in ,

برگام !برگام !

کرونا ساخته طبیعت یا ساخته انسان؟ | ویروس کرونا از کجا آمده است؟

این روزها ویروسی به جان دنیا افتاده است و روند عادی زندگی را مختل کرده است. این ویروس که کرونا نام دارد از چین شروع شد و به سرعت در جهان انتشار پیدا کرد. تا کنون میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا شده اند و صدها هزار نفر نیز بر اثر این بیماری از بین رفته اند. این ویروس هنوز درمان قطعی ندارد و واکسنی هم برای آن ساخته نشده است. از علائم این بیماری می توان به گلودرد ، سرفه خشک ، تنگی نفس، سوزش گلو و تب و درد اشاره کرد. سوالی که این روزها اما عده زیادی در پی جواب آن هستند این است : کرونا ساخته طبیعت یا ساخته انسان؟

این بیماری باعث شده تا عده زیادی از مردم روزهای خود را در قرنطینه بسر ببرند. دولت های بسیاری از کشورها قوانین سختی را برای تردد و رفت و آمد وضع کرده اند. بسیاری از رویدادهای بزرگ در جهان لغو شده یا به تعویق افتاده اند. برای مثال المپیک 2020 تا یکسال به تعویق افتاده است. سینماها و رستوران ها در بسیاری از کشورها تعطیل هستند و مسابقات ورزشی هم تعطیل شده اند. این بیماری هم چنین باعث مضرات اقتصادی زیادی شده است و میلیون ها انسان را بیکار کرده است. سهام بسیاری از کشورها سقوط کرده است و قیمت نفت کاهش زیادی پیدا کرده است و میزان تولید کالا هم بسیار کم شده است بطوری که کارخانه های زیادی در حالت نیمه تعطیل بسر می برند. بهرحال این ویروس باعث ضررهای زیادی شده است و جریان عادی دنیا را متوقف کرده است.

فرضیه های پیرامون  منشا ویروس کرونا

از موقعی که این ویروس شروع به پدیدار شدن و شیوع کرد فرضیه های زیادی پیرامون آن شکل گرفت. این ویروس به سرعت در جهان گسترش پیدا می کرد و همه را نگران می کرد. در اوایل کار گفته می شد که منشاء این ویروس به خوردن سوپ خفاش برمی گردد که در چین انجام می شده است اما بعدتر قضیه  پیچیده تر شد. عده ای عنوان کردند که این ویروس ساخته دست انسان است و در آزمایشگاه ساخته شده است. این ادعا با واکنش های مختلفی روبرو شد و عده ای آن را غیر علمی و حاصل توهم توطئه دانستند و عده ای هم را آن را ممکن و محتمل دانستند. البته طرفداران این نظریه که این ویروس ساخته دست انسان است، بسیار اندک می باشند و اکثریت دانشمندان اعتقاد دارند که این ویروس طبیعی است و بر اثر حوادثی از لحاظ ژنتیک جهش پیدا کرده است.

حواشی پیرامون منشا ویروس کرونا

ماجرای دست ساز بودن این ویروس از همان ابتدا با حواشی زیادی همراه بود. مثلا در همان اوایل سندی منتشر شد از نویسنده ای که این ویروس را پیش بینی کرده بود و حتی محل پیدایش این ویروس را نیز در کتاب خود نوشته بود. از سوی دیگر بعضی چیزها هم در این میان شک ها را بیشتر کرده است. برای مثال سخنرانی از بیل گیتس منتشر شد که در آن وقوع یک اپیدمی و همه گیری ناشی از ویروس را پیش بینی می کند و می گوید که این موضوع حتما اتفاق می افتد یا حرف های اوباما، رییس جمهور آمریکا که می گوید یک همه گیری ناشی از یک ویروس هوابرد اتفاق خواهد افتاد و همه ما باید برای آن آماده باشیم.

در ابتدا چین ، آمریکا را متهم کرد که این ویروس را برای ضربه به اقتصاد چین ساخته است و در چین شیوع داده است. بعدها کشورهایی مانند ایران و روسیه هم آمریکا را متهم به ساختن این ویروس کشنده کردند. آمریکا اما این اتهامات را رد کرد و گفت این حرف ها غیرعلمی و حاصل توهم توطئه می باشد. ولی حالا خود آمریکا پس از گذشت چند ماه از این ویروس ، چین را متهم به ساخت این ویروس در آزمایشگاه های خود می کند و می گوید که چین باید بهای این کار خود را بپردازد.

کرونا ساخته طبیعت یا ساخته انسان؟
LAKE SUCCESS, NY – MARCH 11: A lab technician begins semi-automated testing for COVID-19 at Northwell Health Labs on March 11, 2020 in Lake Success, New York. An emergency use authorization by the FDA allows Northwell to move from manual testing to semi-automated. (Photo by Andrew Theodorakis/Getty Images)

تحقیقات علمی پیرامون منشاء ویروس کرونا 

همزمان با گسترش بیماری COVID-19 در سراسر جهان که باعث قرنطینه  بسیاری شده است و ترس و اضطراب را افزایش داده است ، دانشمندان در حال انجام تحقیقات برای پیدا کردن منشاء این ویروس منحوس می باشند.

عده ای از دانشمندان مطمئن هستند که این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است اما هنوز به طور دقیق منبع آن را پیدا نکرده اند. اما عده ای دیگر در این میان معتقدند که این ویروس در آزمایشگاه و توسط انسان ها ساخته شده است و برای این ادعای خود مدارک و شواهدی هم دارند.

کرونا ساخته طبیعت یا ساخته انسان؟

حرفهای جالب توجهی در مورد منشاء این ویروس جدید عنوان می شود. یکی از این سناریوها می گوید که این ویروس ممکن است مدتی قبل از آن که به همه گیری تبدیل شود و جهان را دچار مشکل کند ، در میان جمعیت های انسانی به شکل بی ضرر می چرخیده است .

تحقیقی علمی پیرامون ویروس کرونا

یک تیم از ایالات متحده ، انگلیس و استرالیا در مطالعه ای می نویسد: “این امکان وجود دارد که این ویروس قبلا وارد بدن انسان ها شده باشد و از طریق سازگاری در طی انتقال غیرقابل مشاهده از انسان به انسان ، ویژگی های جدید ژنومی بدست آورده باشد.”

“پس از به دست آوردن ژنوم جدید ، این سازگاری ها باعث شده که همه گیری بیماری شروع شود و یک جمعیت به اندازه کافی بزرگ از موارد ابتلا را درگیر خود کند .”

محققان، داده های ژنومی موجود از این ویروس جدید کرونا و سایر ویروس های کرونای مشابه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که بخش های دامنه اتصال-گیرنده (RBD) پروتئین های اسپایک ویروس جدید کرونا در اتصال به سلول های انسانی بسیار مؤثر عمل می کردند و این موضوع باید بوسیله انتخاب طبیعی بوجود آمده باشد.

كریستین اندرسن ، ایمونولوژیست حاضر در این تحقیقات گفت: “با مقایسه داده های توالی ژنوم موجود برای حالت های شناخته شده ویروس کرونا ، می توانیم بطور قاطع بگوییم كه ویروس SARS-CoV-2 از طریق فرآیندهای طبیعی بوجود آمده است.”

“دو ویژگی ویروس یعنی جهش در بخش RBD از پروتئین اسپایک و ستون فقرات مشخص آن ، تئوری  دستکاری آزمایشگاهی را رد می کند و آن را غیر محتمل می داند.”

دو نظریه پیرامون منشا ویروس کرونا

دانشمندانی که طرفدار نظریه طبیعی بودن ویروس کرونا هستند دو مطلب را بیان می کردند. یکی این که این ویروس بر اثر انتقال از بدن انسان به انسانی دیگر جهش پیدا کرده است و دیگری این که این ویروس در بدن حیوانات جهش پیدا کرده است و به این شکل درآمده است. بهر حال طرفداران این نظریه می گویند که جهش و تغییر این نوع ویروس ربطی به این که این ویروس ممکن است در آزمایشگاه ساخته شده باشد ندارد.

جالب اینجاست که افراد طرفدار نظریه دست ساز بودن این ویروس هم همین دلیل را برای خود عنوان می کنند و می گویند چون این ویروس دارای ترکیب جدیدی است پس در آزمایشگاه ساخته شده است و برای همین در برابر درمان مقاوم است.

ابعاد سیاسی نظریه دست ساز بودن ویروس کرونا

ماجرای دست ساز بودن ویروس کرونا ابعاد خیلی جالبی به خود گرفته است. همانطور که پیش تر گفته شد ابتدا چین، آمریکا را متهم به ساخت این ویروس در آزمایشگاه های خود کرد. همه چیز از یک توییت آغاز شد. سخنگوی وزارت امورخارجه چین انگشت اتهام را به سوی آمریکا گرفت و در توییت خود نوشت که امریکا باید توضیح دهد که چرا این ویروس را در چین شیوع داده است. او عنوان کرد که این ویروس کرونای جدید نخستین بار در سال 2015 و در آزمایشگاه های آمریکایی ساخته شده است و سازمان سیا در انتشار آن دخالت داشته است.

کرونا ساخته طبیعت یا ساخته انسان؟

او مدعی شد، منبع ویروس کرونا که نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده شد، نخستین بار در سال ۲۰۱۵ توسط دانشمندان آمریکایی ساخته شده و سازمان سیا در انتشار آن دخالت داشته است. مدت زیادی از این اظهار نظر نگذشته بود که سفیر چین در آمریکا برای ارائه برخی توضیحات احضار شد.

پس از احضار سفیر چین در آمریکا، هنگ شوآنگ دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین، ورود کرونا به چین توسط آمریکا را رد کرد. او گفت: در حقیقت نظرات متعددی در جامعه بین الملل و حتی داخل آمریکا در خصوص منشا ویروس کرونا وجود دارد. همانطور که بار‌ها گفتم، طرف چینی معتقد است که این یک موضوع علمی است و ما باید به متخصصان این زمینه گوش فرا دهیم.

جواب ایالات متحده آمریکا

در مقابل این اظهارات ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به ادعا‌های مقامات چینی مبنی بر انتقال ویروس کرونا به شهر ووهان توسط ارتش آمریکا واکنش نشان داد و گفت: من از سخنان مقامات چینی که مدعی هستند ارتش ما این ویروس را به چین منتقل کرده است خوشحال نیستم. ارتش ما این ویروس را به آنجا منتقل نکرده است. پکن در حال اتهام زنی است و مسائلی که مطرح می‌کند به هیچ عنوان صحت ندارد. این ویروس از چین آمده و من به درستی آن را ویروس چینی می‌خوانم.

در حالی ترامپ این اتهامات را واهی می‌خواند که پیش از این ولادیمیر ژیرینفسکی، نایب رئیس دومای روسیه هم، آمریکا را عامل انتشار ویروس کرونا در چین معرفی کرده بود و گفته بود که این یک ویروس جدید نیست و آمریکایی‌ها برای اینکه میترسیدند نتوانند بر اقتصاد چین غلبه کنند، این ویروس را در این کشور انتشار داده اند.

برخی کارشناسان اما معتقدند که خصومت‌های چین و روسیه، مقامات این دو کشور را به سمت اتهام زنی علیه آمریکا برده است.

کمی بعد صحبت از مقصر بودن آمریکا در ماجرای ساخت و انتشار ویروس کویید ۱۹ نقل محافل رسمی و نشست‌های سیاسی کشور‌های مختلف شد و این موضوع به صورت جدی تری دنبال شد.

برخی از تحلیلگران و کارشناسان می گویند این نخستین بار نیست که آمریکا  دست به حملات بیولوژیک زده است. آمریکایی‌ها قبل‌تر هم به کشتار به وسیله سلاح‌های بیولوژیکی و ساخت و انتشار ویروس‌های مختلف دست زده اند که در ادامه به معروف‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی در ویتنام

تخلیه ۲۰ میلیون گالن ماده شیمیایی توسط ارتش آمریکا بر سر مردم ویتنام در سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۱ از دیگر حملات بیولوژیکی بود که نیرو‌های آمریکایی علیه مردم بی گناه ویتنام انجام دادند و در جریان آن ارتش آمریکا بیش از ۲۰ میلیون گالن ماده شیمیایی شامل عاملی نارنجی رنگ و بسیار سمی را بر روی جنگل‌ها و مزارع این کشور و برخی کشور‌های همسایه آن بصورت اسپری پخش کرد. بر اثر این اقدام تمامی ذخایر غذایی ویتنام نابود و اکولوژی این کشور نیز بطور کامل تخریب شد. همچنین صد‌ها هزار شهروند بی گناه نیز جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش دولت ویتنام در اثر یک دهه حملات شیمیایی آمریکا در این کشور بیش از ۴۰۰ هزار شهروند ویتنامی کشته یا معلول شدند، ۵۰۰ هزار نوزاد با نقایص مادرزادی بدنیا آمده اند و بیش از دو میلیون تن نیز از سرطان یا سایر بیماری‌های سخت ناشی از استنشاق مواد شیمیایی رنج می‌برند. در سال ۲۰۱۲، صلیب سرخ اعلام کرد یک میلیون ویتنامی دارای ناتوانی‌ها یا بیماری‌های ناشی از عامل پرتقالی (یکی از انواع مواد شیمیایی) می‌باشند.

قتل سرخپوستان به وسیله ۹۷ نوع طاعون و وبا

یکی از مسائلی که در بدو تاسیس آمریکا رخ می‌دهد، شیوع طاعون در این منطقه است. اما نکته این است که این بیماری فقط در میان سرخ‌پوستان جولان داده و خود آمریکایی ها به آن مبتلا نمی‌شوند. با رواج یافتن وبا و طاعون در میان بومیان ، تعداد زیادی از آنها با این بیماری ها از بین می‌روند. اما نحوه انتقال طاعون و وبا به سرخ‌پوستان به این نحو بود که آمریکایی ها ملحفه‌ها و پتو‌های آلوده به وبا را در میان سرخ‌پوستان تقسیم می‌کردند و سرخ‌پوستان با اعتماد به آنها پتوها را می‌گرفتند. به این ترتیب، پس از مدتی حدود یکصد هزار نفر از بومیان قاره آمریکا به این بیماری مبتلا شده و کشته می شوند.

در کتابخانه‌های آمریکا صد‌ها عنوان کتاب وجود دارد که توسط مورخان سفیدپوست نگارش یافته و در آن ادعا شده که میلیون‌ها سرخپوست با بیماری‌های گوناگون از بین رفته اند.

نظر مورخان

مورخان سفیدپوست در ادامه ادعا‌های خود گفته اند که انواع بیماری‌های واگیر مانند آبله، حصبه، دیفتری و دیگر بیماری‌های مسری آن دوران، ناخودآگاه و به صورت غیرارادی به کشتی‌های مهاجران سفیدپوست سرایت کرده و به سواحل دنیای نو راه یافت و پس از آن براساس قضا و قدر به شهر‌ها و روستا‌های محل اقامت سر‌خپوستان شیوع پیدا کرده و جان میلیون‌ها نفر از آنان را گرفت.

هنری دوبینز در این باره می‌گوید: انواع جنگ‌های میکروبی فراگیر بر ضد سرخپوستان آمریکا در چهار قرن گذشته را مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار دادم. در پی این بررسی‌ها به این نتیجه رسیدم که سفیدپوستان اروپایی برای نسل کشی سرخپوستان ۹۷ نوع وبای مرگبار به کار بردند که عبارتند از ۴۱ نوع آبله، ۴ نوع طاعون، ۱۷ نوع سرخچه، ۱۰ نوع آنفلوانزا و ۲۵ نوع سل و دیفتری و وبا.

 

نظر شما درباره این ویروس منحوس چیست؟ به نظر شما این ویروس ممکن است ساخته شده باشد؟ برای ما کامنت بگذارید

منابع:

https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-not-human-made-lab-genetic-analysis-nature

https://www.livescience.com/coronavirus-not-human-made-in-lab.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3497669/

شما چی فکر میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مضررات کرونا بر اقتصاد جهان

تاثیر کرونا بر اقتصاد | بیکاری بر اثر کرونا

بازی هیلو اینفینیتی | جزییات و معرفی بازی هیلیو اینفینیتی