in

کرونا از زاویه ای دیگر

ویروس کرونا

مقدمه

این روزها کرونا به موضوع اول دنیا و گفتگوها تبدیل شده است. هر کسی درباره این بیماری چیزی می گوید و نظریه ای دارد. جدای بحث های علمی آن، کرونا باعث واکنش های بسیار جالبی در سراسر جهان شده است. در این مقاله به بررسی کرونا از زاویه ای دیگر خواهیم پرداخت.

عده ای می گویند بشری که تا دیروز ادعایش گوش فلک را کر می کرد از مقابله با یک ویروس که حتی با چشم هم دیده نمی شود عاجز مانده است. بشری که تا دیروز حتی خدا را هم زیر سوال می برد اکنون مبهوت مانده چه کند. این نکته ای است که به ذهن خیلی ها آمده است و واقعا نکته تامل برانگیزی هم می باشد.

از زاویه ای دیگر می توان به واکنش های طنزی که افراد در مقابل این بیماری داشته اند نگاه کرد. طنز و شوخی همیشه سلاحی برای افزایش روحیه و نشان دادن نکات جالب بوده است. پس شروع این بیماری در ووهان چین، جهان از شوخی برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا استفاده می کند.

کرونا از زاویه ای دیگر مثل طنز

عده ای اما می گویند آیا شوخی با چنین ویروس خطرناکی درست است؟ آنها می گویند شوخی با این ویروس می تواند موجب جدی نگرفتن آن شود و این خوب نیست چون ممکن است مردم کمتر مسائل بهداشتی را رعایت کنند و این خطر ابتلا و شیوع را افزایش می دهد.

عده ای دیگر اما معتقدند این واکنش ها طبیعی است تا انسان بتواند روحیه خود را حفظ کند.طنز آخرین سلاح انسان برای آسوده کردن مغز و ذهن می باشد. جوک ها و تصاویر طنز راهی موقت برای مقابله با ترس ناشی از خطرات این ویروس می باشد. مردم با همه چیز شوخی می کنند و به همین دلیل است که انواع جوک ها و طنزها درباره این ویروس ساخته می شود.

مردم حتی درباره جنگ و شروع آن هم به شوخی و طنز می پردازند و این چیزی طبیعی است. آنها دوست دارند تا با این کار از وحشت واقعی این اتفاق بکاهند و روحیه خود را بالا ببرند. هر چند خیلی وقت ها در این طنزها پیام های سیاسی و اجتماعی بسیار جالبی نهفته است. انتقاد از عملکرد مدیران و مسئولین، نشان دادن وضعیت بد مردم و کمبودهای آنان خیلی وقت ها از طریق شوخی و طنز انجام می شود و خیلی اوقات بیشتر از خبرهای جدی دیده می شود. از طنز می توان برای آموزش و بالا بردن سطح آگاهی افراد هم می توان استفاده کرد.

در ادامه هر دو نوع این طنزها آورده می شود.

بسیاری از واکنش ها به نحوه مدیریت مسئولین بوده است. در زیر یکی از این تصاویر را می بینید که به کمبود ماسک در چین اشاره دارد.

کرونا از زاویه ای دیگر

در تصویر زیر نیز نحوه کنترل بیماری به شکلی طنز به تصویر کشیده شده است.

کرونا از زاویه ای دیگر

در تصویر زیر، حقایق تلخ آمریکا به شکل طنز به تصویر کشیده شده است. این دو شخص که در تصویر می بینید از شخصیت های ارباب حلقه ها هستند که بر سر کشتن بیشتر دشمن با هم مسابقه گذاشته بودند و هر کسی که بیشتر می کشت برنده بود. در تصویر زیر اما یکی از این دو شخصیت، کرونا می باشد و دیگری قتل با اسلحه در آمریکا.

کرونا از زاویه ای دیگر

شوخی جالب بعدی با اپیدمی بیمارها در هر صد سال می باشد.

سال1720:طاعون       سال 1820: طاعون

سال 1920: طاعون     سال 2020: ویروس کرونا

کرونا از زاویه ای دیگر

در زیر پوستری از هنرمند ایتالیایی، سالواتوره بنینتند  را مشاهده می کنید که مونالیزای لئوناردو داوینچی را نشان می دهد در حالی که ماسکی روی صورت دارد و در دستان خود نیز یک تلفن همراه دارد( بارسلونا ، اسپانیا ، تاریخ 18 فوریه سال 2020 ).

ویروس کرونا

ترسناک نه، ولی نگران کننده

ممکن است ترسناک نباشد  اما انتشار ویروس کرونا نگران کننده است. ولی حتی در چنین شرایط جدی  ، دولت ها و شهروندان در سراسر جهان از فیلم های ویروسی عجیب و حتی خنده دار استفاده می کنند تا به مردم (و همدیگر) در مورد چگونگی ایمن ماندن و جلوگیری از شیوع بیشتر آنها آموزش دهند.

Covid-19 ، نام رسمی بیماری ناشی از ویروس ، تاکنون بیش از صدهزار نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و یک وحشت جهانی را برانگیخته است. مردم در حال پاک کردن قفسه داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی محلی خود هستند ، اما ماسک های صورت و ضدعفونی کننده دست را جمع آوری می کنند .اگر کارشناسان دولتی مانند متخصصین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ، بخواهند به مردم بهترین راه برای محافظت از عفونت را بگویند این است که فقط دستان خود را به خوبی بشویید.

برای این که سعی کنیم این پیام را بطور مؤثرتر انتقال دهیم و به مردم بیشتر درباره ویروس کرونا آموزش دهیم  دولت ها و مردم باید خلاقیت داشته باشند. چه کسی می گوید شما نمی توانید در حالی که سعی می کنید مردم را از انتشار ویروس دور نگه دارید ، کمی شادی و خنده پخش کنید؟ کرونا از زاویه ای دیگر در کشورهای مختلف را باهم بررسی می‌کنیم.

وزارت بهداشت ویتنام: ترانه پیشگیری از ویروس کرونا

وزارت بهداشت ویتنام به وسیله مین و اریک (خوانندگان آهنگ Ghen)  یک موزیک ویدیوی جذاب به نام “ویروس کرونای حسود” ساخته است تا به مردم در مورد چگونگی جلوگیری از شیوع Covid-19 کمک کند.

این ترانه با ارائه اطلاعات در مورد شیوع بیماری در ووهان چین آغاز می شود و سپس به اهمیت جلوگیری از شیوع بیماری و چگونگی دقیق انجام این کار می پردازد.

“بگذارید دست هایمان را بشوییم ، مالش دهیم ، مالش دهیم ، آنها را مالش دهیم. / یا دست های خود را روی چشم ، بینی ، دهان قرار ندهیم . کمتر به جاهای شلوغ برویم، با کرونا بجنگیم” .

ویدیئوی این ترانه با تصاویر کارتونی از سلولهای ویروس سبز خطرناک ، افرادی که ماسک صورت دارند ، و دیگر چیزها همراه است. این ویدئو توسط مین بارگذاری شد و از 23 فوریه تقریبا 6 میلیون بار مشاهده شده است.

مسئول ایالت واشنگتن در مورد مهر و موم آراء: “چه سالم و چه بیمار ، لطفا لیس نزنید!”

یک هفته قبل از برگزاری انتخابات اولیه ایالت واشنگتن در تاریخ 10 مارس ، مسئول ایالت واشنگتن تصویری را توییت کرد که ریتمی شعر مانند داشت و به مردم در مورد لیسیدن پاکت برگه های رأی برای مهروموم آنها هشدار می داد: “چه سالم باشید و چه بیمار ، خواهش می کنم لیس نزنید.”

“آغوش بدون تماس”: “آنچه شما باید در مورد شیوع COVID-19 انجام دهید. سنگاپور

در سنگاپور ، سازندگان محتوا برای کند کردن گسترش Covid-19 در حال استفاده کردن از متن های طنز هستند.

در این ویدئو مباحث مهمی از جمله گوش نکردن به شایعات ، وحشت نکردن ، شستن مناسب دست ها و لمس نکردن صورت خود وجود دارد.

این ویدئو با نمایش یک شخصیت وحشتزده ، ناقص و یک شخصیت آرام ساخته شده و به واکنشهای نادرست مردم نسبت به ویروس کرونا می پردازد و سپس نشان می دهد که در عوض آنها چه کاری باید انجام دهند.

این ویدیو توسط یک کانال YouTube با نام “meWATCH” بارگذاری شده است که “برنامه های درام محلی ، سرگرمی ، اخبار ، ورزش و برنامه های زنده” را پست می کند.

این کانال حداقل چهار فیلم دیگر را در مورد Covid-19 و نحوه جلوگیری از آن بارگذاری کرده است . از جمله یک راهنمای گام به گام طنزآمیز در مورد نحوه شستشوی صحیح دست ها در میان آنها وجود دارد.

ایران: “روش مناسب برای شستن دست ها”

دانیال خیرخواه ، بازیگر تئاتر ایران ، در مورد چگونگی شست و شوی مناسب دستان خود ، یک آهنگ ارکسترال یک دقیقه ای ارکسترال را در اینستاگرام خود منتشر کرد تا “راه مناسب برای شستن دست ها” را نشان دهد.

بدون گفتن حتی یک کلمه ، خیرخواه نشان می دهد که چگونه دستان خود را به طور کامل بشویید ، عطسه را با آرنج خود بپوشانید و در صورت عطسه کردن در دست، دستان خود را بشویید.

این بازیگر در بیشتر ویدئو با بازی در نقش یک هدایت گر ارکستر ، روش کاملی از شستن دست ها را نشان می دهد. همانطور که او “رهبری ارکستر” را انجام می دهد ، کف دستها ، ناخن و انگشتان خود را به خوبی می شوید(به شکل درستی که افراد باید آن را انجام دهند).

او هوشمندانه فیلم را با عطسه به آرنج خود پایان می دهد. بار دوم که عطسه می کند ، این کار را به کف دست خود انجام می دهد لازم می شود که این فیلم را بار دیگر شروع کند و مطمئنا می توانید حدس بزنید چرا: برای شستن دوباره دستها.

شهروندان چین روشهای جدیدی را برای برقراری ارتباط ایمن با یکدیگر ایجاد می کنند

ویدئویی در توییتر در چین منتشر شده است که به شوخی روشی جدید را نشان می دهد که مردم می توانند با یکدیگر خوش آمد گویی کنند بدون اینکه به طور بالقوه میکروب هایی را  پخش کنند : “دست دادن ووهانی” .

در این ویدئو ، گروهی از مردم به جای تکان دادن دست ، کف کفش خود را به کف کفش دوستانشان می زنند.

این خیلی خوب است که حتی در چنین اوقات دشواری ، مردم هنوز هم از خلاقیت و قوه طنز خود استفاده می کنند ، نه تنها برای کمک کردن بلکه کمی هم برای لوس بازی. همه ما می توانیم کمی بیشتر از آنچه در اطراف پخش می شود استفاده کنیم.

منبع

www.vox.com

www.wired.com

www.latimes.com

thefunnybeaver.com

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روز پدر در کشورها و فرهنگ های مختلف

چگونه می توانم ضدعفونی کننده دستی را در خانه بسازیم؟