق چشم وجود دارد. اما چه کارهایی می توان برای جلوگیری از این موضوع انجام داد. شما می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

دستان خود را به روش صحیح بشویید

پنج مرحله برای شستن صحیح دست ها را انجام دهید. شما باید دستان خود را خیس کنید، شیر آب را ببندید، صابون را به دستان خود بزنید و به مدت 20 ثانیه دستها را بمالید و سپس دستان خودتان را بشویید. پس از شستن دست ها، با هوا آنها را خشک کرده یا از یک حوله تمیز استفاده کنید.

به چشمانتان دست نزنید

در برابر تمایل به خاراندن، مالیدن یا پاک کردن چشم و لمس سایر قسمت های صورت خود مقاومت کنید (چه علائم بیماری داشته باشید و چه نداشته باشید).

از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خودتان خودداری کنید

توصیه می شود که مواردی مانند لنزهای تماس، قطره های چشمی، وسایل آرایش صورت یا برس آرایشی، بالشت، حوله های دستی یا حمام را با دیگران به اشتراک نگذارید.

از لنز به  سمت عینک بروید

استفاده کنندگان لنزهای تماسی بهتر است به طور موقت از عینک استفاده کنند. بسیاری از بیماران لنزهای تماسی چشم خود را لمس می کنند بدون اینکه حتی در مورد آن فکر کنند. بنابراین بهتر است تا پایان کرونا از عینک استفاده کنید.

در آخر این که نکات بهداشتی را جدی بگیرید.

https://www.allaboutvision.com/conditions/coronavirus-and-your-eyes/

https://www.allaboutvision.com/conditions/coronavirus-cold-flu-pink-eye/

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کرونا در حیوانات

آیا حیوانات ناقل بیماری کرونا هستند | حیوانات و کرونا

انتقال ویروس کرونا از طریق دهان

توصیه هایی برای در امان بودن از کرونا