in

برگام !برگام ! مفید بودمفید بود اشکم درومداشکم درومد تعجبتعجب مردم از خندهمردم از خنده عاشقشمعاشقشم

کرونا تا چه مدت زمانی ادامه خواهد داشت؟

مقدمه

این روزها جهان با مشکلی بزرگ مواجه شده است آن هم توسط موجود بسیار ریزی که حتی با چشم هم دیده نمی شود. ویروس کرونا این روزها در جهان ما جولان می دهد و قربانی می گیرد. هر چند این ویروس چندان خطرناک نیست ، اما به علت سرعت شیوع بالا به بحرانی برای جهان تبدیل شده است و مسائل و مشکلات بسیاری به وجود آورده است.

این ویروس که ظاهرا حاصل خوردن خفاش و نوعی مورچه خوار بوده است و از حیوان به انسان انتقال یافته است به سرعت در حال گسترش است و تا کنون کشورهای زیادی را درگیر کرده است و باعث ضررهای اقتصادی بسیاری به آنها شده است.

در چندین کشور، مدارس و دانشگاه ها تعطیل شده اند و اماکن عمومی نیز بسیار خلوت شده اند. بسیاری از شرکت ها بر اثر این ویروس متضرر شده اند و این موضوع حساسیت نسبت به این ویروس را بسیار بالا برده است. البته عده ای بر این باور هستند که این ویروس، سلاحی بیولوژیک است که در آزمایشگاه ها و با اهدافی خاص ساخته شده است. این که منشا آن کجاست در حال حاضر اهمیت چندانی ندارد و مهم ترین چیز در زمان کنونی مقابله با آن و کنترل این بیماری و ویروس است.

ویروس کرونا چیست؟

اول از همه باید گفت که این ویروس، ویروس کشنده ای نیست و و درصد مرگ و میر آن 4 درصد است. اما مشکلی که وجود دارد سرعت انتشار بسیار بالای آن است. این ویروس با دست دادن، عطسه و حتی غذا ممکن است منتقل شود و این موضوعی خطرناک است و باید نسبت به آن حساسیت به خرج داد.

این ویروس علائمی شبیه آنفولانزا دارد یعنی تب، حالت ضعف ، گلوی ملتهب ، عطسه و سرفه. بنابراین خیلی اوقات ممکن است فرد مشکوک به کرونا دارای آنفولانزا باشد و نه کرونا. پس با دیدن علائمی از این دست نمی توان سریعا آن را بیماری کرونا نامید و نیازمند بررسی می باشد.

ویروس کرونا تا کی شایع است؟

کرونا

سوال مهم و اساسی اما این است که این ویروس و شیوع آن تا کی ادامه خواهد داشت؟ آیا این ویروس تا مدت ها مهمان ناخوانده ما خواهد بود یا این که زود خواهد رفت؟

عده ای می گویند که با گرم شدن هوا کشندگی این ویروس و شیوع آن خیلی کمتر خواهد شد. در فصل های گرم، شیوع آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار کمتر است و عده ای بر همین اساس فکر می کنند کرونا هم که علائمی شبیه آنفولانزا دارد همین گونه است و با گرم تر شدن هوا شیوعش کمتر و کمتر خواهد شد و این نهایتا منجر به کنترل و دفع آن خواهد شد.

البته هنوز مشخص نیست که این فرضیه درست باشد و ویروس کووید 19 بر اثر گرما کمتر پخش شود. فعلا چیزهای زیادی درباره انتقال، میزان خطر و دیگر ویژگی های مرتبط با این ویروس باید فرا گرفت و آزمایش های زیادی برای شناخت دقیق این ویروس و بیماری انجام داد.

رعایت مسائل بهداشتی، گام بلند و البته مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا

موضوع دیگری که مهم و حیاتی است، بهداشت و رعایت مسائل نظافتی است. این موضوعی بسیار حساس است و باید به آن توجه ویژه شود. چین ، کشور منشا این ویروس توانسته با قرنطینه کردن شهرهای درگیر و اشخاص مبتلا و سمپاشی و نظافت و مراقبت جدی و سخت ، شیوع این ویروس و بیماری را به میزان خوبی تحت کنترل درآورد.

اگر مسائل بهداشتی و ایمنی و قرنطینه سریع بیماران به خوبی شود می توان امید داشت که بتوان این بیماری را به خوبی تحت کنترل خود درآورد. کمتر ظاهر شدن در اجتماعات، شستن دست ها به صورت مرتب توسط افراد، ضدعفونی کردن سطوح مورد تماس، زدن ماسک و استفاده از دستکش از کارهایی است که یک فرد می تواند برای افزایش سطح بهداشت خود برای پیشگیری از ابتلا انجام دهد.

ساختن واکسن، امیدی برای ریشه کن کردن این ویروس

یکی از چیزهای دیگری که می تواند به آن امید داشت تا بیماری را هر چه زودتر ریشه کن کند ساخت واکسن می باشد. هنوز واکسنی برای این بیماری ساخته نشده است ولی محققان در حال تلاش هستند تا این کار را انجام داده و بتوانند واکسن آن را تهیه کنند.

مسئله اینجاست که تهیه یک واکسن واقعا قوی و انجام آزمایشات جهت اطمینان از آن زمان زیادی می برد. نکته بعدی این است که واکسن بهرحال جلوی شیوع این بیماری را نمی گیرد و فقط افراد را در برابر این بیماری ایمن می کند.

کارشناسان فکر می کنند که ساخت یک واکسن مناسب و قوی و اطمینان پیدا کردن از آن 18 تا 24 ماه زمان می برد. بهر حال چیزی که واضح است این است که محققان و کارشناسان انتظار این را ندارند که ویروس کرونا زود از بین برود و تا مدتها انتظار آن را خواهند داشت. اگر افراد فکر می کنند که ویروس کرونا به زودی از بین می رود پس باید متوجه این نکته باشند که پس ساخت واکسن برای این ویروس کار بسیار بیهوده ای است.

یکی از ویژگی هایی که متاسفانه چندان هم خوشایند نیست درباره این ویروس این است که این ویروس جهش پیدا می کند. مانند آنفولانزا که نرخ جهش بالایی دارد این ویروس هم مدام جهش پیدا کرده و بنابراین ساخت واکسن را دشوار کرده است.

تقویت سیستم ایمنی بدن یکی دیگر از راه‌های پیشگیری 

کرونا

یکی دیگر از حدس هایی که زده می شود این است که موارد مبتلا به بیماری زمانی کاهش پیدا خواهد کرد که ایمنی بدن به اندازه کافی در برابر این ویروس بر اثر عفونت افزایش پیدا کند. این هم یک احتمال است و ممکن است درست نباشد.

مورد دیگری که کار کنترل این ویروس را دشوارتر می کند این است که عده زیادی به این ویروس مبتلا شده و مانند یک سرماخوردگی ساده آن را می گذرانند در حالی که در این مدت خود ناقل هستند . باز هم باید گفت این بیماری خطرناکی نیست و تنها به دلیل سرعت شیوع بسیار بالای آن مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

درمان قطعی برای ویروس کرونا 

مورد مهم دیگری که باعث می شود این ویروس تا مدت زیادی میهمان ما باشد این است که هنوز درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. هر چند که متخصصان و کارشناسان در حال تست داروها و درمان های مختلفی است اما هنوز درمان قطعی آن مشخص نشده است و همین دلیلی بر طولانی بودن این بیماری خواهد بود.درمان این بیماری به این دلیل دشوار شده است که ویروس مدام در حال تغییر یافتن است. درمان قطعی کرونا زمان زیادی خواهد برد چون برای ساخت داروهای درمانی نیاز به انجام تست ها و آزمایش های بالینی زیادی است. بنابراین درمان قطعی کرونا نیز نیاز به زمان دارد.

درمان قطعی کرونا

سازمان بهداشت جهانی از طریق ارتباط با دولت ها سعی در این دارد که بتواند به آنها کمک کند و شیوع این ویروس را کمتر کرده و بیماری را کنترل کند.

سازمان های بزرگی مانند فیس بوک، توییتر و گوگل و تیک تاک هم در اطلاع رسانی دقیق به افراد کمک می کنند و با رواج اطلاعات غلط مقابله می کنند.سازمانهای زیاد دیگری هم در حال کمک و اطلاع رسانی به افراد در سراسر جهان کمک کنند تا این ویروس کنترل شود.

نقش اصلی اما به عهده دولت ها می باشد. اگر دولت نتواند به خوبی کالاهای اساسی بهداشتی و مواد لازم را فراه کند، نتواند بر بیمارستان ها و روند درمان و مقابله با ویروس کنترل داشته باشد، نتواند به موقع افراد را قرنطینه کند اوضاع رو به وخامت خواهد رفت و شیوع کرونا تا مدت ها ادامه پیدا خواهد کرد.

دولت نقشی بسیار حساس دارد. باید بتواند از جان شهروندان محافظت کرده و به آنها خدمات رسانی کافی انجام دهد. دولت موظف است روحیه افراد و مردم را تقویت کرده و بازار خبرهای دروغ را ببندد. استرس و ترس چیزی است که کار مقابله با این ویروس را سخت تر می کند. دولت باید با تجهیز کادرهای درمان و اطلاع رسانی صحیح به مردم جهت رعایت بهداشت و نظافت سعی کند از این بحران عبور کند و اگر با جدیت و با قدرت با آن برخورد کند باید منتظرعواقب بد آن باشد.

نتیجه‌گیری

بر اساس تمام مطالبی که گفته شد حدس و گمان این است که این ویروس تا مدتی در بین ما خواهد بود و ساخت واکسن و درمان قطعی آن زمان بر خواهد بود و حداقل 6 ماه تا 1 سال زمان خواهد برد. کار مهمی که در این مدت می توان انجام داد کنترل این بیماری است که توسط افراد و دولت ها باید انجام شود. به فرضیه کم شدن شیوع بیماری با آمدن گرما نیز چندان دلخوش نباید بود چون صحت آن به هیچ عنوان مورد تایید نیست.

رعایت بهداشت مهم ترین و بهترین کاری است که تک تک ما می توانیم انجام دهیم. از بیرون رفتن های غیر ضروری اجتناب کنیم، تا حد ممکن وارد اجتماعات نشویم، پس از تماس با اشیاء و افراد دستهای خود را به خوبی با صابون و محلول های ضدعفونی کننده بشوییم. یادمان باشد به هر حال این ویروس تا مدت ها وجود خواهد داشت و ما باید با رعایت این موارد به اندازه خود برای کنترل آن کمک کنیم.

منبع

time.com

www.livescience.com

www.cdc.gov

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازسازی فیلم های پرطرفدار

بازسازی فیلم های پرمخاطب که افراد در هر سنی آن ها را دوست دارند.

روز پدر در کشورها و فرهنگ های مختلف